kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Susam Nedir? Susamın Faydaları Nelerdir?

Ramazanda mis kokulu pidelerin, sabah kahvaltılarında çıtır simitlerin vazgeçilmezi olan susam nedir? Susamın faydaları nelerdir? Susam ne işe yarar? Susamın zararları nelerdir? İşte susam hakkında tüm merak edilenler…

A+
A-

Susam simitlerin, pidelerin, böreklerin vazgeçilmezidir. Susam sıcağı seven bir itkidir. Ana vatanı Afrika olan susam Türkiye’de sıcak olan bölgelerde yetiştirilmektedir. Susam Afrika’da, Asya’da, Avrupa’da da üretilmektedir. Susamın pek çok tohumu bulunmaktadır. Bu tohumları baharat olarak da kullanılabilir. Susam ülkemizde en çok simitle ve ramazan pideleriyle özdeştir. Susam her alanda kullanılır. Örneğin susam yağı pek çok yemekte ve sağlık ürünlerinde kullanılmaktadır.

Susam Nedir?

Susam mutfakların vazgeçilmezidir. Susamın her bir parçası ve her bir hali çok değerlidir. Örnek vermek gerekirse susam tahinin ham maddesidir.  Susam yağı pek çok yerde kullanılır. Susam yağı soluk renkli kokusu olmayan bir sıvıdır. Susam tohumlarının neredeyse yarısı yağdan oluşmaktadır. Susam ezilerek tahin elde edilir.

Susam sadece besin olarak kullanılmaz. İlaç sektöründe en çok kullanılan maddelerden biri de susamdır. Susam bağışıklık sistemine, vücut direncine iyi gelmektedir. Susamın mucizeler yarattığı bir diğer alan ise saç ve cilt bakımıdır. Susam yağı saçlara ve cilde çok iyi gelir. Susam ayrıca kozmetik sektörünün de vazgeçilmezidir. Bugün kullanılan pek çok kremin içerisinde susam veya susam yağı bulunmaktadır.

Susam Yağı Nedir?

Susamın binlerce faydası vardır. Ancak susamın yan ürünleri de oldukça faydalıdır. Susam bitkisinden ve susam tohumlarından susam yağı elde edilir. Susam tohumlarının yüzde 50’si yağdan oluşmaktadır. Susam bitkilerinden de sıkma yöntemiyle büyük miktarda susam yağı elde edilmektedir. Susam gerek yemek gerek ilaç gerekse kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılır. Soluk renkli susam yağının kokusu yoktur.

Susam yağı özellikle diyet yapanların vazgeçilmezidir. Kilo vermek isteyenler “susam yağı zayıflatır mı?” “susam yağı kilo verdirir mi?” “susam yağı kaç kalori” gibi soruları araştırır. Susam yağı hem yemeklerde kilo vermeyi kolaylaştırır. Hem de banyo yaparken göbek bölgesine sürülmesiyle yağ yakımını hızlandırır.

Susam Kaç Kalori?

Kilo vermek isteyenlerin ve diyet yapanların vazgeçilmezi susam ve susam ürünleridir. Susam besin değeri oldukça yüksektir. Üstelik lif içeriğinin fazla olması nedeniyle diyet listelerinde kendine yer bulur. Susamın 100 gramında 573 kalori bulunmaktadır. İlk başta kalori miktarı yüksek gelse de besin değeri yüksek olduğu için tercih edilir. Üstelik susamda doymamış yağ da bulunur. Bu nedenle kolesterol hastaları sıklıkla tüketmelidir.

Susamın Faydaları Nelerdir?

Susamın faydalarını saymakla bitmez. Her konuda her alanda susamın binlerce faydası vardır. Bugün kozmetik sektöründen yemek sektörüne kadar hemen hemen her sektörde susam ve susamın yan ürünleri kullanılmaktadır. Susam her şeyden önce yüzlerce yıldır insanlar tarafından kullanılmaktadır. Susam insanlara enerji verir. Solunum yoluna iyi gelir ve solunum yolu hastalıklarına karşı direnç verir. Susam göğsü yumuşatır, bronşit, nefes darlığı gibi hastalıklara karşı direnç gösterir. Susamın bir özelliği de antioksidan olarak kullanılmasıdır. Susamın bu özelliği de kanserle mücadelede onu vazgeçilmez kılar. Yani susam kansere iyi gelir.

Susam ve yan ürünlerinin faydaları bitmez demiştik. Susam yağı safra kesesine iyi gelir ve safra taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Susam yağı ayrıca hazmı kolaylaştırır. Bu nedenle yemeklerde kullanılır. Susam yağı kabızlığı giderir ve vücuttaki gazı azaltır.

Susam karın ve mide ağrısı olan kişilere doktor tarafından önerilir. Ayrıca karaciğer hastalarına da susam kullanması önerilir. Susamın bir diğer faydası da böbrek iltihaplarına iyi gelmesidir. Susam kemik erimesine karşı da oldukça fayda gösterir.

Susam Neye İyi Gelir?

Susamın vücutta iyi gelmediği bir bölge yoktur. Susam kan basıncını dengeler. Bu nedenle düzenli tüketilirse kalp hatalıklarına karşı korur. Susam kemik sağlığına faydalıdır. Pek çok kişi “susam boy uzatır mı?” “boyumu nasıl uzatırım?” sorusunu sormaktadır. İşte bu soruyu soranların karşısına susam çıkar. Susam boy uzamasına katkı sağlar. Susam vitamin açısından çok zengindir. Hem hastalıklara karşı korur hem de ruha iyi gelir. Susam göz sağlığını korur. “Göze iyi gelen besinler nelerdir?” sorusunun cevapları arasında susam yer alır.

Susam solunum yollarını rahatlatır. Bu nedenle sigara içenler, astım rahatsızlığı olanlara iyi gelir. Susam ağız sağlığına iyi gelir. Ağız temizliğini kolaylaştırır. Üstelik diş ve diş etleri susam sayesinde korunur ve güçlenir.

Susam kronik kas ve eklem ağrılarını rahatlatır. Sindirim sistemine iyi gelir. Kilo vermeyi ve yağ yakmayı sağlar.

Susamın Zararları Nelerdir?

Susamın faydalarını anlatmakla bitiremedik. A’dan Z’ye susamın faydalarını anlatmaya çalıştık. Peki ya susamın zararları nelerdir? Susam hassas bünyesi olanlara alerjik etki gösterebilir. Susam alerjisi olarak adlandırılan rahatsızlığa neden olabilir. Cildinizde kızarıklık, tansiyon ve baş ağrısı veya baş dönmesi gibi etkilere neden olabilir. Pek çok kişi “susam kilo aldırır mı?” endişesi taşımaktadır. Susam içinde fazla yağ barındırdığı için fazla tüketildiği zaman susam kilo aldırabilir. NEDİR ?

Susam hassas bünyelere ağır gelebilir. Midesi rahatsız olanlara susam dokunabilir. Çünkü susam mideye dokunabilir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.