Nedir

TİKA Nedir? Açılımı Ne? Ne İş Yapar? TİKA Nereye Bağlı?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bünyesinde yurt içinde ve yurt dışında faaliyet göstermek amacıyla kurulan pek çok kurum ve kuruluş bulunur. Bakanlıkların, genel müdürlüklerin yanı sıra STK ve başkanlıklar bunlara örnek olarak gösterilebilir. Örneğin Türk Kızılay uluslararası bir yardım kuruluşudur. MİT Başkanlığı istihbarat kuruluşudur. Bir de TİKA vardır. Az bilinen kurumların başında gelen TİKA hakkında pek çok soru sorulmaktadır. Personel alımı yapıldığında, adı duyulduğunda, haberlere konu olduğunda merak edilir. Peki TİKA nedir? Ne demek? Açılımı ne? Ne iş yapar?

TİKA Nedir? Açılımı Ne? TİKE Ne Demek?

TİKA, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının kısaltılmış halidir. Türkiye’nin yurt dışındaki dış yardımlarını koordine eden başkanlık 1992 yılında kurulmuştur. Kuruluş amacı SSCB’nin yani Sovyet Rusya dağılmasıyla birlikte kurulan Türk devletleriyle bağlantı kurmak ve yardım etmektir. TİKA kurulduktan sonra 1999 yılına kadar Dışişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet göstermiştir. 1999 yılında ise Başbakanlık bünyesine katılmıştır.

TİKA’nın Tarihi Nedir? TİKA’nın Önemi

TİKA’nın kurulma amacı Türkiye’nin devlet politikasını göstermesi açısından önemlidir. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra daha önce Sovyetler içerisindeki Türki devletler bağımsızlıklarını kazanmıştır. Bu ülkelerle bağlantı kurmak, finansal, eğitim, ekonomi, teknoloji, sosyal, ticari ve kültürel ilişkiler kurmak ve yardım etmek için TİKA devreye girmiştir. Projeler, yatırımlar, ikili ilişkiler, ticari ilişkiler ile bağlantılar kurulmuştur. Böylece devletler arasındaki, halklar arasındaki ilişkiler de geliştirilmiştir. TİKA, Türkiye için oldukça önemli bir kurumdur. Bu başkanlık bünyesinde görev yapmış isimler devlette önemli yerlere geldiği belirtirmelidir. Bunun en önemli örneği şu anda MİT Başkanı olan Hakan Fidan’dır. Hakan Fidan daha önce TİKA Başkanlığı görevi yapmıştır.

TİKA Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

1992 yılında kurulan TİKA kurulduğu günden bu yana 40’a yakın ülkede faaliyet göstermiştir. B faaliyetlerini de devam ettirmektedir. 20’den fazla ülkede Koordinasyon Ofisleri açan kurum personeli, imkanları ve politikaları ile görevlerini sürdürmektedir. Yıllar sonra faaliyetlerini büyüten TİKA 150 ülkede faaliyet yürütmektedir. 60 ülkede 62 program koordinasyon ofisine ulaşmıştır. Barış kuşağı oluşturma çabasıyla çalışır. 

TİKA Nereye Bağlı?

TİKA, kamu tüzel kişiliğine haiz ve özel bütçeli olarak faaliyet gösteren bir kurumdur. Kültür e Turizm Bakanlığına bağlıdır. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu