Taşınır Mal Sorumlusu Olmanın Memura Yararı Var Mı? Ne Yararı Var?

Taşınır Mal Sorumlusu Olmanın Memura Yararı Var Mı? Ne Yararı Var? Görev Alan Memur Ek Tazminat Alır Mı? Ne Kadar Alır? Taşınır Mal Sorumlusu Olmanın Maaşa Etkisi

21.02.2021
A+
A-

Devlet memurları yaptıkları görevlere ek olarak farklı konularda ve alanlarda da görevlendirilebilir. Örneğin bazı memurlar satın alma görevlisi olabilirken bazıları da yeni gelen personellerin eğitimlerinden, alışma süreçlerinden sorumludur. Bazı memurlar da taşınır kayıt yetkilisi olarak görev yapar ve taşınır mallardan sorumludur. Bu durumun memurlara faydası olup olmadığı merak edilmektedir. Peki taşınır kayıt yetkilisi olmanın veya taşınır mal sorumlusu olmanın memura faydası var mı? Ne faydası var?

Taşınır Yetkilisi Veya Taşınır Mal Sorumlusu Olmanın Memura Yararı

Devlet kurum ve kuruluşlarında harcama yetkilisi olan kişiler memurluk durumuna ya da unvanına bakılmaksızın taşınır mal kayıt yönetmeliğindeki şartları taşımaları durumunda taşınır kayıt yetkilisi veya taşınır mal sorumlusu olarak görevlendirilebilir. Memurların taşınır mal kayıt yetkilisi veya taşınır mal sorumlusu olarak görevlendirilmeleri durumunda aylık ücretleri belirli bir miktarda artmaktadır. Taşınır kayıt yetkilisi ve sorumlusu olarak görevlendirilmiş olan personelin aylık maaşı da bir miktar artabilir.

<div></div>

Görev Alan Memur Ek Tazminat Alır Mı? Ne Kadar Alır?

Toplu sözleşmeye göre taşınır kayıt yetkilisi veya taşınır mal sorumlusu olarak memurlar görevlendirilebilir. Bu durumda kadro ve görevleri nedeniyle mali sorumlulum zammı alamayan personele 575 puan mali sorumluluk tazminatı ödenir. Kadro ve görevleri kapsamında mali sorumluluk zam puanı 575 veya daha az olan personele ise toplam 575 puan mali sorumluluk tazminatı ödemesi yapılır. Bunlara kadro veya görevlerine göre öngörülen mali srumluluk zammı da verilir.

<div></div>

Taşınır Mal Sorumlusu Olmanın Maaşa Etkisi

Mali sorumluluk tazminatından faydalanmayan memur taşınır kayıt yetkilisi veya taşınır mal sorumlusu olarak görevlendirilmesi mümkün. Bu durumda memurun aylık brüt maaşı 575 x Yan Ödeme Katsayısı işlemi sonucunda çıkan rakam kadar artar. Bulunan tutar üzerinden gelir ve damga vergileri eksintisi olur.

575 puanlık mali sorumluluk tazminatı 2021 yılının ilk 6 ayında memurun aylık net maaşında 25,47 TL artışa neden olur. Bu rakam %15 gelir vergisi diliminde söz konusu olan miktardır.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.