kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Öğretim Elemanı Ek Ders Ücreti 2019 Ne Kadar?

Öğretim Elemanı Ek Ders Ücreti 2019 Ne Kadar? Öğretim elemanı ek ders ücretleri 2019 yılında ne kadar ödenmektedir? Normal öğretimde ek ders ücreti ne kadar? İkinci öğretimde ek ders ücretleri ne kadar?

A+
A-

Türkiye’de akademik kariyer yapan binlerce kişi bulunmaktadır. Ülkedeki üniversite ve fakülte sayıları artıkça akademisyen sayılarında da büyük bir artış yaşanmaktadır. Türkiyenin hemen hemen her şehrinde üniversite bulunmaktadır. Bu nedenle son yıllarda akademisyen sayısı ve akademisyen olmak isteyenlerin sayısı artış göstermiştir. Akademiye ilgi artıkça da akademisyenlikle ilgili hemen hemen her konu merak konusu olmuştur. Örneğin “Akademisyen maaşları 2019 ne kadar?” ve “akademisyen ek ders ücretleri 2019 ne kadar?” soruları sık sık sorulmaya başlanmıştır. Bu nedenle tercihiniyap.net ailesi olarak öğretim elemanı ek ders ücretlerini masaya yatırdık. Peki öğretim elemanı ek ders ücreti 2019 ne kadar?

Öğretim Elemanı Nedir? Ne Demek?

Öğretim elemanı denildiğinde akla tüm akademik kadrolar gelmelidir. Akademide görev yapan tüm kadrolardaki personellere öğretim elemanı denir. Genellikle profesör, doçent, öğretim üyesi gibi kişilere öğretim görevlisi denilmektedir. Bu ifadenin de yanlış olduğunu belirtmek gerekir. Öğretim elemanları akademik kadrolar için en üst başlıktır. Öğretim elemanları öğretim üyesi ve öğretim üyesi dışındaki elemanlar olarak ikiye ayrılır. Öğretim üyesi başlığının altında Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi yer alırken, Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanları başlığının altında araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi yer alır.

Öğretim Elemanı Ek Ders Ücreti 2019

Yükseköğretim kurumlarında görev yapan öğretim elemanlarının aldığı her ücret merak konusudur. Öğretim elemanlarının aldığı maaşların yanı sıra ek ders ücretleri ile ilgili de pek çok soru sorulmaktadır. Öğretim elemanları haftalık mecburi ders saatleri dışında kaldıkları fazladan çalışma saatleri ve faaliyetleri için ek ders ücreti almaktadır. Öğretim elemanları maaşları 2019 eklenen ek ders ücretleri ile önemli ölçüde artmaktadır. Ancak şunu belirtmek gerekir ki öğretim elemanı ek ders ücretleri 2019 normal öğretim ve ikinci öğretim olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu bakımdan ek ders ücretlerinde farklılık yaşanabilmektedir.

Normal Öğretimde Ek Ders Ücreti 2019

Öğretim elemanları haftalık ders saatleri dışında keyfi ya da zorunlu ders veya faaliyetlerde bulunduğunde ek ders ücreti almaktadır. Ancak ödenen ek ders ücretinin bir sınırı vardır. Öğretim elemanı ek ders ücreti sını 2019 20 saattir. Kamu Haber

Ek ders ücretleri profesörler için 300, doçentler için 250, doktor öğretim üyeleri için 200 ve öğretim görevlileri için 160 gösterge rakamı baz alınarak hesaplanır. Bu rakamlar memur aylık kat sayısı ile çarpılarak ek ders ücretini verir. Bulunan ücretten vergi kesintisi yapıldığı unutulmamalıdır.

Normal çalışma saatlerinde öğretim elemanları haftada en çok 20 saat ek ders ücreti alabilir. Bu kapsamda ek ders ücreti miktarı saat başına profesörler için 33 TL, doçentler için 28 TL, doktor öğretim üyeleri için 22 TL ve öğretim görevlileri için ise 18 TL’dir.

İkinci Öğretimde ve Tatilde Ek Ders Ücreti 2019

İkinci öğretimde çalışan öğretim elemanları haftada en çok 10 saat ek ders ücreti ödemesi alabilir.  Ancak şunu belirtmek gerekir ki saat 17.00’den sonra başlayan ve gece öğretimi ile tatillerde yapılan faaliyetlerde ek ders ücreti 2019 %60 oranında zamlı ödenmektedir. Burada önemli olan başka unsurlarda bulunmaktadır. Örneğin ikinci öğretimde öğretim elemanlarının aldıkları ek ders ücretlerinin toplamı öğrencilerden alınan ikinci öğretim ücretlerinin yüzde 70’inden fazla olamamaktadır.

İkinci öğretim, gece öğretimi, hafta sonu tatili, yarıyıl tatili, ve yaz tatilinde öğretim elemanları haftada en çok 10 saat ek ders ücreti alabilmektedir. Bu kapsamda ek ders ücretleri saat başına profesörler için 53 TL doçentler için 44 TL doktor öğretim üyeleri için 35 TL ve öğretim görevlileri için 28 TL olarak ödenmektedir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

AKADEMİSYEN MAAŞLARI 2019 NE KADAR?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.