kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Trafikte Makas Atmanın Cezası 2020 Ne Kadar?

Trafikte Makas Atmanın Cezası 2020 Ne Kadar? Trafikte Makas Atmak Nedir? Ne Demek? Trafikte Makas Atmak Yasak Mı? Suç Mu? 2020 Trafikte Makas Atmanın Cezası Nedir? Ne Kadar? Trafikte Makas Atanlar Nereye Şikayet Edilir?

A+
A-

Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 2019 yılında 22 milyon civarındaydı. 2020 yılı ile birlikte bu rakamın 23 milyonu aştığı düşünülmekte. Trafikteki araç sayısı bu kadar fazlayken trafikte uzun kuyrukların oluşması, kazaların yaşanması da gayet normal karşılanıyor. Trafikte düzeni sağlamak, kazaları ve yaşanan sorunları engellemek için de trafik kuralları büyük önem taşıyor. Bu kurallara göre trafikte bazı hususlar yasaklanmış durumda. Kırmızı ışıkta geçmen, dur ihtarına uymak, trafikte cep telefonu ile konuşmamak gibi kuralların yanı sıra trafikte makas atamamak da önemli bir kuraldır. Ancak ülkede pek çok kişi makas atmaya devam etmektedir. Bu nedenle binlerce kişiye ceza yazılmaktadır. Peki trafikte makas atmanın cezası 2020 ne kadar? Trafikte makas atmak suç mu? Yasak mı? Trafikte makas atanlar nereye şikayet edilir?

Trafikte Makas Atmak Nedir? Ne Demek?

Trafikte araçta sürücü veya yolcu koltuğunda olduğunuzu düşünün. Önünüzde iki veya daha fazla aracın arasından hızla ve trafiği tehlikeye sokacak ve diğer araçları riske atacak şekilde geçmeye makas atmak denilir. Yarış, polisiye, macera filmlerinde izlerken zevk aldığımız bu sahneler gerçek hayatta ise ölümlü kazalara sebebiyet vermektedir. Kamu Haber

Trafikte Makas Atmak Yasak Mı? Suç Mu?

Makas atmak can ve mal kaybına neden olduğu için yasaklanmıştır. Buna rağmen kuralları, insanların hayatını, mal kaybını önemsemeyen kişiler suç işlemektedir. Bu suçu işleyenlere idari para cezası verilmektedir. Ayrıca aracın ve sürücünün diğer kurallara uyup uymadığı da denetlenir.

2020 Trafikte Makas Atmanın Cezası Nedir? Ne Kadar?

Trafikte makas atmanın cezası idari para cezasıdır. Bu ceza her yıl yapılan zamlardan etkilenmekte ve bu kapsamda artmaktadır. Trafikte makas atmanın cezası 2020 1002 TL’dir. Yani trafiği aksatan,diğer araçları, sürücüüleri, insanları makas atarak tehlikeye sokan sürücülere 1002 TL para cezası verilir.

Trafikte makas atmanın cezası 2020 yılında zamlanarak 1002 TL olarak belirlendi. Daha önceki yıllarda ise bu cezanın miktarı oldukça düşüktü. Bu nedenle bu cezayı umursayan veya bu cezanın caydırıcı olduğunu düşünenlerin sayısı bir hayli azdı. Trafikte makas atmanın cezası eskiden 236 TL olarak belirlenmişti. 2020 yılından itibaren ise bu miktar 1002 TL oldu. Pek çoklarına göre bu tutar hala yetersiz görülmektedir. Ayrıca bu cezayı yiyecek şekilde suç işleyen sürücüye 20 ceza puanı da uygulanır.

Trafikte Makas Atanlar Nereye Şikayet Edilir?

Pek çok vatandaş ülkenin 81 ilinde makas atarak etrafına tehlike saçan sürücülere rastlamıştır. Bilinçli kişiler bu tarz kural ihlali yapan kişileri şikayet etmelidir. Peki makas atan sürücü nereye, kime şikayet edilir? Bu soruya verilecek en doğru cevap ‘155 POLİS İMDAT hattı ile EGM’ye şikayet edilir.’ olmalıdır. Makas atanları fahri trafik müfettişlerine, polis ekiplerine, trafik polislerine, 155 ALO POLİS İMDAT hattına şikayet edebilirsiniz.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.