kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

(ATT, Paramedik) İlk ve Acil Yardım Teknisyeni Maaşları 2020 Ne Kadar?

​​​​​​​Acil tıp teknisyeni maaşları 2020 yılında ne kadar olacak, paramedik görevleri nelerdir, acil tıp teknisyeni nasıl olunur, ilk ve acil yardım teknisyeni nedir, çalışma şartları nasıldır, özel sektör 2020 att maaşları ne kadar oldu gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

(ATT, Paramedik) İlk ve Acil Yardım Teknisyeni Maaşları 2020 Ne Kadar?
A+
A-

Mesleklerin maaşlarını, görevlerini, çalışma şartlarını anlattığımız yazı dizilerimize devam ediyoruz. Sizlere fikir vermesi amacıyla hazırladığımız bu yazıda ise acil tıp teknisyeni maaşları ve görevleri, çalışma şartları gibi konulara değineceğiz.

ATT NEDİR? ACİL TIP TEKNİSYENİNİN GÖREVLERİ

Teknisyenler ve teknikerler sağlık sektöründe ilgili branşın uzmanının yanında destek personel olarak görev yaparlar ve acil tıp teknisyenleri de bu şekilde yardımcı personel olarak görev yapmaktadırlar. ATT nedir daha iyi anlamak için görevlerine bakmak faydalı olacaktır:

a) İntravenöz ve intraossöz girişim yapmak.

b) Temel hava yolu uygulamaları, endotrakeal entübasyon ve oksijen uygulaması yapmak.

c) Uygun taşıma tekniklerini uygulamak.

ç) Temel yaşam desteği protokollerini uygulamak. Bu uygulama sırasında yarı otomatik ve tam otomatik eksternal defibrilatörleri kullanmak.

d) ) Travma stabilizasyonu ile kırık, çıkık ve burkulmalarda stabilizasyonu sağlamak.

e) Hastanın nakle hazır hale gelmesini sağlamak.

f) Yara kapatma ve basit kanama kontrolü yapmak.

g) Acil doğum durumunda doğum eylemine yardımcı olmak.

ğ) Monitörizasyon ve defibrilasyona yardımcı olmak.

h) Görevinin tüm aşamalarında haberleşme ağını doğru ve hızlı bir biçimde kullanmak.

ı) Ambulansı teknik, tıbbi araç-gereç ve malzeme yönünden kullanıma hazır halde bulundurmak, gerektiğinde ambulansta sürücülük görevi yapmak.

ACİL TIP TEKNİSYENİ NASIL OLUNUR?

Sağlık alanında veya başka alanda fark etmeksizin adayların teknisyen olabilmesi için ortaöğretim programı bitirmesi gerekmektedir. Tabi ki her ortaöğretim programı ile istenilen her teknisyenlik yapılamamaktadır. Paramedik olmak için de belli bölüm şartı aranmaktadır. Bu bölümler şunlardır:

Acil Sağlık Hizmetleri – Acil Tıp Teknisyenliği Dalı (Dal kod: 101)

<div></div>

ACİL TIP TEKNİSYENİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR? PARAMEDİK ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR?

Sağlık alanında çalışılan her meslek zordur fakat att yani paramedik veya diğer adıyla ilk ve acil yardım teknisyenliği bunlar içindeki en zor mesleklerden biridir. Sürekli bir koşturmaca içinde olunması, insan hayatını kurtarmaya yönelik bir iş yapılması mesleği yorucu kılarken bir yandan da ek mesailer ve nöbetler ile meslek daha da zor hale gelmektedir.

Kamuda çalışan personellerin çalışma saatleri genel haliyle haftada 40 saattir fakat acil tıp teknisyenliğinde bu rakam minimum olarak görülmelidir. Acil durumlarda nöbete çağırılma, ek mesaiye kalma, rutin nöbetler vs. nedeni ile 40 saati fazlasıyla geçen çalışma saatlerine sahip olunabilmektedir.

İLK VE ACİL YARDIM TEKNİSYENİ MAAŞLARI 2020 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan teknisyen           3700 – 3900 Türk Lirası

5 yıllık teknisyen                       3750-3950 Türk Lirası

10 yıllık teknisyen                     4000-4200 Türk Lirası

15 yıllık teknisyen                     4250-4450 Türk Lirası

20 yıllık teknisyen                     4400-4600 Türk Lirası

25 yıllık teknisyen                     4650-4850 Türk Lirası

30 yıllık teknisyen                     4800-5000 Türk Lirası

Bu tabloda genel olarak sağlık alanında çalışan teknisyenlerin ocak ayında aldıkları %5.49 zamdan sonra 2020 maaşları görülmektedir. Yeni başlayacak acil tıp teknisyenleri de bu zamdan sonra 2020 yılında 3800-4000 TL civarında bir maaş alacaklardır. Bu rakam ortalama bir rakamdır ve kurumdan kuruma ek ödemelerin, ek mesailerin farklılaşması nedeni ile 100-200 TL bir oynama olabilmektedir.

<div></div>

ÖZEL SEKTÖR 2020 ACİL TIP TEKNİSYENİ MAAŞLARI NE KADARDIR?

Özel sektörde maaş konusu kurumdan kuruma oldukça farklılık gösterebilmektedir ama asgari ücrete yapılan zam sonrası acil tıp teknisyeni maaşlarının özel sektörde 2020 yılında ortalama olarak 2500-2800 TL arasında olacağını söyleyebiliriz. Dediğimiz gibi bu ortalama genel bir rakamdır çünkü bazı hastaneler, kuruluşlar asgari ücret ile personel çalıştırırken kimi hastaneler 3000 TL dolaylarında maaş verebilmektedir.

SORU, GÖRÜŞ VE PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN FORUM SAYFALARIMIZI BURADAN ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

Yorumlar

  1. Filizsütçu dedi ki:

    Kim engeledi