Nedir

Transkript (Not Döküm Belgesi) Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır?

Türkiye’de neredeyse her ilde bir ya da birden fazla üniversite bulunmaktadır. Her geçen gün 2 yıllık veya 4 yıllık üniversitelerden binlerce kişi mezun olmaktadır. Bu nedenle üniversitelerle ilgili hemen hemen her konu büyük ilgi çekiyor. Özellikle de üniversitelerden alınan belgeler, işe girişlerde istenen belgelerle ilgili konular büyük ilgi çekiyor. Özellikle de transkript yani not dökümü belgesi ile ilgili çok sayıda soru soruluyor. Peki üniversitede transkript veya not dökümü belgesi nedir? Ne işe yarar? Not dökümü belgesi veya transkript nereden ve nasıl alınır?

Transkript (Not Döküm Belgesi) Nedir?

Transkript, not döküm belgesi olarak da bilinmektedir. Üniversitede eğitim alan öğrencilerin, eğitim süreleri boyunca aldıkları derslerin kayıtları, aldıkları dersler, bu derslerdeki notları, akademik başarı düzeyleri, not sistemleri, harf notlarını barındırır. Bu nedenle bu belgeye büyük önem verilir. Eğitim ile ilgili başvurularda, iş başvurularında adaylardan bu belgeleri sunmaları istenmektedir. Üniversitedeki eğitim hayatınızın bir karnesi veya özeti olarak ifade edilebilecek bu belge ile ilgili bu nedenle binlerce kişi sorular sormaktadır.

Transkript (Not Döküm Belgesi) Ne İşe Yarar?

2 yıllık önlisans bölümlerinde veya 4 yıllık lisans bölümlerinde eğitim alan öğrenciler başarılı olmaları halinde mezun olmaktadır. Mezuniyet sonrasında yüksek lisans ve doktora gibi eğtiim öğretim faaliyetlerine devam edebilirler. Bunun yanı sıra iş hayatına geçip iş başvurularında bulunabilirler. Ancak tam da bu aşamalarda adaylardan mezuniyet belgesi-diploma veya transkript-not dökümü belgesi istenebilmektedir. Peki bu belge ne işe yarar

 • Aldığınız dersleri gösterir.
 • Ders notlarını gösterir.
 • Ders kredilerini gösterir.
 • Ders başarı durumunu gösterir.
 • Mezuniyet notunuzu gösterir.
 • Harf notunuzu gösterir.
 • Not ortalamalarını gösterir.
 • Öğrenciliğinizi özetler.
 • Bir anlamda üniversite karnesidir.
 • Mezuniyet not ortalamasını gösterir.
 • Askerlik erteleme, tecil işlemlerinde gerekir.
 • Yüksek lisans başvurularında işe yarar.
 • Staj ve iş başvurularında istenebilir.
 • Mezun olduğunuzu ispatlar.

Transkript (Not Döküm Belgesi) Nereden ve Nasıl Alınır?

e-Devlet üzerinden mezuniyet belgesi çıkartılabilmektedir. Üniversite bilgileri, öğrencilik durum belgesi, lise mezuniyet bilgilerine ulaşılabilir. Ancak not döküm belgesi veya transkript olarak bilinen belgeye ulaşmak hiç de kolay değildir. Özellikle de staj, okul ve iş başvuruları gibi acil durumlarında bu belge istendiğinde adaylar telaşa kapılabiliyor. Peki transkript belgesi nasıl ve nereden alınır?

Transkript belgesi üniversitelerden alınmaktadır. Her üniversite için farklı bir başvuru yöntemi bulunur. Bazıları üniversiteye gelmenizi ve öğrenci işlerinden elle almanızı ister. Bazıları internet siteleri üzerinden bu hizmeti verir. Ancak en doğru bilgiyi üniversitenizin öğrenci işlerini arayarak alabilirsiniz. Böylece doğru yolu, yöntemi öğrenip doğru şekilde hareket edebilirsiniz. Peki e-Devletten transkript alınır mı?

e-Devlet Transkript ve Not Döküm Belgesi Alma

e-Devlet sistemi üzerinden neredeyse tüm kamu işlemleri gerçekleştirilir. Üniversitelerden not döküm belgesi alma konusunda da çalışmalar yapılmaktadır. Ancak her üniversite e-Devlet ile koordineli çalışmamaktadır. Şu an için Ahmet Yesevi Üniversitesi ve birkaç üniversite dışında e-Devletten not döküm belgesi verme hizmetini sağlayan üniversite bulunmamaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu