Türk Hava Yolları THY Kabin Memuru Personel Alım İlanı 2019

Türk Hava Yolları 2019 yılında çok sayıda kabin memuru alımı gerçekleştirecek. THY Kabin Memuru başvuru şartları neler? Başvurular nasıl yapılıyor? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

07.10.2019
A+
A-

Türk Hava Yolları THY 2019 yılında toplam 700 adet Kabin Memuru alacağını duyurdu. THY Kabin Memuru başvuru şartları neler? Başvurular nasıl yapılacak? Başvurular ne zamana kadar sürecek? Yaş sınırı var mı? Tüm bu sorularınızın yanıtlarını yazımızda detaylı bir biçimde bulabilirsiniz. 

2019 Türk Hava Yolları Kabin Memuru Alımı Başvuru Şartları Neler?

Türk Hava Yolları kendi kariyer sayfasından yayınlamış olduğu ilan ile şirkette görev yapacak kabin memurları almak için bazı şartlar belirlemiştir. THY Kabin memurluğu alımına başvuruda bulunmak isteyen adayların aşağıdaki genel şartları taşıyor olmaları gerekmektedir;

Adayların;

-1 Ocak 1989 tarihi ile 31 Aralık 1999 tarihleri arasında doğmuş olmaları,
-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları,
-İyi derecede en az İngilizce dilini bilmeleri, tercih önceliği sahibi olmaları için ikinci bir yabancı dil bilmeleri,
-En az liseden mezun olmuş olmaları,
-Adli sicil arşiv kayıtlarının ya da adli sicil kayıtlarının bulunmaması,
-Önceden Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı’nın uçuş görevlerinde ya da diğer bir havacılık kuruluşundaki uçuş görevlerinde disiplinsiz ya da sağlık gerekçesiyle ayrılmamış olmaları,
-Daha önceki alımlarda;
Boy ölçümünde elenmemiş
Yanlış beyanda bulunmamış
Kurum personeline yazılı ya da sözlü uygunsuz ifadeler sarf etmemiş olmaları,

gerekmektedir. 

Türk Hava Yolları kabin memuru alımına başvuruda bulunabilmek için yukarıda yer alan genel şartları sağlayan adayların ayrıca aşağıda belirtilen bazı özel koşulları da sağlıyor olmaları gerekmektedir. Bu şartlar adayların resmi durumlarından ziyade fiziki durumları ve sağlıklarının bu mesleği icra etmeye uygun olup olmadığına dair şartlardır. Bu özel başvuru şartları ise şu şekildedir;

Adayların;

-En az 1 m 60 cm, en çok 1 m 80 cm boyunda olmaları.
-Boy – kilo oranlarının THY tarafından belirlenen kuruluşlarca yapılan ölçümlere göre mesleğe uygun olması,
-Sağlık durumlarının uçuşta bulunmaya elverişli olması ve bu elverişliliğin işe giriş hakkı elde edildiği safhada, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetki verilmiş Havacılık Tıp Merkezlerinden alınan raporlar ile ortaya konulması,

Adaylar yukarıdaki rapor şartını sağlamış olsalar dahi, Türk Hava Yolları’nın kendi işyeri hekimlerince gerçekleştireceği muayeneler ile adayı sağlıksız bulması durumunda işe başlatmama hakkı mahfuzdur. 

2019 Türk Hava Yolları Kabin Memuru alımı kadın adaylar için gerçekleştirilmektedir. Mesleğe alınacak meslek mensuplarından güler yüzlü olmaları, ekip çalışmasına uygun olmaları, yüksek iletişim becerisine sahip olmaları ve dinamik olmaları beklenmektedir. 

2019 Türk Hava Yolları Kabin Memuru Alımı Başvuruları Nasıl Yapılacak?

2019 Türk Hava Yolları Kabin Memuru Alımına başvuru yapabilecek şartları taşıyan adayların, Türk Hava Yolları’nın kendi sitesinde yer alan başvuru ekranı üzerinden, elektronik ortamda başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Elden bizzat ya da posta yolu ile gerçekleştirecekleri başvurular kabul edilmeyecektir. 

Adaylar 2019 THY Kabin Memuru alımına aşağıda yer alan ekrandan kayıt yaptırarak başvurularını gerçekleştireceklerdir.

thy bayvuru ekrany 1

2019 Türk Hava Yolları Kabin Memuru Sınavı Nasıl Yapılacak?

Başvuru şartlarını taşıyan ve başvurularını gerçekleştiren adayların 2019 Türk Hava Yolları Kabin Memurluğu’na girebilmek için bir dizi aşamayı geride bırakmaları gerekecektir. Bu aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz;

-Birinci aşamada adaylara Elektronik ortamda gerçekleştirilecek olan İngilizce, bilinen bir yabancı dil daha varsa ikinci yabancı dil ve Genel Yetenek sınavları yöneltilecektir.

-İlk aşamada başarılı olan adayları ikinci aşama olan daha detaylı bir İngilizce sınavı karşılayacaktır. Bu sınav Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı tarafından gerçekleştirilecektir. 

-İlk iki aşamayı başarı ile geride bırakan adayları mülakat aşamaları karşılayacaktır. Mülakat aşamaları ise kendi içerisinde farklı süreçler içermektedir. Bu süreçler şunlardır;

Evrakın doğruluğunun kontrolünün yapılması
İngilizce sözlü mülakatı
Boy-kilo oranı ölçümünün yapılması
Dövme veya yara izi olup olmadığının muayenesi
İkinci yabancı dili olan adaylar için bu dilden gerçekleştirilecek sözlü mülakat
Türk Hava yolları tarafından oluşturulacak mülakat kurulunun gerçekleştireceği kurul mülakatı
Adayın zihnen bu mesleğe uygunluğunun ölçülebilmesi için psikologla görüştürülmesi
Ekip çalışmasına uygunluğun saptanması için grup çalışması

-Tüm bu aşamaları geride bırakan başarılı adaylar, Havacılık Tıp Merkezi’nden elverişlilik raporu almış olsalar bile Kurum tarafından bir kez daha sağlık kontrolünden geçirilirler. Adaylar mülakatlardan başarı ile geçmiş olsalar dahi bu safhada da elenebilmektedirler. 

Adaylara mülakat sonuçları, mülakatlarının tamamlanmasının ardından 10 güne kadar geri dönüş sağlanmaktadır. Sağlık kontrolü için başarılı adaylar davet edilmekte, başarısız adaylara ise bilgilendirme alım süreci tamamlanarak tüm adaylara yapılacak bildirim ile birlikte bildirim yapılmaktadır. 

2019 Türk Hava Yolları Kabin Memurluğu Mesleği ve Eğitim Süreci

Tüm koşulları uygun bulunan, sınav ve mülakat süreçlerinde başarılı olan ve yapılan son sağlık kontrolünde de uçuşa elverişli olduğuna kanaat getirilen adayları, mesleğe başlama safhalarında 2 aylık bir eğitim verilmektedir. Bu eğitim Türk Hava Yolları’na ait İstanbul’da kurulu bulunan THY Uçuş Akademisi’nde verilmektedir. 

Eğitim sürecini de başarı ile geride bırakan adaylar ile iş akdi yapılmakta ve mesleğe başlatılmaktadırlar.

2019 Türk Hava Yolları Kabin Memurluğu Alım İlanı TAM METNİ için Tıklayınız!

2019 Türk Hava Yolları Kabin Memurluğu alım sürecini takip etmek, sorularınızı sormak ve bilgi almak için FORUM sayfamızı ziyaret edebilirsiniz!

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Hazel dedi ki:

    Bana hala ingilizce sınavı için dönüş gelmedi iyi geçip olumlu olumsuz dönüş alamayan var mı

  2. Hazel dedi ki:

    Bana hala ingilizce sınavı için dönüş gelmedi iyi geçip olumlu olumsuz dönüş alamayan var mı