kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

TYT Biyoloji Konuları 2018

TYT biyoloji konuları 2018 nelerdir, Temel Yeterlilik Testi biyoloji konuları nelerden oluşmaktadır, TYT biyoloji konuları hangi puan türünde kullanılmaktadır sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

TYT biyoloji konuları 2018 nelerdir, Temel Yeterlilik Testi biyoloji konuları nelerden oluşmaktadır, TYT biyoloji konuları hangi puan türünde kullanılmaktadır, TYT biyoloji kaç sorudan oluşmaktadır, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın TYT biyoloji konularından kimler sorumludur gibi sorulara sizin için cevaplar hazırladık.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) üniversitelerin ön lisans ve lisans programlarına yerleşmek için kullanılacak puan türlerini almak amacıyla girilen sınavdır. TYT toplamda 4 farklı test grubundan oluşmaktadır. Bunlar fen bilimleri, Türkçe, matematik ve sosyal bilimlerdir.

TYT BİYOLOJİ KAÇ SORUDAN OLUŞMAKTADIR VE HANGİ PUAN TÜRLERİNİ ETKİLEMEKTEDİR?

TYT fen bilimleri 120 soruluk TYT’nin 20 sorusunu kapsamaktadır biyoloji de bunlar içinde 6 tanesini kapsamaktadır. YKS sisteminde farklı puan türleri bulunmaktadır. Bunların en genel hali TM, MF,DİL ve TS puan türleridir. TYT YKS sistemindeki ilk basamağa denk geldiği için hem TYT puanlarının hesaplanmasında hem de MF, TS, TM ve DİL puan türlerinin hesaplanmasında az veya çok etki etmektedir. Bu yüzden TYT fen bilimleri ve biyoloji tüm puan türlerini etkilemektedir diyebiliriz.

TYT BİYOLOJİ KONULARI 2018

TYT 2018 Konuları biyoloji bölümü için aşağıdaki gibi oluşmaktadır. Yukarıda da değindiğimiz gibi biyoloji bölümü 20 sorudan oluşan fen bilimleri testinin 6 sorusunu oluşturmaktadır ve biyoloji bilgisine dayanmaktadır.  Konu başlıkları farklı kaynaklarda farklı biçimde geçebilir fakat birçok kaynağı inceleyerek çıkardığımız liste temelde aşağıdaki gibidir. 2018 sınav sistemi değişikliği nedeniyle bazı belirsizliklere gebe olsa da genel haliyle konu başlıkları size ışık tutacaktır.

TYT biyoloji konuları 2018 listesinin tamamı aşağıdaki gibidir.

·        Bilim Olarak Biyoloji

·        Canlıların Ortak Özellikleri

·        Canlıların Temel Bileşenleri

·        Hücre

·        Mitoz Bölünme

·        Mayoz Bölünme

·        Eşeyli-Eşeysiz Üreme

·        DNA – RNA

·        Nükleik Asitler

·        İnsanda Üreme, Büyüme, Gelişme

·        Canlıların Sınıflandırılması

·        Kalıtım

·        Genetik

·        Vücut Sistemleri

·        Fotosentez

·        Ekoloji ve Ekolojik Sorunlar

*TYT biyoloji konuları farklı kaynaklar üzerinden düzenlenmiştir ve yol gösterici olması amacıyla yayımlanmıştır. Yapılacak değişiklikler için ya da farklı kaynaklarda bulunan farklı konu dağılımları için MEB’in uyguladığı müfredatı incelemenizi öneririz. YKS

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.