kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

TYT Coğrafya Konuları 2020 Nelerdir? (ÖSYM – YÖK – MEB)

​​​​​​​TYT coğrafya konuları nelerdir, temel yeterlilik testine kimler girebilir, TYT’de coğrafya alanında adaylar hangi konulardan sorumludur, TYT coğrafya sorularından alınan puan hangi puan türünde kullanılmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

YKS
A+
A-

Üniversiteye yerleşmeyi düşünen adaylar birkaç farklı yöntem ile üniversite öğrencisi olabilirler ve bunlardan en bilineni ve en fazla talep olanı YKS yani yükseköğretim kurumları sınavıdır. Adaylar YKS hakkında birçok konuda merak sahibidirler ve bu meraklarından biri de sınavda hangi derslerden hangi konuların çıktığıdır. Bizler sizlere fikir vermesi amacıyla YKS ve içindeki TYT ile AYT derslerinin konularını derlemeye çalışıyoruz. Bu yazımızda TYT coğrafya konuları 2020 nelerdir sorusunun cevabını bulacaksınız.

COĞRAFYA TYT KONULARI 2020 NELERDİR?

TYT coğrafya konuları listesini vermeden önce TYT ile ilgili birkaç bilgi vermek yerinde olacaktır diye düşünüyoruz. TYT YKS isimli üniversiteye giriş sınavının ilk basamağıdır ve ortaöğretim kurumu mezunu her aday bu sınava girebilir. TYT’ye girerek elde edilen TYT puan türü 2 yıllık bölümlerin tercihinde kullanılır ve isteğe bağlı olarak TYT puanının geçerlilik süresi 2 yıldır.

Yukarıda bahsettiklerimize ek olarak TYT içindeki coğrafya dersinden çözülen sorular tek puan türü olan TYT puan türünün hesaplanmasına katkıda bulunur.

TYT coğrafya konuları 2020 listesi aşağıdaki gibidir.

DOĞAL SİSTEMLER

Doğa-İnsan ve Coğrafya

Yerkürenin Şekli ve Hareketleri

Coğrafi Koordinat Sistemi

Harita Bilgisi

İklim Bilgisi-Atmosfer-Sıcaklık (Basınç, Rüzgarlar, Nem ve Yağış)

İç Kuvvetler

Dış Kuvvetler

Doğadaki Üç Unsur: Su, Toprak, Bitki

BEŞERİ SİSTEMLER

Yerleşim

Nüfusun Gelişimi, Dağılışı ve Nüfus Piramidi

Türkiye’nin Nüfusu

Göçler

Ekonomik Faaliyetler

KÜRESEL ORTAM, ÇEVRE VE TOPLUM

Bölge Çeşitleri

Ulaşım Hatları

Doğal Ortam ve İnsan

Doğal Afetler

** Ayrıca bunların içinde belirtilmemiş olsa da birçoğunun Türkiye’yi içeren hali var. Örneğin Türkiye iklimi…

*Son yıllarda geliştirilen yeni nesil sorulara dair ekstra çalışmayı yapmayı ihmal etmeyin.

**Elimizden geldiğince en güncel hali ile yayımlama çalışsak da dönem içinde yapılabilecek değişiklikler olabilmektedir ve TYT coğrafya konuları ile ilgili değişikliği yapacak kurum ÖSYM, YÖK veya MEB olacağı için bu kurumların websitelerini zaman zaman ziyaret etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Burada verdiğimiz bilgiler fikir vermesi amacıyla hazırlanmıştır.

***Konuların isimleri bazen farklı kaynaklarda değişiklik gösterebilmektedir veya bazı konular bir başlık içinde verilmektedir. Bunu göz ardı etmeyiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.