YKS

YKS Özel Koşul ve Açıklamalar Madde 17

Üniversite tercihi yapmak üniversite adayı bireyler için sınava hazırlanmak kadar yorucu bir süreçtir. İstenilen bölüme yerleşme ile ilgili gerginlikler, tercih edilmesi düşünülen bölümün adayın kendisine uygunluğu, gerekli koşulların gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği tedirginliği, bölümün sıkıntıları gibi konular adayın tercihine etki edip, bireyi telaşlandırabilmektedir. Bu noktada doğru tercih yapmak için YKS (yükseköğretim kurumları sınavı) ile ilgili tercihlerden puan sistemine kadar her konuya hakim olmak adayı biraz da olsa rahatlatmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı YKS konusunda bilgi verme amaçlı yazılarımızı hazırlamaya ve yayımlamaya devam ediyoruz. Bu bilgilendirmelerden biri olan özel koşul ve açıklamalar hakkındaki yazılarımız, adayların tercih edeceği bölümlerin ÖSYM’nin veya tercih edilecek kurumların koyduğu kuralları içermesi açısından büyük önem taşımaktadır.

YKS ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR MADDE 17 NEDİR? YKS ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR NEDİR?

YKS kılavuzlarında yer alan özel koşul ve açıklamalar yukarıda dediğimiz gibi ÖSYM’nin (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) veya yükseköğretim kurumlarının koyduğu koşul ve açıklamalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu açıklamalar ve koşullar adayın tercih edeceği bölümlerdeki bazı şartlardır. Bunlar ilgili kılavuz içindeki iki ayrı kısımdan oluşmaktadır.

Birinci kısım ÖSYM sisteminde yer alan bilgiler üzerinden ÖSYM’nin kısmi veya tamamen bilgisayar sistemi üzerinden kontrol edebildiği aday bilgileri ile ilişkili koşul ve açıklamalardan oluşmaktayken; ikinci kısım bireylerin dikkat etmek zorunda olduğu koşul ve açıklamaları içermektedir. İkinci kısımda yer alan koşul ve açıklamalar ilgili kurumlar tarafından dikkate alınmaktadır.

Kılavuzda yer alan koşul ve açıklamalar özel üniversite ücretlendirmeleri, sıralamalarla ilgili sınırlar, cinsiyet, yaş, hazırlık gibi konular ile ilişkilidir. Bu yüzden tercih döneminden önce kılavuza genel bir göz atmak sizin için faydalı olacaktır.

Bu koşul ve açıklamalar için yer alan madde 17 incelenecek olursa;

Bu programa kayıt yaptıran ve yabancı dil hazırlık sınıfına devam etmesine rağmen hazırlık sınıfını iki yıl içinde başarıyla tamamlayamayan öğrencilerin programdan ilişiği kesilir. Hazırlık sınıfında başarısız olarak programdan ilişiği kesilen öğrenciler, varsa kendi yükseköğretim kurumlarında öğretim dili Türkçe olan eşdeğer bir programa kayıt yaptırabilirler. Ancak bu öğrenciler, talep etmeleri durumunda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından bir defaya mahsus olmak üzere kayıt yaptırdığı yıl itibarıyla, öğrencinin YKS puanlarından ilgili olan puanı, yerleştirileceği programa kayıt yaptırmak için aranan taban puanından düşük olmaması şartıyla öğretim dili Türkçe olan programlardan birine merkezî olarak yerleştirilebilirler.

açıklamasını içeren bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır.

*Bahsedilen bilgiler ve özel şartlar, açıklamalar ve madde 17 ile ilgili bilgi ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlar içinden derlenmiştir. Yapılacak değişiklik için ÖSYM’ye ait resmi web sitesinin yapacağı son duyuru esas olacaktır. Özel koşul ve açıklamaların yer aldığı kılavuza ulaşmak için TIKLAYINIZ

YKS, ÖSYM’nin hazırladığı tüm sınavlar, tercihler ve tercihlerin özel durumları gibi konular hakkında merak ettiklerinizi sorabileceğiniz, paylaşımlarda bulunabileceğiniz tecrübeli üyelerin ve yöneticilerin bulunduğu FORUM sayfalarımız hizmetinizdedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu