kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Uber Nedir? Uber Ne Demek?

Son dönemin en popüler uygulaması hakkında her şey. Uber nedir? Uber ne demek, açılımı nedir? Hakkında merak edilen her şey detaylarda.

A+
A-

Uber nedir? Uber taksi nedir? Uber ne demek?

Önümüzdeki yıllarda çok daha sık duyacağımız bir kavram hayatımıza girmeye başladı paylaşım ekonomisi (Sharing economy). Uber tam bir paylaşım ekonomisi örneği olmasa da oldukça benzemektedir. Bir aracınız var ve sürekli kullanmıyorsunuz bir şoföre verip uber yaparak para kazanmasını sağlayabilir veya aracınızla siz uber taksi yaparak para kazanabilirsiniz.

Uber Ne Zaman Kuruldu?

İlk kez 2009 yılında ubercap ticari adıyla kurulmuş, 2010 yılında ilk kuruldğu bölge taksicilerinin baskısından kaçabilmek için ismini Uber olarak değiştirmiştir. Garret Camp şirketin kurucusudur ancak bugünlerde uber halka açılmaya hazırlanmaktadır.  Günümüzde alt sınıf araçlarla taksi hizmeti vermek amacıyla uberX isimli alt oluşumu kurmuştur. Şirket aynı zamanda sürücüsüz araba araştırma geliştirme faaliyetlerinin de öncüsü konumundadır.

Uber Nasıl Çalışır ?

Uber sürücüsü olmak isteyen kişi belirli şartları sağlayan bir aracı satın alır veya kiralar. Bizim ülkemiz için bu araç mecedes vito olarak belirlenmiştir. Belirli suçlardan hüküm giymemiş ve ehliyeti olan herkes uber sürücüsü olmak için gereken şartları sağlamaktadır.

Uber yolcusu olmak isteyen kişi ise app store veya play store’dan uber mobil uygulamasını indirip gitmek istediği rotayı girerek kendisine en yakın uber aracını çağırabilmektedir. Rotayı girdiğiniz anda ekranda ödeyeceğiniz para görünecektir. Fiyat konusunda son derece dikkatli olmanızı öneririz çünkü uber dinamik fiyatlama sistemini kullanmaktadır. Yani yolcu çok ama araç az ise aynı mesafe için daha fazla para ödemeniz gerekirken, yolcu az boş uber taksi çok ise daha az para ödeyerek istediğiniz yere gitmeniz mümkündür.  Uber ödeme yöntemi ise iki şekildedir: birincisi kredi kartı ile ödeme, ikincisi uber hesabınıza yatıracağınız paradan ödeme çekilir artan bakiye sonraki yolculuk için saklanır.

Uber’in Açılımı Nedir? Uber Ne Demek?

Uber aslında yaygın bilinenin aksine İngilizce değil Almanca’dır ve uber’in açılımı yoktur ancak anlamı vardır. Asıl yazılışı über olan kelime üstün, daha iyi anlamına gelen bir ön ektir. Almanca konuşanlar oldukça sık kullanılan bir ön ek olduğunu bilse de açıklamak adına önüne geldiği gelmeye üstünlük katmaya yaradığını belirtelim.  Şirketin bu ismi tercih etmesinin sebebi yakın zaman önce yeni bir alana girmesiyle anlaşılmıştır. Ubereats isimli bir girişim de firmanın bünyesine katılınca şirket “daha iyi taksi”, daha iyi yemek” gibi bir sloganı benimsemek adına böyle bir isim seçmiştir ve zannediyoruz daha bir çok alanda şirketinin başına aynı kelimeyi kullanacaktır. 

5680 1 572c71397fddddb672b05de6b70cbeba

Uber Yasal mı?

Geldik en çok tartışılan konuya uber yasal mı? Hayır yasal değil, basından takip edebileceğiniz gibi daha iyi hizmet sunmasına rağmen yasal değil. Uber yasak mı? Evet, çünkü şehir içi taşıma kuralları kapsamında değerlendiriliyor ve gerekli lisanslara sahip değil. Bu yüzden hem sürücü hem de kullanan idari para cezası ödemek zorunda kalıyor.

Hukuki bir değerlendirme yapmak gerekirse şu an yasal değil ama bizce kesinlikle olmalı! Bir devletin amacı nedir? Bize göre vatandaşlarının huzur ve refahını artırmaktır. Bugün on kişiye sorun neredeyse tamamı taksici terörüne doğrudan veya dolaylı şekilde maruz kalmıştır. Bunun nedeni ise taksilerin yasal tekel olması ve biz kullanıcıların onlara mecbur olmamızdır. İşin biraz daha geri planına gidelim neden biz taksilere mecburuz? Neden taksi plakası var? Neden taksiler diğer araçlardan farklı?

Taksi plakası ve ticari taksi kavramının çıkış sebebi ticari taksi ve diğer araçları kolayca ayırmak, bu araçları lisanslamak, denetlemek ve vergilendirmek gibi amaçlarla çıkmıştır. Peki bugün artık biraz önceki saydıklarımızı yapabilmek için ilkel taksi plakası sistemine ihtiyacımız var mı? Bir mobil uygulama ile taksilerin ayrışması denetimi, vergilendirmesi kuruşu kuruşuna sağlanabiliyor!

Sonuçta herkes biliyor ki taksi plakasının milyonlarca lira değer biçilmesi için üretilmiş bir menkul olmadığını öyle değil mi? Dolayısıyla taşıma faaliyetine hiç bir katkı sağlamadığı halde en karlı çıkan taksi plakası sektörünün de bitme zamanı gelmişte geçiyor bile. Taksi plakası sisteminin kaldırılması, taksilerin dijital bir sistemle denetlenmesi sonucunda taksi sürücülerinin maaşları da artacağı için onlarda emeklerinin karşılığını daha fazla alacağı gerçeği düşünüldüğünde uber yasal değil ama hukukidir! Bizce hukuka uygun ve tüketici yararına olan bu tür uygulamalar bir an önce yasal hale getirilmelidir. Uber’in yasal sınırlar içinde faaliyetlerini sürdürdüğü ülkelerde (California gibi) taksi plakası fiyatlarının %70-80 düzeyinde eridiği belirtilmektedir. NEDİR ?

Konuyla ilgili uber forum başlığına görüş belirtebilirsiniz.

Uber Bitti Mi?

Ülkemizde uber’in yaptığı işin şehir içi taşımacılık olduğu ve yasal kurallara aykırı olduğu mahkeme kararıyla netleşmişti. Peki uber bitti mi, yoksa devam ediyor mu? Uber eskiden olduğu gibi Türkiye’de yalnızca İstanbul ile sınırlı olarak devam etmektedir. Firma yolcuya ve şoföre uygulanan idari para cezası yaptırımını kendisi ödeyerek hizmetini sürdürmeye çalışmaktadır.

Yorumlar

  1. adana badana Avatar adana badana dedi ki:

    Tok katdeşim bu siteye yorum morum yapılamaz, ha bire kendini yenileyen site, yazdıkların buhar oluyor, sürekli kendini yeniliyor