kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

UNICEF Nedir? UNICEF Ne Demek?

UNICEF’in açılımı, ne olduğu, ne iş yaptığı, görevlerinin ne olduğu çok merak edilmektedir. Peki UNICEF nedir? UNICEF açılımı nedir? UNICEF ne demek? UNICEF ne iş yapar? UNICEF görevleri nelerdir? UNICEF’e gönüllü olma ve bağış yapma nasıl olur? İşte cevabı…

A+
A-

UNICEF, Birleşmiş Milletler bünyesinde oluşturulan ve görev yapan çocuk yardım fonudur. Peki UNICEF açılımı nedir? UNICEF İngilizce bir kelime grubunun kısaltılmışıdır. UNICEF’in İngilizce açılımı United Nations International Children’s Emergenc Fund ‘dur. UNICEF’in Türkçe açılımı ise Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu‘dur. UNICEF dünyada renk, dil, din ayrımı gözetmeksizin çocuklara yardım etmeyi hedefler. UNICEF dünyadaki tüm çocukların fiziksel, zihinsel, sosyal ve ekonomik olarak aynı şartlarda yaşamasını istemektedir. UNICEF bünyesinde binlerce gönüllü ve çalışan yer almaktadır. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki UNICEF çalışmaları bir çerçeve ile sınırlandırılmıştır. UNICEF Çocuk Hakları Sözleşmesi doğrultusunda hareket eder.

UNICEF Ne Zaman Kuruldu?

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) 11 Aralık 1946 tarihinde kurulmuştur. Merkezi ABD’nin en büyük şehirlerinden New York şehridir. UNICEF ilk olarak Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu ismiyle kurulmuştur. UNICEF, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu bünyesinde çocuk hakları için çalışmalarını sürdürmektedir. UNICEF toplam 190 ülkede faaliyetler yürüterek çocuklar için çalışmalar yapmaktadır.

UNICEF Ne İş Yapar?

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) çocukların daha iyi bir dünyada daha iyi şartlarda yaşaması için çalışmalar yürütür. Gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde UNICEF çalışmalarına çok rastlamasak da Afrika ve Asya’da UNICEF’in çalışmaları gözler önündedir. Eşit şartlar altında yaşamayan çocuklar için projeler düzenleyen UNICEF’in dünyada saygın bir konumu vardır. UNICEF tüm dünya tarafından kabul edilmiş olan Çocuk Hakları Sözleşmesi çerçevesinde hareket eder. UNICEF’in ağır sorumlulukları ve geniş görev alanı bulunmaktadır. UNICEF yıllardır onlarca ülkede çocuklara yönelik projeleriyle görevini başarıyla sürdürmeye çalışmaktadır.

UNICEF Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamında çalışmalarını yürütür. Bu nedenle çocukların hakları her çalışmada ön plandadır. UNICEF çocuk haklarını korumak için tanıtıcı, bilgilendirici, dikkat çekici projeler yapar.

UNICEF çocukların ihtiyacı olan temel ihtiyaçları, temel hakları çocuklara sağlamak için projeler yürütür ve çalışmalar yapar.

UNICEF çocukların daha iyi şartlarda bir gelecek sahibi olması için çocukların eğitim kalitesini artırmaya çalışır. Çocukların yeteneklerini, güçlü yönlerini ortaya çıkarmaya çalışır. Çocukların kendilerini gösterecek fırsatlarla karşılaşması için çaba gösterir.

UNICEF pek çok ülkenin gelişimine çocukların daha iyi bir hayata sahip olması için destek olur. Çocuklara yönelik devlet desteğinin artması için çalışmalar yürütür. Ülke toplumunu çocukların hayatı, geleceği konusunda bilinçlendirmek için projelere destek verir.

UNICEF’in Görevleri Nelerdir?

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunun (UNICEF) pek çok görevi vardır. Dünyanın her noktasında hemen hemen her ülkesinde faaliyet yürütecek kadar büyük bir kuruluş olan UNICEF, binlerce gönüllü ve çalışanı bünyesinde barındırır. UNICEF dünyanın her noktasında büyük şirketler ve birçok kişi tarafından desteklenmekte ve fonlanmaktadır. Hem Türkiye’de hem de dünyada yıldızlar UNICEF’in tanıtımına ve projelerine destek olmaktadır. Örneğin dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü kadın yıldızlarından Angelina Jolie UNICEF’in elçisi olmuş ve dünyayı dolaşmıştır. Ülkemizde ise Sezen Aksu nam-ı değer Minik Serçe UNICEF’in tanıtımını üstlenmiştir. Angelina Jolie, Sezen Aksu gibi yıldızlar UNICEF’in barış elçisi seçilerek mülteci kamplarını gezmiştir. Afrika’daki zor durumda olan çocuklar için yardım kampanyasına destek olmuşlardır.

UNICEF’in en temel görevi çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamaktır. UNICEF dünyadaki her çocuğun eğitim, barınma, beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır. Çocukların eşit bir dünyada eşit bir şekilde yaşaması için çalışmalar yürütür.

UNICEF’in önceliği çocuk haklarıdır. Çocuk haklarının korunması için kamuoyu oluşturur. Projeler yürütür. Çalışmalar yapar.

UNICEF AİDS virüsüne karşı da pek çok çalışma yürütmüştür. Dünyada etkili olan bu virüsten çocukları korumak için projeleri destekler.

UNICEF yoksul çocukların bir geleceğinin olması için projeler yürütür. Yetkililerle temas kurar. UNICEF ayrıca çocuklara yönelik şiddete de karşıdır.

UNICEF dünyadaki her çocuğun hayatını iyileştirmeye çalışır. Çocuklara fırsat eşitliği sunmak için fırsatlar sunar. UNICEF doğal afetlere karşı da çocukların ve ailelerin yanındadır.

UNICEF çocukları desteklemekle birlikte aileleri de destekler. yoksul ailelere destek olmak için çalışmalar yürütür.

UNICEF çocuklara daha fazla destek olması için devletlerin kalkınmasına yardımcı olur.

UNICEF’e Bağış Yapma ve Gönüllü Olma

UNICEF hem devletler hem de bireyler tarafından desteklenmektedir. UNICEF’in faaliyetlerini bilen beğenen pek çok kişi bu oluşuma destek olmak için bağış yapmak ve gönüllü olmak istemektedir. UNICEF’e bağış yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım? diye soruyorsanız www.tercihiniyap.net ailesi olarak bu soruyu cevaplandırdık. UNICEF’e internetten bağış yapılabilmektedir. Ayrıca UNICEF’in iletişim bilgilerinden gönüllülük başvurusu yapabilirsiniz.

Ayrıca UNICEF’e gönüllü olarak çalışmalarda ve projelerde yer almanız mümkündür.

Türkiye’de UNICEF’ Destek Veriyor Mu?

Türkiye dünyada yardım konusundaki en cömert ülkelerin başında gelmektedir. Ülkemiz Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunu (UNICEF) desteklemektedir. Türkiye hem UNICEF’i destekleyen hem de vatandaşlarının UNICEF’i desteklemesi için UNICEF Milli Komitesi ile Ülke Ofisini barındıran tek ülkedir. Bu bile Türkiye’nin UNICEF’e verdiği katkının somut örneğidir. Türkiye’de bakanlıklar, siyasi partiler, dernekler, vakıflar, vatandaşlar UNICEF’e destek olmaktadır. NEDİR ?

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar

  1. Ebru çitak Avatar Ebru çitak dedi ki:

    Güzel değil begenmedim