Vaiz Maaşları 2020 Ne Kadar?

Vaiz Maaşları 2020 Ne Kadar? Vaiz Nedir? Kimdir? Ne Demek? Vaiz Nasıl Olunur? Vaiz Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri Vaiz maaşları 2020 yılında ne kadar oldu? Vaizler ne kadar ücret alır?

03.03.2020
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde farklı şehirlerde, farklı kadro ve pozisyonlarda istihdam edilen binlerce çalışan bulunmaktadır. Türkiye’nin 81 ilinde ve dünyanın pek çok noktasında çalışan bu personellerden biri de ‘vaiz’ olarak adlandırılan personellerdir. Dünyada DİB koordinesindeki her camide imam ve vaiz görevlendirilmektedir. Dünyada ve ülkemizde ne kadar çok camii olduğu düşünürsek ne kadar çok vaiz istihdam edildiğini de tahmin edebiliriz. Son yıllarda imam hatip liselerinin sayısının artması, ilahiyat fakülterinin rağbet görmesi de bu kapsamda değerlendirilmelidir. Her yıl binlerce kişi imam hatip liselerini, ilahiyat fakültelerini tercih etmektedir. Her yıl Diyanet İşleri Başanlığı tarafından vaiz iş ilanları yayımlanmakta vaiz personel alımı yapılmaktadır. Bu nedenle vaizlik mesleğiyle ilgili her konu merak edilmektedir. Peki vaiz nedir? Kimdir? Vaiz çalışma şartları ve çalışma saatleri nasıl? Vaiz maaşları 2020 ne kadar? 

Vaiz Nedir? Kimdir? Ne Demek?

Dünyadaki tüm Müslümanlar birey ve cemaat olarak camiilerde ibadet etmektedir. Camiilerde ibadet faaliyetlerinin kesintisiz sürmesi, camiinin güvenli ve ibadet edilebilir şartlarının korunması için imam, hatip, müezzin ve vaiz gibi personeller görev yapmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde istihdam edilen bu personellerin yanı sıra gönüllü olarak camiilerde faaliyet yürüten Müslümanlar da bulunmaktadır. Camilerde görev yapan en önemli personellerden biri de ‘vaiz’lerdir. Vaiz, vaaz veren kişiye denmektedir. Belirli bir program çerçevesinde vaaz veren bu personel camiilerdeki kürsülerden cemaate yani Müslümanlara seslenir.

<div></div>

Vaiz Nasıl Olunur?

Vaiz olmak isteyen adaylarda aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Adaylarda 657 sayılı yasanın 43. maddesinde yer alan koşullar aranır. Ayrıca KPSS’de ilgili puan türünde en az 70 puan almak gerekmektedir. Adayların temiz bir sicile sahip olması, toplumda kötü bir şöhrete sahip olmaması gerekir. İlgili 4 yıllık lisans bölümünden mezun olan adaylar Diyanet İşleri Başkanlığında en az 2 yıl tecrübe kazandıktan sonra vaiz olabilir. Özel ihtisas kurslarından da başarı ile mezun olmak şarttır. Bunun yanı sıra vaizlik uzmanlık sınavında başarılı olunmalıdır. 

<div></div>

Vaiz Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri

Vaizler, kamu personeli yani devlet memuru olarak Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde istihdam edilmektedir. Camiilerde 5 vakit boyunca görev yapabilir. Asıl görevleri cemaate vaaz vermektir. Camiilerdeki kürsülerden cemaate seslenen vaizlere toplum büyük saygı duyar. Bu personeller genellikle camiilerde personellere ait bir odada bulunur. Namaz vakitleri dışındı belirli bir işleri yoksa camii dışında çıkabilirler. Namaz saatleri doğrultusunda çalışırlar. İmam, müezzin gibi camiilerde çalışan diğer personellerle koordineli olarak görev yaparlar. Camiilerdeki sıcak ortam, rahat ortam nedeniyle iyi çalışma şartlatına sahip oldukları düşünülebilir. Ayrıca 5 vakit namaz saatleri ve vatandaşın davet ettiği durumlar dışında serbest vakitleri bulunur. Camiilerin düzenini ve güvenini sağlamaya katkı sağladıkları için zorlu zamanlar yaşayabilirler. Ancak genel olarak çalışma şartları ve çalışma saatleri vaizlerin oldukça iyi durumdadır. Ayrıca yurt dışında görev yapan DİB personellerinden olan vaizler yine pek çok önemli avantajdan faydalanabilir. 

NOT: Vaiz gibi önemli bir pozisyonda çalışan personelin mesleği yalnızca maddi şartlarına göre değerlendirmemesi gerekir. Dünyada islamafobi, göçmen karşıtlığı gibi önemli sorunlar büyümektedir. Bu nedenle camiiler ve Müslümanlar adına bu personeller kritik görevler üstlenmektedir. Bu mesleği seçecek kişilerin bu önemli görevlere ve büyük sorumluluklara hazır olması son derece önemlidir.

<div></div>

Vaiz Maaşları 2020 Ne Kadar?

Son yıllarda vaiz kadrosunun özlük haklarının iyileştirilmesi beklenmektedir. Birinci derece prsonellerin 3000 ek göstergesinin 3600 olması için personeller çaba göstermekte ve beklenti duymaktadır.  Beklentilerin yanı sıra personeller her yıl Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşme kapsamında maaş zammından faydalanmaktadır. Bu kapsamda 1 Ocak 2020 itibariyle vaiz maaşları %4 artacak ve 2019’un 2. yarısındaki enflasyon farkı da maaşlara yansıtılacaktır. Bu kapsamda vaiz maaşlarının 2020 yılında önemli oranda arttığını söylemek gerekir. İşte derecelerine ve hizmet yıllarına göre vaiz maaşları 2020..

9/1 derecesinde mesleğe yeni başlamış vaiz maaşı 2020 4 bin 150 Türk Lirasıdır.

7/1 derecesindeki 3 yıl deneyimli personel ise 4 bin 185 TL maaş alır.

7/3 derecesindeki 5 yıl deneyimli vaizin aldığı ücret 4 bin 200 TL civarındadır.

5/2 derecesinde ve 10 yıl deneyimli personel 4 bin 260 TL maaş alır.

3/1 derecesindeki 15 yıl deneyimli vaiz maaşı 4 bin 650 TL civarındadır.

2/3 derecesindeki 20 yıl deneyimli personel 4 bin 720 TL aylık alır.

1/4 derecesindeki 25 yıl ve üstünde deneyime sahip vaizin maaşı ise yaklaşık 4 bin 900 TL’dir.

NOT: Yukarıda yer alan vaiz maaşları net maaşlardır. Bu ücretlere asgari geçim indirimi, aile yardımı, çocuk yardımı, enflasyon farkı, ek tazminatlar gibi ücretler eklendiğinde maaşlar 500 TL’ye kadar artabilmektedir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

 

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Gizli Kişi dedi ki:

    Kesinlikle doğru değil . Babam vaiz maaşı daha yüksek .