kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Yabancı Dil Tazminatı 2023 Miktarı Ne Kadar?

Yabancı Dil Tazminatı 2023 Miktarı Ne Kadar? Yabancı Dil Tazminatı nedir? Ne demek? Yabancı dil tazminatı kimlere verilir? Hangi durumlarda verilir? Yabancı dil tazminatı 2023 yılında ne kadar? Yabancı dil tazminatı 2023 yılında ne kadar yükselecek?

A+
A-

Küresel bir köy haline gelen dünyada iletişim kurmak en önemli konu haline gelmiştir. Eğitim, ekonomi, ticaret, savunma vb. sektörlerde tüm dünyada iletişim kurmak için muhattapların kullandığı yabancı dili bilmek gerekmektedir. Dünyada genellikle ortak iletişim dili İngilizce olarak bilinse de farklı bölgelerde farklı zamanlarda diğer diller de önem kazanabilmektedir. Bu noktada devletler yabancı dil bilen vatandaşlar, çalışanlar, memurların sayısını artırmaya çalışır. Devlet yabancı dil bilen çalışanlarına bazı ayrıcalıklar ve haklar tanımaktadır. Örneğin yabancı dil bilen devlet memurlarına yabancı dil tazminatı ödenmektedir. Yabancı dil bilen memurlar, bilmeyen memurlar, memur olma hayali kuranlar yabancı dil tazminatı ile ilgili pek çok soru sormaktadır. Peki yabancı dil tazminatı nedir? Ne demek? Yabancı dil tazminatı kimlere ödenir? Yabancı dil tazminatı 2023 miktarı ne kadar?

(Yabancı Dil) LYS 5 Nedir?

Yabancı Dil Tazminatı Nedir? Ne Demek?

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev  yapan devlet memurlarının bildikleri yabancı dile ve yabancı dil sayısına göre maaşlarından ayrıca aldıkları ücrete yabancı dil tazminatı denir. Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel sektördeki çoğu kurumsal şirkette de personellere yabancı dil tazminatı ödenir.

Yabancı Dil Tazminatı Kimlere Verilir?

Bu tazminat ile ilgili en çok ödeneğin kimlere verildiği merak edilmektedir. Devlette çalışan kamu personellerinin hangi dil için tazminat alacakları, tazminat miktarı 375 sayılı KHK’nın 2. maddesinde yer alan yönetmelikte açıkça belirtilmiştir. Ayrıca özel sektörde çalışanların alacağı tazminat ile ilgili düzenleme de özel kurumların yönetmelikleri tarafından açıklanır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanuna, 926 sayılı TSK Personel kanuna göre maaşlarını alanlar, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa göre aylık alanlar, 3466 Uzman Jandarma Kanununa göre maaş alanlar, 2802 Hakimler ve Savcılar Kanununa göre maaş alanlar ile 2914 Yükseköğretim Personel Kanununa göre aylığını alan personellere yabancı dil tazminatı ödenir.

Türkiye’de resmi dil sınavı olarak kabul edilen Yabancı Dil Sınavından (YDS) 70 ve üzerinde puan alan devlet memurlarına, bildikleri dile, dilin kullanma oranlarına göre her ay tazminat ödenir.

Hangi Yabancı Diller İçin Tazminat Ödenir?

-Almanca
-Arapça
-Arnavutça
-Boşnakça
-Bulgarca
-Çince
-Danimarkaca
-Ermenice
-Farsça
-Fransızca
-Gürcüce
-Hollandaca
-İngilizce
-İspanyolca
-İtalyanca
-Japonca
-Korece
-Lehçe
-Macarca
-Portekizce
-Rumence
-Rusça
-Sırpça
-Ukraynaca
-Yunanca

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Almanca, Arapça,İngilizce, Fransızca ve Rusça dilleri için yılda iki kez diğer diller için yılda en az bir kez YDS düzenlemektedir. Böylece develt memurlarının yabancı dil bilgisi seviyesi resmi bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Neden Yabancı Dil Öğrenmeliyiz

Yabancı Dil Tazminatı 2023 Ne Kadar?

Devlet memurlarının bildikleri yabancı dil sayısına ve türüne, bu dili görevlerinde kullanıp kullanmadıklarına göre verilen tazminat miktarı 2023 yılında 2022 yılında verilen miktara göre artış gösterecek. 2023 yılının ilk 6 ayı için belirlenen zam oranı %4 oldu. Aylık katsayı Ocak 2023 itibariyle %4 oranında artarsa yani enflasyon farkı çıkmazsa tazminat miktari 4-12 TL arasında yükselecek.

Enflasyon farkının oluşmaması ve daha önce belirlenen %4’lük zammın uygulanması sonrasında 2023 yılının ilk 6 ayında yabancı dil tazminatı miktarı şu şekilde olacaktır:

Yabancı dil bilgisinden faydalanan personel 96-100 puan aralığında YDS puanına sahipse 171 TL, 90-95 puan aralığında YDS puanı varsa 129 TL, 80-89 YDS puanı varsa 86 TL, 70-79 aralığında YDS puanına sahipse 43 TL yabancı dil tazminatı alır.

Yabancı dil bilen diğer personel ise 96-100 aralığındaki ve 90-95 aralığındaki YDS puanları için 107 TL, 80-89 aralığındaki YDS puanı için 71 TL, 70-79 aralığındaki YDS puanı için 36 TL yabancı dil tazminatı almaktadır.

yds 2020 miktari

2023 yılında tazminatta yapılan artışı daha iyi anlamak için 2022 yılındaki yabancı dil tazminat miktarına bakmak faydalı olacaktır. İşte 2022 yabancı dil tazminatı miktarları..

2019 yds

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Dil tazminatı aylık mı?

Kapsam dahilindeki personele ekli tabloda belirtilen gösterge rakamlarının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda her ay aylıklar ile birlikte peşin olarak yabancı dil tazminatı ödenir.

Yorumlar

  1. ben10 Avatar ben10 dedi ki:

    çağrı merkezinde yabancı dil tazminat primi brüt 300TL net 214T