kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Yeni Çipli Kimlik Kartı Nedir? Nasıl Alınır? Ücreti Ne Kadar?

Yeni Çipli Kimlik Kartı Nedir? Nasıl Alınır? Ücreti Ne Kadar? Kimlik kartları tamamen değişiyor. Milyonlarca vatandaş yeni çipli kimlik kartlarını alıyor. Peki yeni kartlar nasıl alınır? Nasıl çıkarılır? Nasıl başvuru yapılır? Başvuru ücreti ne kadar?

A+
A-

Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşları artık hizmetlerini elektronik ortama taşıyor. Dünyadaki en büyük kamu hizmeti sağlayıcılarından biri olan e-Devlet sayesinde bürokrasi hızlanıyor. Artık binlerce vatandaş e-Devlet sayesinde sıra beklemeden, ücret ödemeden, vakit kaybeden her türlü işlemini elektronik ortamda rahatlıkla halledebiliyor. Devletin elektronik hizmetlere verdiği önemin artması diğer hizmetleri de etkiledi. Örneğin Türkiye’deki milyonlarca kişinin yıllardır kullandığı kimlik kartları değişti. Birkaç yıl önce çipli kimlik kartı uygulaması hayata geçirildi. Pilot uygulamalar sonrasında ülkenin tamamında dağıtılmaya başlanan çipli kimlik kartını almayan pek az kişi kaldı. Yeni kimlik kartları devletin dijital dönüşümünde kilit rol oynayacak. Ancak hala pek çok kişi yeni çipli kimlik kartlarının ne olduğunu ve ne işe yarayacağını merak ediyor. Peki yeni çipli kimlik kartları nedir? Ne işe yarar? Yeni kimlik kartı nasıl alınır? Nasıl çıkarılır? Nereden alınır? Yeni kimlik kartı çıkartmanın ücreti ne kadar?

Yeni Çipli Kimlik Kartı Nedir? 

Yeni kimlik kartları da tıpkı eski kartlarda olduğu gibi vatandaşların kimlik bilgilerini üzerinde barındırıyor. Ancak küçük bir farkla. Yeni kartların içerisinde bir çip bulunuyor. Güvenlik önlemlerini ve dijital işlem kabiliyetini içinde barındıran bu çip sayesinde resmi iş ve işlemler kolaylaşacak. Tek bir kimlik kartı sağlık karnesi, ehliyet ve pasaport gibi pek çok kartın yerine geçebilecek. Üstelik dijital işlemlerin aktifleşmesiyle yeni kimlik kartları uluslararası arenada da geçerli olabilecek. Kısa süre içerisinde zorunlu hale gelecek yeni kimlik kartlarını almayan az sayıda vatandaş kaldı. 2017 yılında başlatılan uygulama kapsamında ülkenin yarısı yeni kartlarını aldı. 40 milyon civarında yeni kart sahiplerine dağıtıldı ancak almayan vatandaşların sayısı da bir hayli fazla. Üstelik vatandaşların yeni kimlik kartlarını almak için kısıtlı zamanları bulunuyor. 31 Aralık 2020 tarihi yeni kartlar için son başvuru tarihi olarak belirlenmiş durumda. Peki yeni kimlik kartları nasıl alınır? Yeni kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır?

s 881339324f4b407f304392ac87eca7e9f1234355

Yeni Çipli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Nasıl Çıkarılır?

82 milyondan fazla Türk vatandaşının yarısında yeni kimlik kartı varken diğer yarısında ise yoktur. 2020 yılına kadar yeni kart başvuruları yapılabilecek. Bu nedenle her gün binlerce kişi yeni kartları almak için araştırma yapmaktadır. Yeni çipli kimlik kartı almak için öncelikle randevu almak yani başvuru yapmak gerekmektedir. Vatandaşların İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Genel müdürlüğün resmi internet sitesinden veya ALO 199 Çağrı Merkezinden randevu almaları gerekmektedir.. Ayrıca randevu almadan da size en yakın nüfus müdürlüğüne giderek başvuru yapılabilir. Adaylar ilk kez başvuru yaptıklarında resmi kimlik belgesi olarak kabul edilen veya yerine geçen fotoğraflı belgeyi yanlarında getirmek zorundalardır. Bu belgelere nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet, memur cüzdanı, avukat kimlik karı, aile cüzdanı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenen resmi belge örnek gösterilebilir. Ayrıca vatandaşların son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 1 adet biyometrik fotoğrafı yanlarında bulundurmaları gerekir. Randevunuzu aldınız. Gerekli belgeleri tamamlayarak nüfus müdürlüğüne gittiniz. Bu kez gerek görülürse parmak iziniz veya avuç içi iziniz taranarak sisteme kaydedilir. Daha sonra kartınız size ulaştırılır. Kartınızın size ulaşacağı süre 15 gün ile 30 gün arasındadır.

Yeni Çipli Kimlik Kartının Ücreti Ne Kadar?

İlk kez yeni çipli kimlik kartı alacak olanlar bu işlemin ücretli olup olmadığını merak etmektedir. Özellikle de kimlik kartını almak için başvuru yapanlar ne kadar ücret ödeyeceklerini merak etmektedir. 15 yaşını tamamlamış ve başvurularını yapmış olan kişiler için yeni kimlik kartı başvuru ücreti 22.5 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar

  1. Huseyi̇n Şaşmaz*uzun Avatar Huseyi̇n Şaşmaz*uzun dedi ki:

    Eloktronik aletler bozulduğu zaman nasıl RECET yapıyor aleti yeniliyorsak İnsan denen mahlukuda RECET yapmamız lazım.
    Yeni Nesillere Duyurulur…!