YGS 3 Bölümleri 2017

YGS 3 bölümleri nelerdir, YGS 3 puan türü ile hangi bölümlere girebilirim, 2017 YGS 3 bölümleri hangileridir? gibi soruların cevaplarınızı sizin için derledik. YGS 3 bölümleri 2017 listesine buradan ulaşabilirsiniz.

30.04.2017
A+
A-

YGS 3 bölümleri nelerdir, YGS 3 puan türü ile hangi bölümlere girebilirim, YGS 3 ile alan bölümler hangileridir, 2017 YGS 3 bölümleri hangileridir, YGS 3 puan türü nasıl hesaplanır? gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Yükseköğretime geçiş sınavı (YGS) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen ve üniversitelere yerleştirmede kullanılacak puan türlerini belirlemek amacıyla girilen sınavlardan biridir. Adaylar YGS’den sonra isterlerse ve barajı geçmişlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) da başvurabilir ve lisans programlarına yerleşmek için kullanılan puan türlerini elde edebilir. YGS puanıyla da yerleşilen lisans programları vardır fakat YGS puan türleri genellikle önlisans programlarını tercih etme de kullanılır. Altı YGS puan türü bulunmaktadır veYGS 3 bu puan türlerinin üçüncüsüdür.

YGS 3 puanının hesaplanmasında 4 test grubunun belirli yüzdeleri alınmaktadır. YGS 3 sözel ağırlıklı bir puan türüdür ve hesaplamadaki dağılım şu şekilde yapılmaktadır.

% 40 Türkçe, % 30 Sosyal Bilimler, % 20 Temel Matematik, % 10 Fen Bilimleri.

YGS 3 BÖLÜMLERİ 2017

YGS 3 bölümleri önlisans ve lisans olarak ikiye ayrılmaktadır. Önlisans programları iki, lisans programları ise dört yıllık eğitim süresine sahiptirler. Önlisans ve lisans olmak üzere YGS 3 bölümleri 2017 listesi aşağıdaki gibidir.

YGS 3 BÖLÜMLERİ İKİ YILLIK ÖNLİSANS

İki yıllık eğitim veren YGS 3 bölümleri önlisans programları şu şekilde belirlenmiştir.

1)      Adalet

2)      Basın ve Yayıncılık

3)      Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği

4)      Kültürel Miras ve Turizm

5)      Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

6)      Turist Rehberliği

7)      Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik

8)      Uygulamalı İspanyolca ve Çevirmenlik

9)      Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik

YGS 3 BÖLÜMLERİ DÖRT YILLIK LİSANS

Dört yıllık eğitim veren YGS 3 bölümleri lisans programları ise şu şekilde belirlenmiştir.

1)      Müzikoloji

2)      Rekreasyon Yönetimi (Yüksekokul)

YGS 3 BÖLÜMLERİ (EN YÜKSEK YGS PUANI İLE ALAN BÖLÜMLER)

1)      Bilgisayar Operatörlüğü (Engelliler Entegre YO)

2)      Yapı Ressamlığı (Engelliler Entegre YO)

Yukarıdaki liste “2017-ÖSYS : Kılavuz ve Başvuru Bilgileri”nden alınmıştır. Yapılacak değişikliklerle alakalı olarak ÖSYM tarafından yapılacak bir duyuru esas olacaktır.

YGS 3 puanı sözel ağırlıklı bir puan olması sebebiyle lisans veya önlisans programlarının sözel ağırlıklı bölümlerini tercih etmede kullanılmaktadır.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı, Lisans Yerleştirme Sınavı, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, üniversite tercihleri, üniversite bölümleri ve bunlar gibi üniversiteye yerleşme ve üniversiteler ile ilgili konularda sorularınız, merak ettikleriniz ve paylaşımlarınız için TERCİHİNİ YAP FORUM sayfasına göz atabilirsiniz.

2703 1 66adbdea10b90e0b93aa5f427ced573f

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.