Kamu Haber

10 Kasım Resmi Tatil Mı? 10 Kasım’da Okullar Tatil Mi?

10 Kasım Resmi Tatil Mı? 10 Kasım’da Okullar Tatil Mi?

10 Kasım Cumhuriyetimizi kuran büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ün gözlerini hayata yumduğu gündür. Peki 10 Kasım da resmi tatil mi, 10 Kasımda okullar tatil mi gelin bu soruların cevabına birlikte bakalım…

Yaklaşık 100 yıllık bir tarihi olan Türkiye Cumhuriyeti için pek çok önemli tarih bulunur. Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşu, Cumhuriyetin ilan edilmesi, Saltanatın kaldırılması, Kurtuluş Savaşı kapsamında elde edilen zaferler, Dini ve Resmi Bayramlar bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Ancak bir de 10 Kasım 1938 tarihi dolayısıyla anma törenlerinin yapıldığı, anma günü olarak bilinen 10 Kasım tarihi vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hayata gözlerini 10 Kasım 1938’de yummuştur. Bu nedenle 10 Kasım tarihinde Türkiye’de anma törenleri düzenlenir. Yas tutulur. Cumhuriyetin kurucusu anılır. Bu günün resmi tatil, tatil olup olmadığı merak edilir. 10 Kasım’da okulların kapalı mı yoksa açık mı olduğu araştırılır. kamu haber

Mustafa Kemal Atatürk’ün En Önemli Sözleri – Savaşlarda Kullandığı Sözler

10 Kasım Nedir? 10 Kasım’ın Anlamı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Kurtuluş Savaşının lideri, ilk cumhurbaşkanı, büyük Türk lider Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938’de hayatını kaybetti. O günden sonra her 10 Kasım tarihinde anma törenleri düzenlendi. Bu tarih yas günü olarak ilan edildi.

10 Kasım günüyle birlikte o hafta Atatürk’ün hayatının anıldığı, ilkelerinin, düşüncelerinin konuşulduğu bir hafta oldu. 10-16 Kasım tarihlerinde yurt genelinde yıllardır pek çok etkinlik düzenlendi. Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Anıtkabir’de büyük kalabalıklar birikip Atatürk’ü andı. Bayraklar yarıya indirilip, şiirler, İstiklal Marşı okundu. Çalışanlar, işçiler, öğretmenler, memurlar, öğrenciler, genç-yaşlı binlerce vatandaş Atatürk’e saygılarını sundu.

10 Kasım Tatil Mi? Resmi Tatil Var Mı?

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını kaybettiği 10 Kasım günü resmi tatil değildir. Resmi tatil listesi içerisinde 10 Kasım tarihi görülemez. Bu tarihte memurlar, çalışanlar, işçiler, öğretmenler işlerine devam edecektir. 10 Kasım’da yurt genelinde resmi tatil olmayacaktır.

10 Kasım Okullar Tatil Mi? Okullar Kapalı Mı?

10 Kasım tarihinde ve 10 Kasım’ın da içinde bulunduğu haftada anma törenleri, programları düzelir. Özellikle 10 Kasım’da ilkokul, ortaokul ve liselerde törenler düzenlenir. Atatürk’ün hayatı, başarıları, yaptıkları anlatılır. Ancak bu etkinlikler gün boyu sürmez ve eğitim-öğretim faaliyetleri devam eder. Bu nedenle öğrenciler ve öğretmenler için bugüne özel bir tatil yoktur.

10 Kasım Bankalar Açık Mı? Kapalı Mı? Bankalar Çalışıyor Mu?

Ziraat, Halk, İş, Garanti, Akbank vb. tüm bankalar için 10 Kasım tarihinde mesai vardır. Kamu ve özel bankaları tüm faaliyetlerine kesintisiz devam edecektir. Çünkü 10 Kasım bankalar, piyasalar için tatil değildir. Vatandaşlar tüm interaktif, elektronik işlemlerini halledebilecek ve banka şubelerine gidip işlemlerini yapabilecektir.

10 Kasım Hastaneler Açık Mı? Çalışıyor Mu?

Sağlık kesintisiz bir ihtiyaçtır. Resmi tatillerde bile hastaneler açıktır. Bu nedenle 10 Kasım gibi resmi tatil olmayan günlerde özel ve devlet hastaneleri de çalışmaya devam edecektir.

10 Kasım Resmi Kurumlar ve Devlet Daireleri Açık Mı?

10 Kasım tarihinde tüm devlet daireleri, resmi kurumlar, kamu kurum ve kuruluşları açıktır. PTT, noterler, aile hekimlikleri, kargo şirketleri, müzeler, borsa, adliyeler, bakanlıklar, genel müdürlükler, özel kurumlar, belediyeler açıktır. Vatandaşlar tüm resmi ve özel kurumlardan hizmet almaya devam edebilir.

Anıtkabir Ziyaret Saatleri

10 Kasım resmi tatil olarak sayılıyor mu?

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü resmi tatil olarak sayılmamaktır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu