kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Sınav İlanı 2023

İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı 2023 Sınav İlanı resmi olarak yayınlandı. Kaymakam Adaylığı Sınavı Başvuru Şartları, Başvuru Ücretleri, Başvuru Tarihi ve 2023 Kaymakam Adaylığı Sınavı’na Kimler Katılabilir? Sorularının yanıtları resmi olarak açıklandı. Kaymakam Adaylarının merakla beklediği ilanın gelmesiyle birlikte bütün sorular tek tek yanıtlanmış oldu.

KAYMAKAM ADAYLIĞI SINAV İLANI 2023

Kaymakam Adaylığı Sınavı’nın tarihinin belli olmasıyla birlikte resmi olarak sınav ilanı beklemeye başlayan adaylar için 2023 ilanı yayınlandı.

Resmi Açıklama: T.C. İçişleri Bakanlığı Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı’na 77 (yetmişyedi)
kaymakam adayı alınacaktır.

Kaymakam Adaylığı Sınava Başvuru Şartları 2023

2023 Kaymakam Adaylığı Sınavı ilanıyla birlikte Sınav Başvuru Şartları resmiyet kazanmış oldu. 2023 Kaymakam Adaylığı Sınavına Kimler Başvurabilir?

Resmi Açıklama:

 • Yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmak veya;
 • Üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmak.
 • Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olmayan kaymakam aday adayları; mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adayları ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmek zorundadırlar.
 • 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu’nun 2 ve 2/A, 657 sayılı DMK’nın 48/A, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 274/A ve Kaymakam Adayları Yönetmeliği’nin 5. maddelerinde yer alan şartlara haiz olmak.
 • 01 Ocak 2023 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1988 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar).
 • Askerlikle ilişiği bulunmamak; askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak

Kaymakam Adaylığı Sınavı 2023 – Sınav Tarihi ve Süresi

Resmi ilan gelmeden önce Kaymakam Adaylığı 2023 Sınavı’nın tarihi 3 Aralık 2023 olarak açıklanmıştı. İçişleri Bakanlığı’nın ilanı yayınlamasıyla birlikte sınav merkezleri belli oldu. 120 sorudan oluşacak olan Kaymakamlık Adaylığı Sınavı toplam 165 dakika sürecek.

Resmi Açıklama:

Sınav, 03 Aralık 2023 tarihinde aşağıdaki sınav merkezlerinde yapılacaktır.

 • Sınav Merkezleri, 010 Adana, 062 Ankara/Çankaya, 067 Ankara-Yenimahalle, 210 Diyarbakır, 250 Erzurum, 341 İstanbul-1 (Kadıköy, Maltepe, Ataşehir), 343 İstanbul-3 (Beyoğlu Şişli/Beşiktaş/Kağıthane/Sarıyer), 352 İzmir/1 (Karşıyaka/Bornova/Çiğli), 610 Trabzon
 • Sınav, saat 10.15’te başlayacaktır. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.
 • Sınavda sorulacak soru sayısı ve cevaplama süresi; 120 soru için 165 dakika olacaktır.

Kaymakam Adaylığı Sınavı 2023 – Soru ve Konu Dağılımı

Sınavda adaylara, 50 sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile 70 sorudan oluşan Alan Bilgisi Testi uygulanacaktır. 2023 Kaymakamlık sınavı aşağıdaki konulardan ve soru sayılarından meydana gelecektir;

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi

 • Türkçe – 18 Soru
 • Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi – 8 Soru
 • Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik Yapısı – 14 Soru
 • Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları – 10 Soru

Alan Bilgisi Testi

 • Anayasa Hukuku – 14 Soru
 • İdare Hukuku – 20 Soru
 • Türkiye’nin İdari Yapısı – 16 Soru
 • Türkiye’de Mahalli İdareler – 10 Soru
 • Ekonomi – 10 Soru

100 tam puan üzerinden değerlendirilecek ve sadece 70 puan ve üzeri alan adaylar en yüksek başlayarak sıralanacak. 77 kişilik kadronun 4 katı olan 308 aday mülakata katılmaya hak kazanmış olacak ve İçişleri Bakanlığı’nca resmi olarak gerçekleştirilecek olan mülakata çağrılacaklar.

2023 Kaymakam Adaylığı Sınav Ücreti Ne Kadar?

Kaymakam Adaylığı Sınavı için 2023 yılında belirlenen ücret 450 Türk Lirası olarak belirlendi. Geç başvuru gününde başvuran adaylar ise %50 daha fazla ödemek zorunda olacaklar ve onların sınav ücreti 675 Türk Lirası olarak açıklandı.

Resmi Açıklama:

Sınava girecek adaylar 20-31 Ekim 2023 tarihleri arasında, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ÖSYM adına 450,00 TL sınav ücreti yatıracaklardır. Geç başvuru gününde başvuru yapan adaylar, sınav ücretini %50 artırımlı olarak (675,00 TL) aynı gün yatıracaklardır. Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, aynı gün saat 23.59’a kadar ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılacaktır.
Adaylar, banka şubesinden/ATM’den sınav ücreti ödemesi yapmamalıdır. Adaylar, sınava başvurularını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırmalıdır. Yatırılan ücret, iade edilmeyecektir, ödeme işlemlerinden kaynaklanabilecek hatalardan ÖSYM ve İçişleri Bakanlığı sorumlu olmayacaktır.

İlanın TAM METNİNİ (Resmi Gazete Sayı : 32338 – Sayfa 88) görmek için Tıklayınız! 

Diğer adaylarla birlikte konuşup bilgi alışverişinde bulunmak için Tercihiniyap Forum’u ziyaret edebilirsiniz: 2023 Yılı Kaymakam Adaylığı Sınavı

Yorumlar

 1. Uğur Avatar Uğur dedi ki:

  Beklediğimiz Kaymakam Adaylığı sınav ilanı sonunda geldi.