kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Yaşlı Bakım Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

​​​​​​​Yaşlı bakım teknikeri maaşları ne kadar olacak, yaşlı bakımı teknikerliğinin görevleri nelerdir, yaşlı bakım teknikeri nasıl olunur, yaşlı bakım teknikeri nedir, çalışma şartları nasıldır, özel sektör yaşlı bakımı teknikeri maaşları ne kadar oldu gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Yaşlı Bakım Teknikeri Maaşları Ne Kadar?
A+
A-

Yaşlı bakım teknikeri maaşları ne kadar sorusuna aradığınız cevabı sizler için bu yazımızda derledik. Sizlere fikir vermesi amacıyla yazdığımız bu yazıda yaşlı bakım teknikeri maaşları ve görevleri, çalışma şartları ve çalışma saatleri hakkında en güncel bilgileri derledik.

YAŞLI BAKIM TEKNİKERLİĞİ NEDİR? YAŞLI BAKIMI TEKNİKERİNİN GÖREVLERİ

Sağlık alanında çalışan teknikerler genellikle ilgili uzmanın yanında destek personeli olarak görev yaparlar. Yaşlı bakım teknikeri olarak görev yapanlar da benzer şekilde hizmet sunmaktadır. Yaşlı bakım teknikeri nedir daha iyi anlamak için yaşlı bakım teknikeri görevleri listesine bakmak faydalı olacaktır:

Hastaları;

a) Fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden bakım gereksinimlerini değerlendirmek. Günlük yaşam aktivitelerinin korunmasını, sürdürülmesini ve en üst düzeyde kullanmasını desteklemek.

b) Diyetisyen tarafından önerilen beslenme programına uygun olarak beslemek, kilo takibi yapmak ve değişiklikleri sağlık ekibi üyeleri ile değerlendirmek.

c) Yaşam alanını kaza riski ve güvenlik yönünden değerlendirmek, gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlamak.

ç) Sağlık ekibi tarafından planlanan tıbbi bakımı takip etmek, tıbbi bakımın uygulanmasına yönelik problem tespit etmesi halinde sağlık meslek mensubuna durumu iletmek.

d) Ağız ve diş bakımı gibi günlük kişisel bakıma yardımcı olmak. Yatağa bağımlı olma, hastalık veya engellilik nedenli bağımlılık durumlarında kişisel bakım ve temizlik uygulamalarını yerine getirmek.

e) Sağlık hizmetlerine ulaşmasına yardımcı olmak, gerektiğinde refakat etmek.

f) Bakım veren aile üyelerini desteklemek.

g) İstismardan korumak, aileyi ve gerekli durumlarda ilgili kurumları bu konuda bilgilendirmek.

ğ) Sosyal aktivitelere yönlendirmek ve katılımı desteklemek.

NASIL YAŞLI BAKIM TEKNİKERİ OLUNUR?

Sağlık alanında veya başka alanda fark etmeksizin adayların tekniker olabilmesi için 2 yıllık bir önlisans programı bitirmesi gerekmektedir. Tabi ki her 2 yıllık önlisans programı ile istenilen her teknikerlik yapılamamaktadır. Yaşlı bakım teknikeri olmak için de belli bölüm şartı aranmaktadır. Bu bölümler şunlardır:

Yaşlı Bakım Hizmetleri

Yaşlı Hizmetleri Bakımı

Yaşlı Bakımı

YAŞLI BAKIM TEKNİKERİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR? YAŞLI BAKIM TEKNİKERİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR?

Yaşlı bakım teknikerinin çalışma şartları kolaydır diyemeyiz. Bir hastanın hele ki yaşlı veya bakıma muhtaç bir hastanın bakımı ile uğraşmak gerçekten zorlayıcı bir iştir.

Yaşlı bakım teknikerleri hem hastanede hem de evlerde bakım yapabilmektedir ve bu da çalışma ortamlarının durumdan duruma değişiklik gösterebildiğine işarettir. Bunun dışında genellikle hasta ile iletişim halindedir. Hastanın yakınları ile de sık sık iletişim kurmaktadırlar.

Çalışma şartlarının daha zor veya kolay olması ilgilenilen hastanın ihtiyaç duyduğu bakıma göre değişiklik gösterebilmektedir. Çalışma şartlarının yorucu, yıpratıcı ve zorlayıcı olduğunun altını çizmekte fayda var.

Kamuda çalışan personellerin çalışma saatleri genel haliyle haftada 40 saattir fakat yaşlı bakım teknikerliğinde bu rakam minimum olarak görülmelidir. Acil durumlarda nöbete çağırılma, ek mesaiye kalma, rutin nöbetler vs. nedeni ile 40 saati fazlasıyla geçen çalışma saatlerine sahip olunabilmektedir.

YAŞLI BAKIM TEKNİKERİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yeni başlayan           4500-4600 Türk Lirası

5 yıllık                       4650-4700 Türk Lirası

10 yıllık                     4700-4800 Türk Lirası

15 yıllık                     4800-4900 Türk Lirası

20 yıllık                     4900-4950 Türk Lirası

25 yıllık                     5000-5100 Türk Lirası

30 yıllık                     5100-5200 Türk Lirası

Bu tabloda genel olarak sağlık alanında çalışan teknikerlerin ocak ayında aldıkları %5.49 zamdan sonra maaşları görülmektedir. Yeni başlayacak yaşlı bakım teknikerleri de bu zamdan sonra 4500-4600 TL civarında bir maaş alacaklardır. Bu rakam ortalama bir rakamdır ve kurumdan kuruma ek ödemelerin, ek mesailerin farklılaşması nedeni ile 100-200 TL bir oynama olabilmektedir.

ÖZEL SEKTÖR YAŞLI BAKIM TEKNİKERİ MAAŞLARI NE KADARDIR?

Özel sektörde maaş konusu kurumdan kuruma oldukça farklılık gösterebilmektedir ama asgari ücrete yapılan zam sonrası yaşlı bakım teknikeri maaşlarının özel sektörde ortalama olarak 2800-2900 TL arasında olacağını söyleyebiliriz. Dediğimiz gibi bu ortalama genel bir rakamdır çünkü bazı hastaneler, kuruluşlar asgari ücret ile personel çalıştırırken kimi hastaneler 3000 TL dolaylarında maaş verebilmektedir.

 

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

  1. bahar dedi ki:

    Atanma puanlari ne kadar acaba her yil kadro aciliyormu