Kamu Haber

2018 SGK Müfettiş Yardımcılığı Mülakat Sonuçları Bir Yıldır Açıklanmıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na bağlı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı uhdesinde görev yapmak üzere 2017 yılının Aralık ayında verilen ilanla 50 adet Sosyal Güvenlik Müfettiş Yardımcısı alınacağı duyurulmuştu. Mülakatlar gerçekleştirilip tamamlanalı bir yıl oldu ancak adaylar halen mülakat neticelerinin açıklanmasını bekliyor. Alım sürecine dair detayları hep birlikte hatırlayalım.

2018 SGK Müfettiş Yardımcılığı Alım Süreci

SGK Müfettiş Yardımcılığı alımı KPSS puanı ön koşulu ile gerçekleştirilen başvuruların ardından iki aşamada yapılmaktadır. Bu aşamalar yazılı yarışma sınavı ve sözlü mülakatlardır. Bu aşamalara sırasıyla göz atalım. Kamu Haber

2018 SGK Müfettiş Yardımcılığı Başvuruları

SGK Müfettiş Yardımcılığı alımı için Kurum başvuruları 29 Ocak 2018 – 9 Şubat 2018 tarihleri arasında kabul etti. Başvuru yapabilmek için adayların son iki yılda gerçekleştirilmiş olan KPSS A Grubu Alan Bilgisi sınavında KPSS P22 veya KPSS P48 puan türlerinden en az 80 puan almış olmaları gerekmekteydi. 

Başvurular neticesinde yazılı sınava katılacak olan 250. adayın puanı 88,91 oldu. 

2018 SGK Müfettiş Yardımcılığı Yazılı Sınavı 

SGK Müfettiş Yardımcısı olabilmek için adayların başarı ile geride bırakması gereken ilk aşama olan yazılı sınavda adaylara önceki yıllardan farklı olarak çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir sınav yapıldı. 17 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilen yazılı sınav tek gün ve iki oturum halinde yapıldı ve aşağıdaki konulardan oluştu;

sgk teftiy konu 1

2018 SGK Müfettiş Yardımcılığı Sözlü Mülakatları

Alımın ilk aşaması olan yazılı sınava 250 aday girmeye hak kazandı. Gerçekleştirilen yazılı sınav sonuçları 18 Nisan 2018 tarihinde açıklandı ve bu sonuçlara göre 105 aday başarılı olarak sözlü mülakatlara katılmaya hak kazandı. 

105 aday için sözlü mülakatlar 9 Temmuz 2018 tarihinde başladı, 18 Temmuz 2018 tarihinde ise sona erdi. 105 adayın katılmaya hak kazanmış olduğu sözlü mülakatların tamamlanmasının üzerinden 1 sene geçmiş olmasına rağmen mesleğe alınacak 50 adayın belirlenmiş olacağı mülakat sonuçları halen açıklanmadı. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mülakat Sonuçları Bekleme Merkezi 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın gerek kendi uhdesinde yer alan meslek mensupları için gerçekleştirdiği mülakat sonuçları gerekse Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye İş Kurumu gibi Kurumların mülakat sonuçları çok uzun süreçlere yayılmaktadır. 

Geçtiğimiz yıl 9. dönem alımı gerçekleştirilen Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı alımı tüm atama süreçleri dahil 1.5 senelik bir dönemde tamamlanabilmişti. Bu yıl da yine 1 seneyi aşan bir süre geçmesine rağmen İş Müfettiş Yardımcılığı mülakat sonuçları, 1 seneyi deviren Sosyal Güvenlik Müfettiş Yardımcılığı mülakat sonuçları ve 5 ay geride kalmış olmasına rağmen İş-kur İstihdam Uzman Yardımcılığı mülakat sonuçları açıklanmamıştır. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı nezdinde gerçekleştirilen mülakat sonuçlarının niçin bu kadar uzun süreler geçmiş olmasına rağmen bir türlü açıklanmadığı hususu ile bu konunun artık bir norm olarak kabul görmeye başlamış olması konusu gerçekten düşündürücüdür. Bu şekilde açıklanmayan mülakatlar hem bu mülakat sonuçlarını bekleyen ve başarılı olacak olan adayların işsizlik sürelerini uzatmakta, adayların gelir ve vakit kaybına uğramasına yol açmakta, aynı zamanda da başarısız olacak olan adayları da ciddi bir belirsizlikten sonra yeniden işsizliğe iterek mağduriyetlerini katlamaktadır. 

Aile ve Sosyal Hizmetler gibi hassasiyet gerektiren konuları çalışma alanı edinmiş olan Bakanlığın, adayların yaşadığı bu mağduriyete belki de diğer tüm Bakanlıklardan daha fazla hassasiyet göstermesi beklenirken tam aksi yönde bir işleyiş olması adayları hem şaşırtmakta hem de belki de personeli olacakları Kuruma olan inançlarını zedelemektedir. 

Bakanlığın bir an evvel uzun bekleme süreçlerine yayılmış olan bu alımları neticelendirmesi ve adayların daha fazla mağdur olmalarını engellemesi tüm adaylar adına beklentimiz ve talebimizdir.

Alımlar ve Kurum Sınavlarına dair tüm gelişmeleri takip etmek için FORUM sayfamızı inceleyebilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu