Kamu Haber

Ramazan Bayramı Nedir? Ne Demek? Ne Zaman?

2019 yılına girilmesiyle birlikte dini bayram tarihleriyle ilgili araştırmalar başladı. Pek çok kişi Ramazan Bayramının ne zaman idrak edileceğini araştırmaya başladı. Peki Ramazan Bayramı 2019 ne zaman? Ramazan Bayramı nedir? Ramazan Bayramının önemi nedir? Ramazan Bayramı Ne Demek? İşte Ramazan Bayramı ile ilgili tüm merak edilenler..

Ramazan Bayramı Nedir? Ne Demek?

Ramazan Bayramı’nın Arapça karşılığı “eid ul-fitr”dir. Türkçe karşılığı ise “iftar bayramı”dır. İslam aleminde milyonlarca Müslüman Ramazan Bayramını İftar Bayramı olarak kutlar. Peki neden? Çünkü Ramazan Bayramında tüm Müslümanlar oruç tutar. Ramazan Bayramı veya ayı boyunca yani 30 gün boyunca Müslümanlar oruç tutar. Ramazan Bayramı ise bu 30 günlük oruç ibadetinin en sonunda kutlanır.  Zaman geçtikçe “iftar bayramı” olarak adlandırılan Ramazan Bayramı şükür bayramına dönüşmüştür. Türkiye’de de bu nedenle Ramazan Bayramı “şeker bayramı” olarak adlandırılmıştır. Ve şeker bayramı olarak kutlanmıştr.

Ramazan Bayramnın Önemi Nedir?

Ramazan ayında rahmet kapılarının açılacağı inanılır. Müslümanlar arasında yardımlaşmanın, dayanışmanın, kardeşlik ve aile bağlarının arttığına inanılır. İnsanlarlar arasında birlik ve beraberlik duyguları oluşur. Saygı sevgi çerçevesinde ilişkiler oluşturulur. İnsanlar birbirlerini yemeğe davet eder. Ev ziyaretleri artar. Çocuklar şeker toplar. Yemek, evler, muhabbet ve şeker paylaşılır. Düşmanlar dost olur küsler ise barışır. Kamu Haber

Ramazan Bayramı 2019 Ne Zaman?

2019 yılının gelmesiyle birlikte pek çok kişi Ramazan Ayının ne zaman olduğunu sormaya başladı. Ramazan Bayramının ne zaman idrak edileceği araştırılmaya başlandı. 2019 yılında Ramazan Ayı 6 Mayıs 2019 tarihinde başlıyor. 3 Haziran 2019 tarihinde ise sona eriyor. Ramazan Ayı boyunca Müslümanlar 30 gün oruç tutacak. Ramazan Ayı bittikten sonra ise Ramazan Bayramı başlayacak. Ramazan Bayramı, ayın bitimiyle birlikte kutlanacak. Ramazan Bayramı 2019 yılında 4-6 Haziran tarihleri arasında idrak edilecek.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu