kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Ücretli Öğretmenlere Kadro Gelir Mi? Çözüm Ücretli Öğretmen Kadar Kadro!

Ücretli Öğretmenlere Kadro Gelir Mi? Çözüm Ücretli Öğretmen Kadar Kadro! Ücretli Öğretmen Ne İş Yapar? Ücretli Öğretmenlerin Ücretleri Ne Kadar? Yeterli Mi? Az Mı? Ücretli Öğretmenlere Görev Verilmiyor! Ücretli Öğretmenlerin Sorunlarının Çözümü Ne?

A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı her eğitim öğretim yılı öncesinde ücretli öğretmen başvurularını almaktadır. Türkiye’deki yüzlerce okul idaresi de öğretmene ihtiyaç duyduğu branşları, kadro sayısını belirlemekte ve MEB’e iletmektedir. İhtiyaçlara göre Milli Eğitim Bakanlığı ücretli öğretmen alımı yapmakta ve böylece okullardaki boşluklar kapatılmaya çalışılmaktadır.

Ücretli Öğretmen Ne İş Yapar?

Ücretli öğretmen ile sözleşmeli veya kadrolu öğretmen arasındaki tek fark isimlerinin başındaki unvanlardır. Ücretli öğretmen, kadrolu meslektaşları gibi derslere girer, eğitim verir, ders anlatır, not verir, öğrencileri sınıfta bırakır. Öğrencilerle ilgilenir, derslikle ilgilenir, Türkiye’nin her yerinde çalışabilir, idareye karşı sorumluluklarını yerine getirir, vergisini öder, ekonomiye katkı sağlar. Kısacası her öğretmenin yaptığı işleri yapar. Yalnızca nöbet tutmayarak diğer öğretmenlerden bir konuda ayrılır.

Ücretli Öğretmenlerin Ücretleri Ne Kadar? Yeterli Mi? Az Mı?

Ücretli öğretmenlerin yaptıkları işler bakımından kadrolu öğretmenlerle arasında bir fark yoktur. Asıl fark alınan aylıklarda yani maaşlardadır. Ücretli öğretmenler kadrolu öğretmenlerin aldığı maaşın neredeyse yarısını almaktadır. Aynı işi yapıp, yarı ücreti almaktan bahsediyoruz. Ücretli öğretmenler girdiği saat kadar ücret alır. Haftada 10 sat derse giren kadrolu öğretmen 4 bin TL’nin üstünde ücret alırken, ücretli öğretmen haftada 20-30 derse girip en fazla 2 bin TL civarında aylık almaktadır.

Ücretli öğretmen için eğitim öğretim döneminde her şey yolunda giderse yıl sonunda okulla ilişiği kesilir. Bir sonraki yıl çalışıp çalışmayacağı okul idaresinin insafına kalmıştır. İdare gerekli görürse Milli Eğitim Bakanlığına dilekçe yazar ve görevinin devam etmesini isteyebilir veya görevinin son bulmasını talep edebilir.  Ücretli öğretmen için diğer bir sorun da görev yeri sorunudur. Görev yaptığı okul nere olursa oraya gitmek zorundadır, yer seçimi yapamaz.

Ücretli öğretmenler zaman zaman gittikleri okulda çalışma arkadaşları ile sorun yaşayabilmektedir. Kadrolu öğretmenlerin bazı ücretli çalışanları dışladığına dair şikayetler, iddialar da ortaya atılmaktadır. Ücretli öğretmenler bu gibi durumlarda zor günler yaşayabilir. Kadrolu olmadıkları içinde her olaya istedikleri tepkiyi veremezler. Çünkü okul yönetimi veya diğer çalışanlarla sorun yaşamak istemezler.

Ücretli Öğretmenlere Görev Verilmiyor!

Ücretli olarak görev yapan öğretmenler tüm bu olumsuz şartlara rağmen çalışmak istemektedir. Görevlerine, devlete, millete bağlı, öğrencilerine ve vatanına aşık olan bu kişiler canla başla çalışmaktadır. Günümüzde de binlerce kişi bu durumda hayatını sürdürmektedir. Her türlü olumsuzluğu göğüslemeye razı olduklarını belirtirler. Ancak tüm bunlara rağmen başka bir sorun vardır. Ücretli öğretmenler geç görev almakta veya hiç görev alamamaktadır.

Ücretli Öğretmenlere Kadro Gelir Mi? Çözüm Ne?

Binlerce öğrencinin kaderini değiştiren ancak bir türlü kendi kaderine etki edemeyen ücretli öğretmenlerin kadro sorunu çözüm bekliyor. Az ücretle çalışan, türlü zorluklara göğüs geren öğretmenlerin meslek aşkı bitmiyor. Üstelik aldıkları az ücretle Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşamaya çalışan bu kişiler çoğu zaman göz ardı ediliyor. Aldıkları az miktarda para konaklama, yemek, su, güvenlik gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaya bile zor yetiyor. Ücretli öğretmenler maddi, psikolojik, gelecek kaygısı nedenlerle görevi erken bırakınca öğrenciler sorun yaşıyor. Yeni ücretli öğretmen gelene kadar dersler boş geçiyor, eğitim aksıyor. Peki bu durum ne kadar daha devam edecek? Ücretli öğretmenlerin sorunu kadro gelmeden çözülebilecek mi? www.tercihiniyap.net ailesi olarak ücretli öğretmenlerin sorunlarının gündeme gelmesini, kadro sorunun çözülmesini istiyoruz. Ülkeleri kalkındıran, çağdaş uygarlıklar seviyesine taşıyan yegane konunun eğitim olduğunu düşünüyoruz! Bu vesile ile fedakar eğitimcilerimize saygılarımızı sunuyoruz.

Yorumlar

  1. EsrA Avatar EsrA dedi ki:

    02.02.1996 doğumluyum girebilir miyim