Kamu Haber

Hemşire Nedir? Hemşire Nasıl Olunur?

Hemşire Nedir? Hemşire Nasıl Olunur? Hemşire Maaşları 2023 HemşirelerNe Kadar Maaş Alır? Hemşire Lisans Maaşları 2023 Hemşire Lise Maaşları NeKadar? Nasıl Hemşire Olunur?

Vatandaşları, hastalıklar ile baş etme, hastalıklardan korunma ve sağlığı ilgilendiren her türlü konuda bilgilendiren, fiziki ve ruhsal sorunlar olması halinde doktorlar tarafından önerilen tedaviyi uygulayan, hastalarla ilgilen, hastaların bakımıyla ilgilenen ve bu işlemleri denetleyen kişilere hemşire denir. Kliniklerde çalışan ve onlarca görevi icra eden hemşirelerin yoğun çalışma saatleri vardır.

Hemşire Yardımcısı Nedir? Ne İş Yapar?

Hemşire Nasıl Olunur?

Hemşire olmanın bilinen 3 farklı yolu vardır. Bunlardan birincisi yüksek öğretim kurumlarında meslek eğitimi alarak hemşire olmaktır. Bunun için öncelikle lise veya lise dengie ğitim veren bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir. Daha sonra Hemşirelik veya Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programlarında eğitim alabilmek için YGS-LYS sınavlarında yeterli puanı almanız gerekmektedir. YGS ve LYS sınavlarında gerekli puanı aldıktan sonra ÖSYM üzerinden yapılan lisans tercihleri listesinde en az bir adet hemşire lisans programlarını tercih etmeniz gerekmektedir. kamu haber

Hemşire olabilmek için ikinci yol ise Sağlık Meslek Liselerindeki verilen eğitim programını almaktır.Bunun için ilköğretim eğitimini tamamlamış olmanız, eğitim öğretim hayatınıza ara vermemiş olmak ve ortaöğretim kurumlarında eğitiminizi almaya devam etmemiş olmanız gerekmektedir. Fakat bu yolun önü son yıllarda oldukça kapanmıştır.

Hemşire olabilmek için üçüncü yol ise Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liselerinde eğitim almaktadır. Bunun içinde merkezi sistem ile yapılan Orta Öğretim Kurumları İçin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmanız gerekmektedir.

Hemşire Maaşları 2023 Ne Kadar?

Sağlık sektöründe doktor ve hemşire eksikliği oldukça yoğundur. Bu yüzden her sene hemşire ve doktor alımları yapılmaktadır. Sektörde her zaman hemşire ihtiyacı bulunduğu için hemşire maaşları diğer memur maaşlarından nispeten daha yüksektir. 2022 yılının enflasyon oranları belli olduktan sonra 2023 yılı için hemşirelere ödenecek en düşük hemşire maaşı belli oldu. 2017 yılı için hemşirelere ödenecek minimum maaş miktarı 15 bin 611 TL olarak belirlendi. Fakat belirtmemiz gerekir ki 15 bin 611 TL maaş alabilecek hemşirelin lisans eğitimi mezunu olması gerekmektedir. Lise mezunu olarak hemşire olan kişilerin maaşı ise 15 bin 611 TL olarak ödenecektir.

Aşı Kartı Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

 

 

2191 1 ebeb961887cf3b17c67921dca94ffae6

Hemşire olma yaşı kaç?

Sağlık kurumlarında görev almak için atama başvurusunda bulunan adaylara yönelik olarak adayların 18 yaşını doldurup 35 yaşını doldurmamış olması istenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu