kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Cami Hocası Maaşları Ne Kadar?

Cami Hocası Maaşları Ne Kadar? Cami Hocası Nedir? Ne Demek? Cami Hocası Maaşları Ne Kadar Oldu? Cami Hocası Ne İş Yapar? Cami Hocası Nereye Şikayet Edilir? Cami İmamı Nasıl Olunur?

A+
A-

Cami Hocası maaşları ne kadar, cami hocası ne iş yapar, cami hocası nasıl olunur, cami hocasının görevleri nelerdir gibi pek çok konu başlığına yer verdiğimiz bu yazımızda sizlerde aklınıza takılanlara cevap bulabileceksiniz.

Dünyada en büyük iki dinden biri İslam’dır. Son peygamberle birlikte doğan ve hızla dünyaya yayılan İslamiyet’e inanan milyonlarca kişi bulunur. Bu inanan kişilere Müslüman denmektedir. Müslümanların ibadethanesi camilerdir. Bu ibadethanelerde çalışan görevliler Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde istihdam edilir. Bu personellerden biri de cami hocası olarak çalışan kişilerdir. İmam Hatip Liselerinden, İlahiyat Fakültelerinden mezun olan binlerce kişi cami hocası olmak istemekte, bu meslek hakkında araştırma yapmaktadır. Peki cami hocası maaşı ne kadar? Cami hocası maaşları yükseliyor mu? Cami hocası nedir? Kimdir? Cami hocası ne iş yapar? Görevleri nedir?

Sürücü Kursu Direksiyon Hocası Maaşları Ne Kadar?

Cami Hocası Nedir? Ne Demek?

Arapça kökenli olan cami kelimesi, Müslümanların ibadet ettikleri, ibadet etmek için toplandıkları yer anlamına gelmektedir. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde en az 1 cami bulunmaktadır. Bu camilerde imam, müezzin gibi görevliler çalışmaktadır. Cami hocası da bu görevlilerden birisidir.

Cami hocaları haftanın her gün https://www.tercihiniyap.net/maascamide görev yapmaktadır. 7 gün 24 saat çalışan mesleklerden biridir. Bu kişilerin temel görevi cemaate namaz kıldırmak, ezan okumak, sorulara cevap vermektir. Ancak bunlara ek olarak cenaze, nikah, yeniden doğan çocuklarla ilgili işlerde de çalışırlar. Pek çok vatandaş dini konularda cami hocalarına danışırlar.

Cami Hocası Maaşları Ne Kadar?

Konuyla ilgili en çok merak edilen konu cami hocalarının aldıkları maaşlarla ilgilidir. Ancak bu konuda net bir cevap vermek zordur. Çünkü din görevlilerinin maaşlarını etkileyen birden fazla unsur bulunur. En belirleyici kriterse memur maaşlarını etkileyen tüketici fiyat endeksidir. Ayrıca personelin deneyimi, hizmet yılı, derece ve kıdemi de önemlidir. Bunlara ek olarak öğretim durumu, evli olup olmaması, çocuk sahibi olup olmaması gibi konularda önemlidir. Tüm bu hususlar göz önüne alındığında cami hocası maaşları ortalama 10 bin TL’dir. Yeni başlayan personeller 9 bin TL civarı maaşla işe başlarken, deneyimli, kıdemli personellerse 11-12 bin TL’ye kadar maaş alabilmektedir.

Cami Hocası Ne İş Yapar?

Cami hocaları Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan din görevlileridir. Ayrıca halk arasında sözüne itimat edilen, halk arasında sözü geçen kişilerdir. İslamiyetin ilk yıllarında cami hocaları, imamlar önder, lider olarak sözü geçen, takip edilen kişilerdi. Şimdiyse görevleri sınırlıdır. Peki cami hocası ne iş yapar? Görevleri nedir?

 • Namaz kıldırırlar
 • Namaz vaktinden önce camiye gelirler
 • Caminin temiz ve düzenli olmasını sağlarlar
 • Dini konularda bilgi verirler
 • Cami ve mescidin ibadete hazır olmasını sağlarlar
 • Namaz öncesi ve sonrası Kuran-ı Kerim okurlar
 • Kurs, toplantı, eğitimlere katılırlar
 • Cenazelerin yıkanması ile ilgilenirler
 • Defin işlemlerine eşlik ederler
 • Mevlit okurlar
 • Yeni doğan çocuklar için dua ederler

Cami Hocası Nereye Şikayet Edilir?

Ahlaksız, illegal, suç unsuru taşıyan işlere karışan din görevlileri Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Danışma Hattı Uygulamasına, polise ve jandarmaya şikayet edilebilir. Ayrıca suç duyurusunda da bulunulabilir. ALO 190 Dini Danışma hattı üzerinden vatandaşlar şikayet ve dileklerini iletebilir. Bu yollar üzerinden cami hocaları, dini görevliler şikayet edilebilir.

Tıp Mühendisi Maaşları Ne Kadar Oldu?

Cami İmamı Nasıl Olunur?

Türkiye genelinde dini görevliler Diyanet İşleri Başkanlığı çatısı altında istihdam edilmektedir. Cami hocası, imam, müezzin olmak isteyenlerin de bu kapsamda sınavlara girmesi ve başvuru yapması gerekir. Cami hocası olmak için adayların İmam Hatip Lisesi mezunu olması gerekse de bu başlı başına yeterli değildir. Düz liseden mezun olanlar 2 yıllık önlisans ya da 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamlamalıdır. Cami hocası, imam olmak için hafızlık şartı aranmaz. Ayrıca bu meslekte yalnızca erkekler görevlendirilir.

Cami hocası olmak için ne yapmalıyım?

Bunun için normal lise mezunlarının üniversite sınavına girerek 2 yıllık ya da 4 yıllık İlahiyat okuması gerekir. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.