Kamu Haber

KPSS Sınav Sonuç Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır? Nasıl Çıkartılır?

Milyonlarca kişinin memur olma hayallerinin önündeki Kamu Personeli Seçme Sınavı 2020 yılında gerçekleştirildi. Binlerce aday KPSS Genel Kültür-Genel Yetenek, Alan ve ÖABT sınavlarına girdi. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla yeni bir süreç başlıyor. Adaylar puanlarına, puan türlerine, alımlara, hayallerine göre tercih yapacak ve atama bekleyecek. Böylece memur olmak isteyen milyonlarca kişiden en başarılıları ve en şanslıları memur olacak. Bu süreçte adaylar KPSS’den kaç puan aldıklarını ispatlamak için sınav sonuç belgesine ihtiyaç duyabilmektedir. Bunun için de KPSS sınav sonuç belgesi almaları gerekir. Peki bu belge nereden ve nasıl alınır?

2023 EKPSS Nitelik Kodları Neler? Ne Anlama Gelir?

KPSS Sınav Sonuç Belgesi Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınav sonuç belgesi, adayın kaç puan aldığını, sınava nerede, ne zaman girdiğini gösteren resmi bir belgedir. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan KPSS yine ÖSYM tarafından sonuçlandırılır. kamu haber

kpss sinav sonuc osym

KPSS Sınav Sonuç Belgesi Nereden Alınır? Nereden Çıkartılır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuç belgesi almak için en doğru adres ÖSYM’dir. Çünkü sınav zaten ÖSYM Tarafından düzenlenir. Bu nedenle ÖSYM’nin resmi internet sitesi osym.gov.tr adresine gidilmelidir. ÖSYM’nin sınav sonuçları için açtığı sonuc.osym.gov.tr adresine girerek AİS.OSYM sistemine T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giren adaylar işlem yapabilir. Girilen sınavlar arasından doğru seçeneği seçtikten sonra sınav sonuç kağıdı çıkartılabilir.

KPSS Sınav Sonuç Belgesi Nasıl Alınır? Nasıl Çıkartılır?

KPSS sonuç belgesini almak için ÖSYM’nin sonuc.osym.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. Aday işlemleri sistemine e-Devlet ya da ÖSYM kullanıcı bilgilerinizle girebilirsiniz. Daha sonra ÖSYM sisteminde solda kalan menüden istediğiniz sınavı seçip sonuç belgenize ulaşabilirsiniz. Sonuç belgeniz ekrana geldikten sonra “CTRL-P” komutu vererek çıktısını alabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz ortamda telefona ya da PC’ye yazıcının bağlı olması gerekir. Daha sonra çıktınızı alabilirsiniz. Ayrıca ÖSYM sınav başvuru merkezlerine giderek elle de bu belgeyi almak isteyebilirsiniz. Ancak pandemi sürecinde bu seçenek önerilmemektedir.

Kariyer Kapısı KPSS A Grubu ve B Grubu Alımları Nasıl Yapılacak?

 

KPSS sonuç belgesi nereden çıkarılır?

ÖSYS sonuç belgesini üç yerden alabilirsin. e-Devlet , ÖSYM sonuç sayfası veya bağlı bulunduğun yerdeki Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu