2016 KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2016 KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

01.01.2017
A+
A-

tercihiniyap.net

KPSS sonuçları KPSS tercih 2016 KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları… Milyonlarca memur adayının katıldığı Kamu Personeli Seçme Sınavı ortaöğretim sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair henüz resmi bir açıklama yok…2016 KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Bu yılki Kamu Personeli Seçme Sınavına başvurunun fazla olması nedeniyle sonuçların açıklanmasında gecikme yaşanması olası. 20 Kasım’da yapılan ve yaklaşık üç buçuk milyon adayın katıldığı sınavın üzerinden iki haftayı aşkın süre geçti. Daha önceki dönemlere bakılarak sonuçların 15-20 gün içerisinde açıklanması bekleniyor.

kpss1

KPSS Ortaöğretim Sınav Sonuçları 2016 Tercihleri

En az sonuçlar kadar merak edilen bir diğer konu ise tercih süreci. Sonuçlarda olduğu gibi tercihler için de net bir tarih yok. Bu yıl 3 milyon 498 bin kişinin katıldığı sınavda, adayların açılan kadrolara yerleşebilmeleri için tercih sürecini en doğru şekilde değerlendirmeleri gerektiği vurgulanıyor. KPSS sonuçlarının açıklanmasından sonra kadrolar için ÖSYM tarafından KPSS’nin tüm aşamalarına dair bilgilendirmelerin bulunduğu  bir “Tercih Kılavuzu” yayınlanacak. Kılavuzda kamu kurum ve kuruluşlarına ait kadrolar, kadro sayıları ve koşulları yer alacak.  Adaylar, tercihlerini internet üzerinden Tercih Kılavuzunda yer alacak yönteme göre yapacaklar. Tercihlerin hangi tarihler arasında ve nasıl yapılacağı ÖSYM’nin internet adresinden adaylara duyurulacak. Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması hâlinde de yaşı büyük olana öncelik tanınacak. İlk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmayacak fakat daha sonra sınav sonucuna bağlı sınav merkezi tarafından yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinden ise ücret alınacak. ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar, başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanacak. Ancak, atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların ise atamaları yapılmayacak.
kpss2

KPSS Ortaöğretim 2016 Sonuçları İtirazları

Sınav sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların açıklanmasından sonra 10 gün içinde (sonuçların açıklandığı tarihten bir gün sonra başlamak üzere) Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM’ye başvurabilecekler. Sınav sorularına ilişkin itirazlar ise sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde (sınav tarihinden bir gün sonra başlamak üzere) aynı şekilde yapılabilecek. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar, üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmadığı, imzalanmamış ve ekinde banka dekontu bulunmayan itiraz dilekçeleri geçersiz sayılacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.