kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Çevre Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Özel sektörde çevre mühendisi maaşı 2023 yılı için ne kadar oldu, çevre mühendisi maaşları 2023 de kamuda ne kadar, çevre mühendisi olmak için ne yapmak gerekir, çevre mühendisi çalışma saatleri, ortamı ve şartları nasıldır, çevre mühendisi ne iş yapmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Meslek tanıtımlarından mesleklerin maaşlarına kadar meslekler ile ilgili okuyucularımızı bilgilendirici yazı dizilerimizi hazırlamaya elimizden geldiğince devam ediyoruz. Mühendislik mesleği ile ilgili de böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik ve alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda da çevre mühendisi maaşları ile çevre mühendisinin ne iş yaptığı, çalışma şartları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Uzman Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

ÇEVRE MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR? ÇEVRE MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NE DURUMDADIR?

Çevre mühendisi olarak çalışmak isteyen bireylerin bilmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi kamuda ve özel sektörde farklı durumların olduğudur.

Özel sektörde çalışan çevre mühendislerine baktığımızda durum kamudaki kadar iyi değildir çünkü özel sektörde çalışan mühendislere hem (yeni başlayanlar için) oldukça düşük, asgari ücret veya civarlarında ücretler verilmekte hem de özel sektördeki mühendisler uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

Kamuda çalışan çevre mühendisleri ise hemen hemen her kamu görevlisi gibi haftalık 40 saat mesai saatine sahiptirler. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vs. ek mesailere kalıyor olsalar da genellikle çalışma saatlerinin bu şekilde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çalışma şartlarına geldiğimizde ise hem alınan ücretler hem de görece konfor nedeniyle çevre mühendisleri iyi çalışma olanaklarına sahiptirler. Çalışma ortamları da mühendislik yapılan alana göre değişiklik gösterebilse de zaman zaman ofis, zaman zaman laboratuvar ortamı zaman zaman da saha olabilmektedir.

ÇEVRE MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL ÇEVRE MÜHENDİSİ OLUNUR? ÇEVRE MÜHENDİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Çevre mühendisi kimdir sorusunun cevabını vermek gerekirse öncelikle nasıl çevre mühendisi olunuru cevaplamak doğru olacaktır çünkü bir kimsenin çevre mühendisi olabilmesi için ilgili bir bölüm mezunu olması gerekmektedir, çevre mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 yıllık eğitim veren çevre mühendisliği veya benzeri bölümü bitirmiş olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlet personeli olarak çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli donanıma sahip olması gerekmektedir.

Çevre mühendisinin görevleri nelerdir yani çevre mühendisi ne iş yapar sorusuna gelecek olursak;

  • Altyapı teknolojisi ile ilgili tasarım ve planlama yapmak,
  • Şehirsel ve endüstriyel tesislerin tasarımını, planlamasını gerçekleştirmek,
  • Katı atık toplama, taşıma ve uzaklaştırma konularında planlama ve tasarım yapmak,
  • Çevresel etki değerlendirme konuları hakkında çalışma gruplarını yönetmek,
  • Hava kirliliğinin önlenmesi için yakıt seçimi ve baca gazlarının artırımı konularında mühendislik hizmetleri vermek,
  • Çevre kirliliğinin önlenmesi için kontrol, yönetim ve müşavirlik hizmetleri sunmak.

<div></div>

KAMUDA ÇEVRE MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Çevre Mühendisi Maaşı           18650-18750 Türk Lirası

Kamuda çevre mühendisi maaşları yaklaşık olarak tablodaki gibidir. Burada bazı değişkenler ortaya çıkabilmektedir ve bu yüzden buradaki rakamları ortalama ve minimum rakamlar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, çalışılan kurumdaki farklı ek ödenekler gibi değişkenlerden dolayı bu rakamlardan biraz daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yine belirtelim ortalama olarak yeni başlayan bir çevre mühendisi maaşı 2023 yılında 18700 TL civarlarındadır.

<div></div>

Çevre Şehircilik Bakanlığı Müfettiş Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 ÇEVRE MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında mühendis olarak çalışma noktasında bazı farklar vardır. Çoğu firma bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az tecrübeli çevre mühendislerine asgari ücret veya civarında maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan çevre mühendisi maaşları 2023 yılı için 9700 TL dolaylarındadır diyebiliriz fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler bulunduğunu da tekrar belirtelim. Alınacak maaş, çalışılacak firma biraz da kişinin kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Çevre mühendisliği geleceği var mi?

Çevre mühendisliği 18’inci yüzyıldan beri geleceğin mesleğidir, aynı zamanda günümüzün de mesleğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.