kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2018 Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak? Yaş ve Ücret Ne Oldu?

Kimisi kesin çıkarılmalı diyor. Kimisi ise asla çıkartılmasın istiyor. İşte tartışmaların odağındaki bedelli askerlik yasasıyla ilgili tüm gelişmeler.. 2018 Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak? Bedelli Askerlikte Yaş ve Ücret Ne Oldu? Bedelli Askerlikten bugüne kadar kaç kişi faydalandı?

A+
A-

Milyonlarca insanın büyük bir heyecanla beklediği bedelli askerlik için son kulvara girildi. Yaklaşık 5 milyon kişiyi yakından ilgilendiren bedelli askerlikle ilgili her geçen gün yeni iddialar ortaya atılıyor ve yeni gelişmeler yaşanıyor. Başkent kulislerinde ise çok konuşulan bazı başlıklar var. İşte en çok konuşulan iki formül şunlar:

1-) Bir kereye mahsus çıkarılması

2-) Profesyonel askerliğe geçilmesi

2018 BEDELLİDE YAŞ VE ÜCRET NE OLDU?

Hükümet bedelli askerlik konusunu seçim sonrasına bıraktı. 24 Haziran seçimlerin sonuçlanması ile de çalışmalar hız kazandı. Peki bedelli askerlikte yaş ve ücret ne olacak? Kulislerde bedelli askerlikte yaş olarak 26 bedel olarak ise 20 bin TL olarak belirlendiği belirtiliyor. Bir diğer konuşulan formül ise yaşın 25 bedelin ise 15 bin TL olacağı yönünde..

2018 BEDELLİ ASKERLİK NE ZAMAN ÇIKACAK? 

Bedelli Askerlikte yaş ve bedel konusunda pek çok ihtimal tartışılıyor. Peki ya tarih olarak ne düşünülüyor. Bedelli askerlikte takvim olarak iki seçenek yer alıyor demiştik. Eğer bedelli askerlik bir defaya mahsus olarak çıkartılırsa bedeli askerliğin Temmuz ayı içerisinde çözümlenmesi bekleniyor. Ancak profesyonel askerliğe geçiş söz konusu olursa bu tarih ekim ayına sarkabilir. Kamu Haber

BEDELLİ ASKERLİKTEN BUGÜNE KADAR KAÇ KİŞİ FAYDALANDI?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde toplamda 4 kez bedelli askerlik yasası çıkarılmıştır. İlk olarak takvimler 1987 senesini gösteririken çıkan bedelli yasası ikici olarak 1992 senesinde ve üçüncü olarak da 1999 senesinde Marmara depremi sonrasında çıkarılmıştır.

1987 yılında çıkartılan bedelli yasasından 18 bin 433, 1992 yılında çıkartılan yasadan 35 bin 11 ve 1999 yılında çıkartılan yasadan 72 bin 290 kişi olmak üzere toplamda 125 bin kişi bedelli askerlikten faydalanmıştır.

En son çıkartılan bedelli askerlik yasası ise 2014 yılında çıkartıldı. O tarihde 72 yaşını tamamlayan ve 18 bin lira temin eden 203 bin kişi askerliğini yapmış sayıldı. Ve toplamda 3 milyar 671 milyon 100 bin lira gelir devlet kasasına girdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.