kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Tıbbi Satış Mümessili (Reprezant) Ne Kadar Maaş ve Prim Almaktadır?

Medikal firmaları tarafından medikal ürün, tıbbi cihaz ve ilaç gibi malzemelerin satışında görevli olan tıbbi satış mümessili ne kadar maaş almaktadır? Ne kadar kazanmaktadır? Haberimizde…

A+
A-

Sağlık sektöründe öneli olan konulardan biri de ilaçtır. Tam da bu noktada akla gelen ilk isimlerden biri de Tıbbi satış mümessilidir. Peki bu tıbbi satış mümessili kimdir, Tıbbi Satış Mümessili (Reprezant) ne kadar maaş ve prim almaktadır, tıbbi satış mümessili nasıl olunur diye merak ediyorsanız bu yazımız tam da sizin için.

Medikal firmaları tarafından üretilen medikal ürünlerin, tıbbi cihazların ve ilaçların çeşitli sağlık kurum ve kuruluşları, sağlık ocakları, doktorlar ve eczacılara tanıtılması ve satılması konusunda işlem ve işlem yapan kişilere reprezant denilmektedir. Reprezantlara tıbbi satış mümessili de denilmektedir. Bu kişilere medikal firmaları tarafından araç tahsil edilerek gün içerisinde bu ürünleri satışı noktalarına götürmeleri ve ürünlerini tanıtmaları sağlanmaktadır. Tıbbi satış mümessilleri medikal firmaları tarafından aldıkları maaşın yanında yaptıkları satışlar üzerinden de prim almaktadır. Biz de reprezant olmayı düşünen arkadaşlarımız için mesleğin gerekliliklerinden bahsettikten sonra maaş ve prim konusundan bahsetmek istiyoruz.

Tıbbi Mümessil (Reprezant) Nedir?

Tıbbi Satış Mümessili Kimdir?

Medikal firmaların kendi ürettikleri veya yurtdışından ithal ettikleri medikal cihazları, ilaçlar ve sağlık sektöründen kullanılan diğer malzemelerin doktor ve eczanelere tanıtılması ve satışının gerçekleştirilmesi ile görevli kişilere tıbbi satış mümessili denilmektedir. Satışı yapılacak olan cihaz, ilaç ve sağlık malzemeleri hakkında doktorlara ve eczanelere gerekli olan bilgi ve aktarımları gerçekleştiren kişilerdir. Çalıştıkları firma tarafından kendilerine tahsis edilen özel araçlar aracılığıyla doktor ve eczanelere belirli plan çerçevesinde ziyaretler düzenlemektedirler. Satacağı ilaçlar için hazırlanan katalogların hedef kitleye ulaştırılmasını sağlamakla ilgili her türlü görevi yapmaktadırlar. Reprezantlar görevlerini yerine getirirken belirli malzemeler ve araçları kullanarak ürünlerin tanıtımlarını yapmaktadır. Özellikle telefonlarına yükledikleri programlar aracılığıyla videolarla ürünlerin tanıtımları kolaylıkla yapabilmektedirler.

Tıbbi Satış Mümessili (Reprezant) Nasıl Olunur?

Bazı firmalarda tıbbi satış mümessili olmak için üniversitelerin ilgili fakültelerinde bulunan Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama bölümünde önlisans eğitimi alma şartı bulunmaktadır. Farklı bölümlerden mezun olanlar için ilaç firmalarının mülakat aşamalarını başarılı şekilde geçmeleri gerekmektedir.

Tıbbi Teknolog Maaşları Ne Kadar?

Firmalar büyük bölümü öncelikle adayları sayısal ve sözel mantık içeren bir test sınavına tabii tutmaktadırlar. Bu test sınavında başarılı olan adaylar mülakata çağrılmakta ve bu adayların kişisel özellikleri, olayları çözme kabiliyetleri, satış ve pazarlama konusundaki becerileri de göz önüne alınarak değerlendirme yapılmaktadır. Mülakat aşamasından da olumlu sonuç alan adaylar eğitime tabii tutulmaktadır. Bu eğitimlerde reprezantlara ilaç tanıtımı, satış ve pazarlama, insan kaynakları ve halkla ilişkiler konularında gerekli eğitimler verilmektedir. Reprezantlara verilen eğitimlerin süresi genel olarak 30 ile 45 gün arasında değişmektedir. Mülakatı geçtikten sonra işe kabul edilen personelin % 40’ı eğitim aşamasında elenmektedir. Eğitim sürecini de başarıyla tamamlayan adaylar, ilgili firmanın Tıbbi Satış Mümessili olmaya hak kazanmaktadır.

Ticari Mümessillerin Çalışma Şartları Nasıldır?

Ticari mümessillerin çalışma şartları diğer özel sektör çalışanlarına göre rahattır. Reprezantlar ürün tanıtımı ile görevli olduklarından genel olarak sağlık ocaklarına, hastanelere ve eczanelere düzenli ziyaretler gerçekleştirmektedir. Buraların çalışma saatlerinin de hafta içi mesai saatleri olduğu düşünülecek olursa mümessillerinde bu sürelerde çalıştıkları ortaya çıkmaktadır. Çalıştıkları firma tarafından kendilerine araç tahsil edilen mümessiller aşırı yorucu bir çalışma ortamında bulunmaktadır.

Tıbbi Mümessil (Reprezant) Maaşları Ne Kadardır?

Ticari mümessillere çalıştıkları firma tarafından aylık maaş verilmektedir. Ticari mümessil olarak çalışanların aylık maaşları 13.500 TL ile 17.000 TL arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra mümessillerin asıl kazançlarını etkileyen unsur primleridir. Yaptıkları satış üzerinden prim alan reprezantlar yaklaşık olarak 1.500 TL ile 3.500 TL arasında prim ücreti almaktadır. Bu rakamı belirleyen şey, satışların fazla olması ile ilgilidir. Bir de sattıkları ürün çeşitliliğine göre prim belirlenmektedir. Örneğin, satışa yeni arz edilen bir ürünü satmayı başaran bir reprezant, bu satıştan iyi miktarda prim almaktadır. Bunun yanı sıra araçlarının yakıtları firma tarafından karşılanan reprezantlar, yemek içinde firmaları tarafından sodekso gibi destekler almaktadır.

Tıbbi satış Mümessili ne iş yapar?

Medikal firmalar tarafından üretilen medikal ürün, tıbbi cihaz ve ilaç gibi malzemeleri sağlık ocağı ve hastane gibi kurumlara götürüp pazarlamasını ve tanıtımını yapmakla görevli olan kişiye verilen isimdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.