Kamu Haber

20182-2019 Araç plaka sorgulaması nasıl yapılır?

Yüksek fiyatları nedeniyle Türkiye’deki milyonlarca vatandaş ikinci el araç almaya yönelmiştir. Özellikle son yıllarda iki katına çıkan araç fiyatları ikinci el piyasasını canlandırmıştır. Ancak bu noktada vatandaşın en büyük sıkıntısı ikinci el araç alırken aracın temiz olup olmadığı konusudur. İşte bu aşamada plaka sorgulama işlemi vatandaşın yardımına koşar. Vatandaş ilgilendiği araç için plaka sorgulama işlemini dört farklı yol ile yapabilir. Bunlardan biri e-Devlet sistemi, biri SMS yöntemi, birisi Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi www.egm.gov.tr bir diğeri de Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi aracılığı ile sorgulama işlemidir. İşte vatandaş bu dört farklı yolla ilgilendiği ikinci el aracın plakasını sorgulayabilir. Araç ile ilgili bilgileri en kısa yoldan ve en doğru şekilde öğrenebilir. Vatandaşın en çok tercih ettiği yol ise e-Devlet sistemi üzerinden plaka sorgulama işlemidir. Peki sorgulama sonucunda neler öğrenilenibilir? Örnek vermek gerekirse ilgilenilen ikinci el araç çalıntı mı yoksa kaskosu var mı kasko durumu nasıl gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

2018-2019 E-DEVLET İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA

e-Devlet sistemi içinde binlerce hizmet barındırmaktadır. Özellikle son dönemlerde soy ağacı sorgulama, miras sorgulama gibi hizmetlerle milyonlarca vatandaşın kullandığı bir sistem haline gelmiştir. www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden hizmet veren e-Devlet sistemi her hizmette olduğu gibi plaka sorgulama hizmetinde de öne çıkmıştır. Vatandaş giriş için e-Devlet şifresiyle sisteme girecek ardından da e-Hizmetler bölümünden emniyet genel müdürlüğü bölümünü açacaktır. Ardından da “araç plaka sorgulama” hizmetine girerek sorgulamasını gerçekleştirebilecektir.

Araç plaka sorgulama sonucunda, vatandaşın ilgilendiği aracın markası, rengi, modeli, sahip belge tarihi ve tescil gibi kritik öneme sahip bilgiler görüntülenebilir. Böylece vatandaş araç hakkında en doğru bilgiye ulaşmış olur. Ayrıca vatandaş aracın hak mahkumiyeti olup olmadığını, aracın çalıntı olup olmadığını, aracın kasko bilgisini de rahatlıkla öğrenebilir.

2018-2019 SMS İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA

Vatandaşın en sık kullandığı seçeneklerden biri de SMS yöntemi ile araç plaka sorgulamadır. Türkiye’de tüm operatörler bu hizmet konusunda yardımcı olmaktadır. Tüm operatör kullanıcıları bu hizmetten SMS yöntemiyle faydalanabilir. Yalnızca 7 Türk Lirası karşılığında aracın trafiğe çıkış tarihi, son sahiplik süresi, kaskosunun olup olmadığı ve kaskosuz gün sayısı gibi bilgiler SMS yöntemiyle kolaylıkla öğrenilebilir. Bunun için yapılması gereken işlemler ise gayet basittir. Vatandaş “DETAY” yazıp boşluk bırakıp “PLAKA” bilgilerini yazdıktan sonra 5664’e SMS gönderecektir. Ayrıca aracın değişen parçası olup olmadığının sorgulaması için de “PARÇA PLAKA” yazılır ve 5664’e gönderilir. Böylece araç hakkında her türlü bilgiye ulaşılabilir.

2018-2019 SİGORTA BİLGİ VE GÖZETİM MERKEZİ İLE SORGULAMA

Vatandaşın sık sık başvurduğu yöntemlerden biri de sigorta bilgi ve gözetim merkezi üzerinden sorgulama işlemidir. Bunun için sbm.gov.tr adresi üzerinden işlem yapılır. Resmi internet sitesine giriş yapıldıktan sonra “sorgulamar ve online işlemler” butonu üzerinden ilgilendiğiniz aracın plakasını ve T.C kimlik numarasını yazarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

2018-2019 EGM İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA 

Vatandaşın çok güvendiği ve çoğu kez kullandığı yöntelerden biri de Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesidir. Plaka sorgulama hizmeti için egm.gov.tr adresine giren vatandaşlar “trafik cezası ve otopark sorgulama” butonu üzerinden açılan formu doldurmalıdır. İsim soyad T.C gibi bilgiler girildikten sonra araç plaka sorgulaması gerçekleştirilebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu