YKS

2019 YKS Ek Yerleştirme Nedir? Ne Zaman Yapılır, Şartları Nelerdir?

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı – YKS sonuçlarına göre adaylar aldıkları TYT ve YKS puanlarına göre üniversite tercih işlemlerini yapmaya devam ediyor. ÖSYM’nin AİS programı üzerinden topladığı tercih sonuçlarına göre bazı adaylar, tercih ettikleri hiç bir üniversiteye yerleşemeyecek. Bu durumda açıkta kalan adaylar için ek yerleştirme kılavuzu yayımlanacak. Ek yerleştirme kontenjanları normal tercih sonuçlarına göre dolmayan üniversite bölümleri için açılacak. Örneğin, tercih sürecinde 90 kişilik kontenjan açılan bir üniversite bölümüne kaydolan 87 kişi olsun. Dolmayan bu 3 kişilik kontenjan, ek yerleştirme kılavuzunda yer alacaktır. Daha yüksek puan almak için mezuna kalan veya yapmış olduğu tercihlerin hiç birine yerleşemeyen adaylar için ek yerleştirme süreci son bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. YKS ek yerleştirme nedir? Ek yerleştirmeler ne zaman yapılacaktır? Ek yerleştirme şartları neler olacaktır? Detayları yazımız devamında görebilirsiniz.

YKS Ek Yerleştirme Nedir?

Üniversite tercih süreci sonrası dolmayan üniversite kontenjanları için yapılacak olan tercihlere ek yerleştirme denilmektedir. Ek yerleştirme kontenjanları, ÖSYM tarafından belirlenmekte ve yayımlanmaktadır. ÖSYM tercih süreci sonrası kontenjanı tamamen dolan bölümler için dahi bir kaç kişilik kontenjan açmaktadır. Ek yerleştirme herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşmeyi başaramayan veya tercih işlemi yapmadığı için mezuna kalan adaylar için ikinci bir fırsattır. Ek yerleştirme kılavuzunda her bölüm için kontenjan açılmaktadır. Geçtiğimiz yıla ait ek yerleştirme kılavuzuna bakıldığında Ankara Hukuk bölümüne dahi ek kontenjan açılmıştır. Ek yerleştirme kılavuzunda her üniversite bölümü için kontenjan açılmadığı da bilinmelidir.

YKS Ek Yerleştirme Ne Zaman Yapılır?

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra kayıt süreci başlamıştır. Her üniversite belirlemiş olduğu tarihlerde adayların kaydını yapacaktır. Kayıt işlemi yapıldıktan sonra, üniversitelerin 2019-2020 eğitim süreci eylül ayı ortalarında başlayacaktır. Üniversitelerin derslere başladığı bu süreçte, ÖSYM tarafından ek yerleştirme kılavuzu yayımlanacaktır. Bu kılavuzun yayımlanmasının ardından da sonuçlar açıklanarak kayıt işlemlerine geçilecektir. 2018 YKS ek yerleştirme tercihleri 14 Eylül 2018 – 20 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılmış, 28 Eylül 2018 tarihinde de sonuçlar açıklanmıştır. Ek yerleştirme sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 01-05 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılmıştır. 2019 YKS ek yerleştirme süreci de eylül ayı ortasında başlayıp ekim ayının ilk haftasında tamamlanacaktır.

Ek Yerleştirme Şartları Nelerdir?

Ek yerleştirme şartları içerisinde en önemli konu, taban puanlarla ilgilidir. Bir Yükseköğretim Kurumu lisans veya önlisans bölümünün tercih işlemleri sonrası gerçekleşen en küçük puanı kaçta kalmış ise bu puanın altında puana sahip adaylar, ek yerleştirme tercihlerinde bu bölümü yazmış olsalar dahi bu bölüme yerleştirilmezler. Örnegin, Ankara Hukuk bölümünün taban puanı 458,7 puanda kalmış olsun, bir adayın Y-EA puanı da 448,6 puan olsun. Ek yerleştirme kılavuzunda Ankara Hukuk için kontenjan açılmış olsa da, bu aday Ankara Hukuk bölümünü tercih etse dahi tercihi geçersiz sayılacaktır. Ölü tercih yapmamak için almış olduğunuz puanlardan daha yüksek taban puanda kalan bölümleri ek yerleştirme tercihleriniz içerisinde bulundurmayınız. Bir diğer ek yerleştirme şartı ise normal tercih sürecinde herhangi bir Yükseköğretim Kurumuna yerleştirilmemiş olmaktır. Normal tercih sürecinde bir bölüme yerleşen adaylar, ek yerleştirme tercih işleminde bulunsalar dahi tercihleri geçersiz sayılacaktır. Ek yerleştirme için en önemli şartları belirttikten sonra diğer şartlarında 2019 yılı için yayımlanan tercih kılavuzunda yer alacağını belirtelim. Bu şartlara uyulmadan yapılan tercihler için bir sonuç alınamayacağı bilinmelidir.

2018 YKS Ek Yerleştirme İle Öğrenci Alan Bazı Yükseköğretim Lisans Programları

  • Afyon Kocatepe Üniversitesi hukuk fakültesi için 3 kontenjan açılmıştır.
  • Akdeniz Üniversitesi hukuk fakültesi için 2 kontenjan açılmıştır.
  • Ankara Üniversitesi hukuk fakültesi için 1 kontenjan açılmıştır.
  • Dokuz Eylül Üniversitesi hukuk fakültesi için 4 kontenjan açılmıştır.
  • İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesi için 13 kontenjan açılmıştır.
  • Çukurova Üniversitesi tıp fakültesi için 1 kontenjan açılmıştır.
  • İnönü Üniversitesi tıp fakültesi için 1 kontenjan açılmıştır.
  • Karadeniz Üniversitesi tıp fakültesi için 1 kontenjan açılmıştır.
  • Recep Tayip Erdoğan Üniversitesi tıp fakültesi için 1 kontenjan açılmıştır.
  • Trakya Üniversitesi tıp fakültesi için 2 kontenjan açılmıştır.

2018 YKS Ek Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Lisans Programları tamamı için tıklayınız.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu