kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2021'de Memur Olanlar Kaç Yaşında Emekli Olabilecek?

2021'de Memur Olanlar Kaç Yaşında Emekli Olabilecek? 2021 yılında işe girenler kaç yıl çalışacak ve ne zaman emekli olacak? Memurun Emekliliği İçin Yaş Şartı Nedir? Ne Kadar?

A+
A-

Her geçen yıl kamu personel alım ilanları ve kamuda açılan yeni kadro sayısı azalmaktadır. Yine de bu duruma rağmen her yıl binlerce kişi devlet memuru olmak için sınava girmekte, mülakatlara katılmaktadır. Tüm bu süreçleri başarıyla tamamlayan adaylar ise devlet memuru olmaya hak kazanmaktadır. Memuriyetle ilgili en önemli, en çok merak edilen konuların başındaysa emeklilik meselesi gelmektedir. Devlet memuru olduktan sonra, emekli maaşı alabilecek şekilde emekliye ayrılmaları için kamu personelinin belirli hizmet süresi ve belirli bir yaşı tamamlamaları gerekmektedir. Tabi bu noktada bazı istisnai durumlar da bulunmaktadır.

20 hizmet yılını tamamlamış kadın memur ve 25 hizmet yılını doldurmuş erkek memur daha önce hiçbir yaş şartına maruz kalmadan emekli aylığına hak kazanacak şekilde emekli olabiliyordu. 8 Eylül 1999 yılında ise emeklilik için hizmet süresi şartı ve yaş şartı birlikte aranmaya başlandı. Bu durumda emeklilik için yeni şartların sağlanması durumunu ortaya çıkardı. Şimdi bile geçerli olan bu düzenlemeye göre, memurların emekli maaşı bağlanacak şekilde emekli olması, belli bir hizmet süresiyle beraber işe girme tarihi, hizmet süresi, cinsiyetleri, değişen yaş şartları gibi şartların sağlanmasıyla mümkün olabilir. Peki 2021’de işe giren memur ne zaman emekli olabilir? 2021’den sonra memur olan ne zaman emekli olur?

Memurun Emekliliği İçin Yaş Şartı Nedir? Ne Kadar?

Emeklilik için gereken hizmet yılını dolduran memurlar, görevden ayılıp emeklilik için yaş şartını beklemek gibi bir seçeneği seçebilir. Fakat yaş şartını karşılamayıp emekli maaşı ve emekli ikramiyesi almak söz konusu değildir. Memurun emekli maaşı alacak şekilde emekli olabilmesi için gereken prim ödeme gün sayısı tamamlanmalıdır. Ayrıca cinsiyetlerine göre aranan yaş şartını da sağlamaları gerekir. Bunların yanı sıra malullük, engellilik, fiili hizmet zammından faydalanma, bazı meslek grupları için özel şartlar aranması gibi durumlarda emeklilik için aranan süre şartı ve yaş şartı değişebilmektedir. kamu haber

2020 Yılında İşe Girenler İçin Emeklilik Yaş Şartı Nedir? Ne Kadardır?

2020 yılında memur olan kadınlar 25 hizmet yılı şartını tamamlamaları durumunda en erken 63 yaşını doldurduklarında emekli maaşı alacak şekilde emekli olabilirler. Erkekler ise en erken 65 yaşını doldurdukları zaman emekli maaşı alacak şekilde emekli olabilir.

2021 Yılında İşe Girecek Olanlar İçin Emeklilik Yaş Şartı Nedir?

2021 yılında memur olan kadınlar 25 hizmet yılı şartını yerine getirirlerse en erken 64 yaşını doldurduklarında emekli maaşı alacak şekilde emekli olabilirler. Erkeklerse en erken 65 yaşını doldurduklarında aylık alacak şekilde emekliye ayrılma durumu söz konusu olur.

2021 Yılından Sonra İşe Girecek Olanlar İçin Emeklilik Yaş Şartı Nedir?

2021 yılından sonra işe girecek, emekli olacak kadınlarda 2022 yılında işe girmeleri halinde 64 yaşını doldurduklarında, 2023 ve daha sonra işe girmeleri durumunda ise 65 yaşını doldurduklarına emekli aylığı alacak şekilde emekli olmaları mümkün olur. Erkekler en erken 65 yaşını tamamladığında aylık alacak şekilde emekli olabilir.

Yorumlar

  1. Admin Avatar Admin dedi ki:

    Yani mezarda emeklilik