KPSS

3004 Nitelik Kodu Nedir? Ne İşe Yarar? 3004 Özel Şartı Nedir?

2020’li yıllarda da KPSS ile ilgili her türlü konu büyük ilgi çekmeye devam ediyor. Devlet memuru olmak isteyen binlerce kişi ÖSYM’den gelecek her açıklamayı takip ediyor. Özellikle de ÖSYM tarafından paylaşılan tercih kılavuzu oldukça önemli. Çünkü bu kılavuzda atama yapılacak kadrolarla ilgili özel şartlar veya nitelik kodları bulunmaktadır. Bu şartlar ve kodlar adayların atanmak istediği kadrolarda aranan şartları gösterir. Ayrıca kadro ve pozisyonlar için temel seviyede bilgi verir. Peki 3004 nitelik kodu nedir? Ne işe yarar? 3004 özel şartı nedir? Ne anlama gelir?

3004 Nitelik Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

3004 nitelik kodu ‘Sosyal Güvenlik’ 2 yıllık önlisans eğitim programlarından mezun olan adayların başvurabileceği kadroları ifade eder. Bu özel şartın bulunduğu kadroların yanında 3004 nitelik kodu bulunur. Günümüzde devlette 2 yıllık önlisans programlarından mezun olan adayların başvurabileceği yüzlerce kişilik alımlar yapılmaktadır. Bu nedenle bu kadrolara yönelik ilgi de büyüktür. 3004 nitelik kodunun bulunduğu kadrolara yönelik Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) da sık sık personel alımı yapmaktadır.

3004 Özel Şartı Nedir? Ne Anlama Gelir?

Sosyal Güvenlik ile ilgili 2 yıllık önlisans eğitim programlarından mezun olan adayların başvurabileceği devlet kadrolarında istenen şartları ifade eder. 3004 özel şartı ile ilgili sık sık ve çok sayıda personel alımları yapılmaktadır. Bu nedenle bu özel şartla ilgili pek çok soru sorulur. SGK’nın gelecek yıllarda da 3004 özel şartı ile ilgili alım yapmaya devam edeceği belirtiliyor.

Sosyal Güvenlik Önlisans Bölümü Nedir? Ne Demek?

2010 yılından bu yana yapılan KPSS atamaları, memur alımlarını www.tercihiniyap.net ailesi olarak sizler için inceledik. Atamalar arasında 2 yıllık bölümler içerisinde en düşük atama puanına sahip olan bölüm Sosyal Güvenlik Önlisans Bölümüdür. KPSS Önlisans’a giren, 2 yıllık önlisans programlarından mezun olan adaylar bu nedenle bu bölümü, atama olanaklarını araştırmaktadır.

2015/1 KPSS tercih kılavuzunda açılan kadro sayısı son derece azdır. Buna rağmen Sosyal Güvenlik Önlisans bölümü mezunlarına büyük yer ayırt edilmiştir. Öyle ki 2015 yılında 75 puan civarında sahip olan adayların ataması gerçekleştirilmiştir. Bölüm bu puanlarla kapatmıştır. 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 yıllarında da Sosyal Güvenlik Önlisans Bölümü mezunlarının ataması devam etmektedir. Başka bir ifadeyle 3004 nitelik kodu, 3004 özel şartı ile ilgili soruların sorulmasına devam edilecektir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu