kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Formen veya Ustabaşı Maaşları Ne Kadar?

Formen ve Ustabaşı Maaşları Ne Kadar? Formen Nedir? Ne Demek? Kimdir? Formen Ne İş Yapar? Ustabaşı Görevleri Nelerdir? Formen ücretleri ne kadar? Ustabaşı kazancı ne kadar?

A+
A-

Formen, işçileri denetleyen ya da kontrol eden kişiye verilen isimdir. Koordine ve yönetme konusunda etkin olan formenin Türkçe karşılığı ustabaşıdır. Peki formen veya ustabaşı maaşları ne kadar gelin birlikte bakalım…

Yeni tip Koronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle dünyadaki küresel ticaret durma noktasına geldi. Başta Türkiye olmak üzere ülke ekonomileri olumsuz etkilendi. Sokağa çıkma yasakları, izolasyon süreçleri, uzaktan çalışma uygulamaları nedeniyle para akışı yavaşladı. Ülkeler yaşadıkları ekonomik kriz veya bunalımdan çıkmaya çalışırken üretimin bir kez daha önemi ortaya çıktı. Üretim aşamasında çalışan personelin de değeri arttı. Bu kapsamda “formen” kadrosunda çalışan kişilerin değeri yükseldi. Formen farklı alanlarda üretim yapan kuruluşlarda işçileri, çalışanları denetleyen ve yöneten kişidir. Ustabaşı olarak da bilinen bu kişilerin yaptığı iş ve aldıkları ücret merak edilir. Peki formen maaşları ne kadar? Ustabaşı maaşı ne kadar?

Beden İşçisi, Mavi Yaka ve Beyaz Yaka Çalışan Ne Demektir?

Formen Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Farklı alanlarda, farklı iş kollarında, farklı ürünlerin üretiminde görev yapan işçileri denetleyen, kontrol eden, koordine eden ve yöneten kişilere formen denir. Ustabaşı olarak da bilinen bu kişiler iş yerindeki düzen, iş yetişmesi ve iş paylaşımı açısından önemli bir konumdadır. Ayrıca işveren ile işçi arasındaki köprü görevi de görür. Türk Dil Kurumunda yer alan bilgilere göre İngilizce kökenli olan bu kelime ustabaşı anlamına gelmektedir. İşçiler üzerinde otoritesi olan kişi olarak da bilinir.

Formen Ne İş Yapar? Ustabaşı Görevleri Nelerdir?

 • Yönetim ve işverenden aldığı emir ve talimatları işçilere açıklar.
 • İşçileri denetler ve yönetir.
 • İş paylaşımını ve adaleti sağlar.
 • İşin ilgili takvime göre yetişmesini sağlar.
 • Yönetim ve işçiler arasında köprü görevi görür.
 • Deneyimlerini ve bilgilerini işçilere aktarır, işe yansıtır.
 • İşe alım ve işten çıkarma süreçlerini yönetir.
 • Liderlik yapar ve disiplini sağlar.
 • Sağlık tedbirlerini alır ve işçilerin güvenli çalışmasını sağlar.
 • İş yerindeki malzemelerin güvenliğini sağlar eksik olan eşyaları temin eder.
 • İş ve süreç hakkında yönetime ve işverene bilgi verir.
 • Farklı meslek ve pozisyonlardaki çalışanlarla koordineli çalışır.

Formen Maaşları Ne Kadar? Ustabaşı Ücretleri

Formen olmak için bir okul, eğitim, mezuniyet şartı yoktur. Personelin herhangi bir belge ya da sertifika sahibi olması gerekmez. Formen yani ustabaşı olabilmek için deneyim, tecrübe, bilgi ve birikim yeterlidir. Gerçekten yetenekli, yeterli bir ustabaşı iş hayatında güzel paralar kazanabilir. Çünkü bu tarz personel sayısı son derece azdır. Bu kişiler özel sektörde bir firma bünyesinde çalışabilir. Bu kişilerin sigortası düzenli olarak yatar, ulaşım, yemek ücretleri vardır. Maaşları da 13-15 bin TL arasında değişmektedir. Deneyimli, yeterliliğini kanıtlamış formen maaşları ise 15-16 bin TL bandına yükselebilir.

Serbest olarak çalışan, kendi ekibiyle çalışan ustabaşları da bulunur. Bazı kişiler kendi ekiplerini kurarak inşaatlarda, fabrikalarda görev alabilir. Bu durumda toplu para alan kişiler parayı ekiplerine dağıtmaktadır. Bu noktada ustabaşı ile işveren arasındaki anlaşma ve ustabaşının kendine ayırdığı pay önemlidir. İşin büyüklüğüne ve işin süresine göre ustabaşının aylık kazancı 15-20 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Formen Nedir?

Formen nedir ne işe yarar?

Formen, herhangi bir alanda üretim yapan bir kuruluşta işçileri denetleyen ve onları yöneten kişidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.