kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

31 Mart'ta Nasıl Oy Kullanacağım? Doğru Oy Kullanma Yöntemi

31 Mart'ta Nasıl Oy Kullanacağım? Doğru Oy Kullanma Yöntemi Nedir? 31 Mart 2019 tarihinde yerel seçimlerde nasıl oy kullanmalı? En doğru oy kullanma yöntemi nedir?

A+
A-

31 Mart 2019 tarihinde Pazar günü tüm Türkiye’de sandıklar kurulacak. Milyonlarca seçmen mahalli idarelerin yöneticilerini seçmek için oy kullanacak. 31 Mart yerel seçimleri için geri sayım sürüyor. Seçimlere sayılı günler kala 60 milyona yakın seçmen de doğru oy kullanma yöntemiyle ilgili araştırma yapmaya başladı. Peki 31 Mart’ta nasıl oy kullanılacak? En doğru oy kullanma yöntemi hangisi? Oylar hangi durumlarda geçersiz sayılır?

Oylar Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılır?

Türkiye 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra bir kez daha seçim iklimine girdi. 31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kaldı. Seçimler öncesinde ise oy kullanacak vatandaşlar nasıl kullanmaları gerektiğine ilişkin araştırma yapmaya başladı. Seçmenler 5 yıl boyunca yerelde idarecileri olacak kişileri seçecek. Peki oylar hangi durumda geçersiz sayılacak? Doğru oy kullanma yöntemi nedir?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) en doğru oy kullanma yöntemlerine ilişkin bilgi verdi. YSK’ya göre sandık kurulu tarafından verilen biçim ve renkte olmayan zarflar geçersiz sayılacak. Türkiye Cumhuriyeti YKS filigranı olmayan kağıttan imal edilmiş zarflar geçersiz sayılacak. YSK amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü, sandık kurulu mührü olmayan zarflar geçersiz sayılacak. Tamamı yırtılan, il.e seçim kurulu ve sandık kurulu mührü dışında mühür bulunan, imza, yazı, parmak izi veya herhangi bir işaret bulunan zarflar geçersiz sayılacak. Oyunu bu şekilde kullanan seçmenlerin verdikleri oylar geçersiz sayılacak. Kamu Haber

31 Mart’ta Nasıl Oy Kullanacağım?

31 Mart 2019 tarihinde yerel seçimler kapsamında sandığa giderek oy kullanacak vatandaşlar oylarının geçersiz sayılmasını istememektedir. Bu nedenle hangi oyların geçerli sayılacağı merak edilmektedir. YSK tarafından yapılan bilgi paylaşımına göre zarfların açılması ve oyların okunması sırasında zarfların, pusulaların yırtılması, bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazaen yırtılması durumunda oylar geçerli sayılabilecek. Ayrıca oyların herhangi bir şekilde lekenmesi, özel olarak işaret konulması amacıyla yapılmamış olduğunun anlaşılması ve katnarak atılması nedeniyle mühür izinin oy pusulasının diğer kısmına bulaşması nedeniyle oy pusulaları geçersiz sayılmayacak. Oy pusulasına basılan mührün ayrılan çizgili bölmenin dışına taşması veya başka bir siyasi parti ya da adayın alanına kaymaması koşuluyla birden çok mühür basılması durumunda oyların geçersiz sayılması gerekmekeyecek. YSK tarafından gönderilen YSK filigranı bulunan oy pusulalarının arka yüzünün sandık kurulları ihmali nedeniyle mühürlenmemiş olması ve zarftan çıkan oy puısulalarında bir seçim türüne ait olanın geçersiz olması nedeniyle oy pusulaları geçersiz sayılmayacak.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

dogru oy kullanma yontemi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.