kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Belediye Başkanı Maaşı 2023 Ne Kadar?

Belediye Başkanı Maaşı 2023 Ne Kadar? Belediye Başkanı Nedir? Kimdir? Belediye Başkanı Maaşı 2023 Ne Kadar? Belediye Başkanı Özlük Hakları ve Gösterge Rakamları 2023 Belediye Başkanı Nasıl Olmalı?

A+
A-

Türkiye için 2019 yılı yerel seçim yılı oldu. Mart 2019’da ülke genelinde Haziran 2019’da ise İstanbul’da yapılan yerel yönetimlere yönelik seçimler ülke gündemini belirledi. Seçimlerin yıldızları ise hiç şüphesiz belediye başkanları oldu. Ülkedeki en popüler mesleklerden biri olarak gösterilen belediye başkanlığı ile ilgili merak edilen konular da bu kapsamda arttı. Özellikle de belediye başkanı maaşları çok merak edilir oldu. Peki belediye başkanı maaşı 2023 ne kadar? Belediye başkanı nedir? Kimdir?

Belediye Müfettişi Maaşları Ne Kadar?

Belediye Başkanı Nedir? Kimdir?

Arapça kökenli olan belediye kelimesi il, ilçe, kasaba vb. yerel yönetimlerde kamu hizmetlerinin tamamıyla ilgilenen tüzel kişiliği olan örgütü ifade eder. Belediyenin başkanı ve meclisi olur. Belediye başkanı da bu tüzel kişiliği olan örgütün başındaki isimdir. Belediye başkanları seçimle göreve gelir. Belediye reisi olarak da bilinen başkan tüm teşkilatın başındaki isimdir. Bağımsız göreve gelebileceği gibi bir partinin temsilcisi olarak da seçime girebilir. İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan belediye başkanları gerek görüldüğü takdirde kanunlar çerçevesinde görevden alınabilir. Bu kapsamda ülkedeki bazı belediyelere kayyum atanmıştır. “Belediye başkanı kimdir?” sorusuna bu şekilde cevap vermek mümkündür.

Belediye Başkanı Maaşı 2023 Ne Kadar?

Meslekle, görevle ilgili en çok merak edilen başlık maaş konusudur. Belediye başkanlarının ne kadar aylık ücret aldığı sık sık sorulmaktadır. Özellikle de 2023 yılında göreve gelen belediye başkanlarının ne kadar aylık alacağı tartışmalara konu olmaktadır. Bu kapsamda “Belediye başkanı maaşı nasıl belirlenir?” sorusu sık sık gündeme gelir. Başkanların evli olup olmadığı, eşinin iş durumu, çocuk sahibi olup olmadığı, başkanın eğitimi, aldığı ek tazminatlar, sigorta ve BES kesintisi aldıkları ücretlerde etkili olmaktadır. Ücretleri etkileyen en önemli unsur ile belediye sınırlarında bulunan nüfustur. Aylıklar bu nüfuslara göre verilmektedir. 5393 sayılı Belediye Kanunu belediye başkanlarının aldıkları aylıklar ve sahip oldukları özlük haklarla ilgili tüm bilgileri ortaya koymaktadır. Bu kanun çerçevesinde belediye başkanı maaşları 2023 şu şekildedir;

Nüfusu 10 bine kadar olan ilçelerde belediye başkanı maaşı 2023 yaklaşık 35 bin TL’dir.

Belediye Başkanı Özlük Hakları ve Gösterge Rakamları 2023

Seçilerek göreve gelen başkanların özlük hakları ve gösterge rakamlarını www.tercihiniyap.net ailesi olarak sizler için inceledik. İşte Belediye Kanununda yer alan gösterge rakamları;

NÜFUS            GÖSTERGE RAKAMI

10 bine kadar            75 bin
10-50 bin arası          85 bin
50-100 bin arası        110 bin
100-250 bin arası      125 bin
250-500 bin arası      145 bin
500-1 milyon arası     165 bin
1-2 milyon arası         195 bin
2 milyondan fazla       235 bin

Belediye kanununda bölgedeki nüfusa göre geçerli gösterge rakamları ile Devlet Memurları için kullanılan aylık katsayı çarpılmaktadır. Sonuçta ortaya çıkan miktar aylık brüt ücret olarak belirlenmektedir.

Belediyelerde Memur Maaşları Ne Kadar?

Belediye Başkanı Nasıl Olmalı?

Son dönemde görüldüğü üzere belediye başkanları yaşadığımız il ve ilçeler için kritik önemdedir. Çünkü başkanın kim olduğu, prensipleri, yaptığı faaliyetler, hedefleri, projeleri bölgedeki vatandaşları yakından ilgilendirir ve hayatını etkiler. Bu nedenle “Belediye başkanı nasıl olmalı?” sorusu son derece önemlidir.

Lider ruhlu, sorumluluk sahibi olmalıdır. Halktan uzak olmamalıdır. 

Hareketleri, kararları, düşünceleri ile örnek vatandaş olmalıdır.

Bölgenin, vatandaşların, ülkenin belediyenin çıkarlarını düşünmelidir.

Seçilmek uğruna vatandaşlara, seçmenlere, bölgeye, belediyeye ihanet etmemelidir.

Belediyeyi, vatandaşları borca sokmamalıdır. Yolsuzluk, ahlaksızlık yapmamalıdır.

Vatandaşların istekleri ile bölgenin ihtiyacı olan şeyleri aynı cenderede eritmelidir.

Çoğu kişi “Kapıyı sökeceğim” deyip göreve gelir ama daha sonra gözden kaybolur. İhalelerle, yolsuzluklarla, adam kayırmakla kendine, yaşadığı topraklara, vatandaşlara ihanet eder. Bu nedenle hak hukuk adalet dürüstlük ahlak gibi kavramları teoride bırakmayıp pratiğe dökmek son derece önemlidir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Belediye başkanı kaç yıl çalışır?

2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunun 8’nci maddesine göre belediye başkanlarının görev süresi beş yıldır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.