kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Adli Bilişim Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

​​​​​​​Adli bilişim mühendisi maaşları kamuda ne kadar oldu, adli bilişim mühendisi olmak için ne yapmak gerekir, adli bilişim mühendisi çalışma saatleri ve şartları nasıldır, adli bilişim mühendisi ne iş yapar, özel sektörde adli bilişim mühendisi maaşı ne kadar gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Adli bilişim mühendisi maaşları ne kadar sorusuna aradığınız cevabınızı sizler için bu yazımızda derledik. Adli bilişim mühendisi kimdir, nasıl olunur ve görevleri nelerdir gibi birçok sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirisiniz.

Meslek tanıtımlarından maaşlarına kadar meslekler ile ilgili okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı, yazı dizilerimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile ilgili de böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da adli bilişim mühendisi maaşları ile adli bilişim mühendisinin görevleri, çalışma şartları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

Bilişim Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

ADLİ BİLİŞİM MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL ADLİ BİLİŞİM MÜHENDİSİ OLUNUR? ADLİ BİLİŞİM MÜHENDİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Adli bilişim mühendisi kimdir sorusunun cevabını vermek gerekirse öncelikle nasıl adli bilişim mühendisi olunura cevap vermek yerinde olacaktır çünkü bir kimsenin adli bilişim mühendisi olabilmesi için ilgili alandan mezun olması gerekmektedir, adli bilişim mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 yıllık eğitim veren adli bilişim mühendisliği bölümünü bitirmiş olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli donanıma sahip olması gerekmektedir.

Adli bilişim mühendisinin görevleri nelerdir yani ne iş yapar sorusuna gelecek olursak;

Adli Bilişim Mühendisleri, kurum ya da firmaları bilişim suçlarından korumak amacıyla donanım ve yazılım hazırlarlar. Bilişim suçları ile ilgili herhangi bir adli vaka durumunda delilleri toplar, inceler ve analiz ederler. Suç olarak görülen deliller ile ilgili adli makamların anlayacağı biçimde rapor hazırlarlar. Yine bilişim suçuyla karşı karşıya kalan firma ya da kurumun ihtiyaçlarını belirler ve kanunu da göz önünde bulundurarak ilgili çözümler üretirler.

 

ADLİ BİLİŞİM MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR? ADLİ BİLİŞİM MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Adli bilişim mühendisi çalışma şartları da saatleri de kamuda veya özel sektörde diye ikiye ayrılır dersek yanlış olmaz.

Kamuda çalışan adli bilişim mühendisleri hemen hemen her kamu görevlisinin çalışması gereken haftalık 40 saat çalışma saatine sahiptirler. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu şekildedir. Çalışma şartlarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık nedeniyle adli bilişim mühendisleri iyi çalışma şartlarına sahiptirler. Çalışma ortamları da alana göre değişiklik gösterebilmekle birlikte zaman zaman ofis ortamı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Özel sektörde çalışan adli bilişim mühendislerine baktığımızda durum bu kadar iyi değildir çünkü özel sektörde hem (yeni başlayanlar için) oldukça düşük, asgari ücret veya civarlarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA ADLİ BİLİŞİM MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Kamuda adli bilişim mühendisi maaşları aşağı yukarı tabloda görüldüğü kadardır. Burada bazı değişkenler devreye girebilmektedir bu yüzden buradaki rakamları ortalama ve minimum rakamlar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, aile yardımları, çalışılan kurumdaki farklı ek ödenekler gibi değişkenler nedeni ile bu rakamlardan biraz daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yine belirtelim ortalama olarak başlayan bir adli bilişim mühendisi maaşı 16-18 bin TL civarlarındadır.

ÖZEL SEKTÖRDE ADLİ BİLİŞİM MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark vardır. Çoğu şirket bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az tecrübeli adli bilişim mühendislerine asgari ücret veya biraz daha üzerinde maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan adli bilişim mühendisi maaşları için 9-12 bin TL diyebiliriz fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler bulunduğunu da tekrar belirtelim. Bu tamamen kişinin kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.

Adli Bilişim Mühendisliği okunur mu?

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Türkiye’de potansiyeli yüksek olan mesleklerden bir tanesidir. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.