kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Bilişim Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Bilişim Mühendisi Maaşları Ne Kadar? Bilişim Mühendisi Nedir? Ne Demek? Bilişim Mühendisi Ne İş Yapar? Bilişim Mühendisi Nasıl Olunur? Devlette ve özelde bilişim Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

A+
A-

Teknolojinin gelişimiyle birlikte bilgisayara ve bilişime önem daha çok artmıştır. Artan bu önemle birlikte bilişim mühendisi maaşları ne kadar sorusu da merak edilmektedir. Bu yazımızda sizlere en güncel bilgileri sunuyoruz.

Türkiye’de ve dünyada mühendislik alanlarına büyük kıymet verilmektedir. Dünyanın gelişimi için mühendisler hayati derecede önemli roller oynar. Ayrıca çağımızın yeni gözde sektörü ise bilişimdir. Hem yazılım hem internet hem uygulamalar hem de güvenlik gibi önemli alt başlıklar bulunur. Bu nedenle bilişim mühendislerine büyük önem verilmektedir. Bilişim mühendisliği alanı 2000’li yıllarla birlikte önem kazanmış ve bu alanda önemli çalışmalar yapılmıştır. Bu önemli alana yönelmek isteyen gençler, çocuklarının geleceğini düşünen aileler ve diğer alanlarda çalışan mühendisler bilişim mühendisliği ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Peki bilişim mühendisi nedir? Ne demek? Bilişim mühendisi ne iş yapar? Görevleri nedir? Bilişim mühendisi maaşları ne kadar? Maaşları artar mı? Yüksek mi?

Bilişim Güvenliği Teknolojisi

Bilişim Mühendisi Nedir? Ne Demek?

İnsanlık tarihi yüzlerce yıllık biriken bilginin toplanması ve kullanılmasıyla gelişmiş ve ilerlemiştir. Teknik, ekonomik, toplumsal iletişimde kullanılan bilginin bilgisayarlarla, elektronik araçlar ile kullanılmasına işlenmesine bilişim denir. İnternet, yazılım, bilgisayar, robotik teknolojilerin gelişmesiyle bilişim alanı da önem kazanmıştır. Mühendis ise belirli alanlarda uzmanlaşan teknik çalışanlara verilen addır. Bilişim alanında çalışan mühendislere verilen önem gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü hayatın her alanında teknolojik gelişmeler kendini göstermektedir.

Bilişim Mühendisi Ne İş Yapar?

Bilişim mühendisleri kamuda ve özel sektörde çalışabilir. Kendi firmalarını kurabilirler. Ayrıca serbest olarak görev yapabilirler. Bu kişilerin ne iş yaptığı, görev ve sorumluluklarının neler olduğu merak edilmektedir. Peki bilişim mühendisleri ne iş yapar?

 • Yazılım geliştirirler.
 • Var olan yazılımlar üzerine çalışırlar.
 • Yazılımlardaki hata ve eksiklikleri tespit ederler.
 • Bilgisayar ile yapılan işleri koordine ederler.
 • Sistem çözümleyicisi olarak çalışırlar.
 • İşletmelere, kurumlara özel bilişim sistemleri tasarlar ve kurarlar.
 • Yeni uygulamalar geliştirirler.
 • Bilişim güvenliği alanında çalışırlar.
 • Kurumlara özel program ve uygulama geliştirirler.
 • Diğer birimlere teknik destek sağlarlar.
 • Akademik çalışmalara katkı sağlarlar.

Bilişim Mühendisi Nasıl Olunur?

Bilişim alanında çalışmak için eğitim şartı yoktur. Ancak bilişim mühendisi olmak için eğitim şartı vardır. Üniversitelerin bilgisayar, elektrik ve elektronik, yazılım, bilişim, endüstri mühendisliği fakültelerinden mezun olmak gerekir. Ayrıca bilişim alanında kendini geliştirmek, yazılım dillerine hakim olmak gerekmektedir. Lisans eğitimi sonrasında da mesleki tecrübe ile bilgi ve birikim artırılmalıdır.

BTK Bilişim Uzman Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

Bilişim Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Bilişim mühendisliği mesleğiyle ilgili en merak edilen konu personellere ne kadar maaş verildiğine yöneliktir. Bu alanda başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada yetişmiş personele ihtiyaç vardır. Hem devlette hem de özelde iş imkanı bulabilen bilişim mühendislerine diğer mesleklere kıyasla yüksek maaş verilir. Türkiye’de en düşük bilişim mühendisi maaşları 22 bin TL civarındadır. Başlangıçta 20-22 bin TL arası maaş alan mühendisler kendilerini geliştirdikten sonra daha yüksek maaşlar alabilir. Meslekte 5-10 yıl deneyimli bilişim mühendisi maaşları 22-28 bin TL civarındadır. Yurt dışında başarılı mühendislere ise 10-20 bin dolar arasında ücret verilir. Ayrıca kendi şirketini kuran, yeni yazılımlar ve uygulamalar geliştiren mühendisler ise milyonlarca dolar kazanabilir.

Bilişim mühendisi nasıl olunur?

Bilişim uzmanı olmak için üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği gibi bölümlerden mezun olunması gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.