kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Aile Hekimim Kim? Aile Hekimi Sorgula

Milyonlarca vatandaş hastanelere gitmek yerine aile hekimlerine başvurmaktadır. Peki aile hekimi nasıl öğrenilir? Aile hekimim kim? Aile hekimi sorgula aile hekimi sorgulama işlemi nasıl yapılır? Aile hekimi öğrenme nasıl olur? SMS ile aile hekimi sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte aile hekiminizi öğrenme yolları…

A+
A-

2010 yılından itibaren uygulamada olan Aile Hekimi uygulaması Türkiye’deki sağlık hizmeti kalitesini artırmıştır. Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Aile Hekimleri vatandaşa en kısa sürede en iyi hizmeti vermekle görevlidir. Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) çalışan aile hekimleri kendilerine bağlı vatandaşların sağlık kontrollerini yapmakla görevlidir.Ayrıca vatandaşlar hastaneye gitmek yerine evlerine oldukça yakın olan aile hekimliğine giderek aile hekimlerine tedavi olabilmektedir. Üstelik sevk,rapor, reçete gibi önemli sağlık belge işlemleri aile hekimleri tarafından gerçekleştirilmektedir.Türkiye’de milyonlarca kişinin bağlı olduğu aile hekimleri bulunmaktadır. Ancak hala bağlı olduğu bir aile hekimi bulunmayan vatandaşlar bulunmaktadır.

“Aile hekimimi nasıl öğrenebilirim?” “Aile hekimim kim?” “Aile hekimi nasıl sorgulanır?” Eğer sizde bu soruların cevabını arıyorsanız www.tercihiniyap.net ailesi olarak aile hekimiyle ilgili kapsamlı bir makale hazırladık.

Aile Hekimi Maaşı 2023 Ne Kadar?

Aile Hekimi Ne İş Yapar?

Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) çalışan aile hekimleri sağlık hizmetlerinde vatandaşa büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Vatandaş birkaç dakikada işlemlerini gerçekleştirebilir. Aile Hekimleri sayesinde hastanelerdeki yoğunluk azalmıştır. Vatandaş hastanelere gidip sıra beklemek yerine evlerine yakın olan aile hekimlerine yönelmektedir. Aile Hekimi her yaş grubundan insana hastalık ayırt etmeksizin sağlık hizmeti sunar. Sevk rapor reçete gibi resmi evrak işlemlerini gerçekleştirir.

Aile hekimleri görev bölgelerinde kendilerine bağlı vatandaşların sağlık durumlarını izliyor ve sorunlara çok daha kısa sürede çözüm bulabiliyorlar. Aile hekimleri vatandaşa yalnızca doktor olarak değil sağlık danışmanı olarak da hizmet etmektedir. Vatandaşı doğru adreslere yönlendirerek doğru tedavi yöntemleri konusunda bilgilendirir. Üstelik hastalığı veya yaşı nedeniyle engeli bulunan vatandaşların ayağına giden aile hekimleri gezici olarak da çalışabilmektedir.

Aile Hekimim Kim?

Vatandaşlar oturdukları adreslere en yakın Aile Sağlığı Merkezindeki (ASM) aile hekimlerine bağlanırlar. Aile hekimi vatandaş eşleşmesi yapılırken aile hekiminin yoğunluğuna göre tercih yapılır. Ancak daha önce aile hekimi atanmamış vatandaşlar olabileceği gibi şehir değişikliği nedeniyle aile hekimi değiştirmek zorunda kalan vatandaşlar olabilir. Bu durumda binlerce kişi aile hekimini öğrenmeye çalışmaktadır. Google’da en çok aratılan sorular”aile hekimim kim?” “aile hekimi sorgula” “aile hekimi nasıl öğrenilir” gibi sorulardır. Bağlı olduğunuz aile hekimini öğrenmek için pek çok farklı yol bulunmaktadır. İşte aile hekimini öğrenme yolları..

Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan hangi aile hekimine bağlı olduğunuzu öğrenmek için elektronik ortamdan aile hekimi sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bunun için birkaç yıl öncesine kadar Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü hizmet vermekteydi. Aile hekimim kim? sorusunu soran vatandaş https://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/ adresi üzerinden aile hekimi sorgulama işlemi yapabiliyordu. Ancak aile hekimi sorgulama işlemi bu adres üzerinden taşındı. https://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/ adresi üzerinden aile hekimi sorgulama işlemi yapmaya çalışan vatandaşlar ekranda “Aile Hekimi Sorgulama e-Devlet üzerinden devam etmektedir. Önemle duyurulur.”uyarısını görecektir. kamu haber

Aile Hekimi Nedir? Nasıl Olunur?

Sağlık Bakanlığı Aile Hekimi Sorgulama

5665 1 6c1bbfc4e873f4ac60cca9cb7d866658

Aile Hekimi Sorgulama

Türkiye’de pek çok hizmet artık elektronik ortama taşındı.Böylece kamu kurum ve kuruluşlarındaki yoğunluk azaltıldı. Özellikle de www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden hizmet veren e-Devlet uygulaması sayende vatandaşlar saniyeler içerisinde istediği her hizmete ulaşma imkanı buldu. E-Devlet bünyesinde “aile hekimi sorgulama” işlemi de bulunmaktadır. Aile hekiminizi öğrenmek için e-Devlet sistemine girmeniz yeterlidir. E-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile girebilirsiniz.

E-Devlet sistemine girdikten sonra sorgulama butonuna “Aile Hekim Bilgisi Sorgulama” yazıp hizmetten faydalanabilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda aile hekiminiz kim olduğu, aile hekimliği bilgisi ve adresi yer almaktadır. E-Devlet sistemi sayesinde online sorgulama yaparak saniyeler içerisinde “aile hekimim kim” sorusuna cevap bulabilirsiniz.

e-Devlet Aile Hekimi Sorgulama

5665 3 6c1bbfc4e873f4ac60cca9cb7d866658

SMS İle Aile Hekimi Sorgulama

Aile hekiminizi öğrenmek için birden fazla yöntem olduğunu söylemiştik. Sağlık Bakanlığı sistemi, e-Devlet sistemi dışında SMS ile de aile hekiminizin kim olduğunu öğrenmeniz mümkündür. SMS ile aile hekimi sorgulama işlemi yapmak oldukça basittir. Bunun için hattınızın hangi operatöre bağlı olduğuna göre farklı numaralara sms atmanız gerekmektedir. İşte SMS ile aile hekimi sorgulama yöntemi:

TURKCELL Aile Hekimi Sorgulama

TURKCELL hattı kullanan vatandaşlar aile hekimi sorgulama işlemi için “AH T.C. KİMLİK NUMARASI” (AH 12312312312) yazdıktan sonra “7777”veya “6998” numaralarına kısa mesaj göndermelidir. Bu işlem ücretsiz değildir. TURKCELL aile hekimi sorgulama işleminin ücreti 1 Türk Lirasıdır.

Türk Telekom Aile Hekimi Sorgulama

Türk Telekom hattı kullanan vatandaşlar aile hekimi sorgulama işlemi için “AH T.C. KİMLİK NUMARASI” yazıp “5115” veya “6998” numaralarına kısa mesaj göndermelidir. Bu işlem yapıldıktan saniyeler sonra aile hekimi bilgileri telefonunuza kısa mesaj olarak iletilecektir. Yine Türk Telekom aile hekimi sorgulama ücreti 1 Türk Lirasıdır.

VODAFONE Aile Hekimi Sorgulama

Vodafone hattı kullanan vatandaşlar “5115” numarasına “HEKIM T.C. KİMLİK NUMARASI” yazıp kısa mesaj (SMS) yolladıktan sonra kısa süre içerisinde aile hekimlerini öğrenebilirler. Vodafone operatörü müşterilerine saniyeler içerisinde aile hekimi bilgilerini iletmektedir.

Aile hekimi kaç kez değiştirilir?

E devlet üzerinden aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. 3 ay içinde en fazla 1 kere değişiklik yapma şansınız vardır. 

Yorumlar

  1. hastamvar Avatar hastamvar dedi ki:

    e-devletten aile hekimi sorgula işlemi yapamıyorum. sistem hata veriyor. bu sorunu yaşayan var mı?