kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

BORA Füzesi Nedir? Menzili ve Özellikleri Nelerdir?

BORA Füzesi Nedir? Menzili ve Özellikleri Nelerdir?

A+
A-

BORA Füzesi Nedir? BORA Füzesinin Menzili Ne Kadar? BORA Füzesinin Özellikleri Nelerdir? BORA Füzesi ve BORA Silah Sistemi Projesi Nedir? BORA Balistik Füzesi Hakkında Her Şeyi Sizin İçin Derledik..

Savunma Sanayii Müsteşarlığı 23 Ocak 2017 tarihinde resmi internet sitesi http://www.ssm.gov.tr adresi üzerinden B (BORA) Füzesi ve B (BORA) Silah Sistemi Projesini yayınlayarak kamuoyu ile önemli bir bilgiyi paylaştı. Bizde bu bilgiler ışığında Turan Oğuz  ve Yusuf Akbaba’nın sürekli ve büyük bir sabırla paylaştığı bilgilerden yararlanarak BORA Füzesinin incelemesini yapmaya çalıştık.

Savunma Sanayii Müsteşarlığının yaptığı paylaşıma göre uzun menzilli olan, karadan karaya özelliğinde füze ve silah sistemi projesi olan BORA Füzesi ve BORA Silah Sistemi Projesi Roketsan’ın ana yükleniciliğinde 23 Kasım 2009 tarihinde imzalanan sözleşme sonrasında başlatılmış olduğu görüldü. Projenin başlangıcı sonrasında teslimatlar ise proje takvimine uygun olarak devam ettiği anlaşıldı. Proje başlangıç tarihinden çok uzun bir süre geçmişken kamuoyu ile paylaşılan ve özellikleri, kapasiteleri henüz açıklanmamış olan BORA Füzesi ve BORA Silah Sistemi Projesi hakkında hiçbir net bilgi bulunmamaktadır.

Yakın zamanda bir gazetenin internet sitesinde yer alan haberde projenin mimarı olan emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş’ın proje hakkındaki önemli iddiaları bulunuyordu. Habere göre BORA Füzesi ve BORA Silah Sistemi Projesi Çin ile müşterek olarak yapılan füze projesinin 3.fazı olduğu iddia ediliyordu. Haberde irkaç yıl önce Çinden alınmasından vazgeçilen hava savunma sistemleri üretici CPMIEC şirketi ile ortak üretilen BORA füzesinin 2009 yılının kasım ayında imzalanan anlaşmaya uygun olarak Kasırga ve Yıldırım füzelerinden sonra üçüncü faz olarak üretilen füze olduğu iddia edildi. Ayrıca BORA Füzesi ve BORA Silah Sistemi Projesinin 2014 yılı içerisinde Karadeniz’de atış yapılmak suretiyle test edildiği haberde yer alan bilgiler arasında. kamu haber

Uçak Mühendisi Nedir? Uçak Mühendisi Ne İş Yapar?

BORA Füzesinin Menzili Ne Kadar? Özellikleri Nelerdir?

Bir internet sitesinin 27 Şubat 2015 tarihinde yayınladığı haberde BORA Füzesi ve Bora Silah Sistemi Projesi hakkında önemli bilgiler yer almıştı. Haberde 300 kilometre menzilli balistik füze testlerinin 2014 yılında tamamlandığı ve teslimat için çalışmalar yapıldığı bilgisi yer almıştı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz 20 Mart 2014 tarihinde Sinop şehrine yaptığı bir ziyaret esnasında BORA Füzesi hakkında ilk kez konuşmuştu. Füzenin kabul testlerinin 2014 yılının Aralık ayında tamamlandığı ve teslimat için çalışmalar yapıldığı kaydedildi. Roketsan’ın Sinop Sülük Gölü civarındaki bir üs bölgesinde denemeler yaptığı belirtildi. İsmet Yılmaz’ın Sinop şehrine yaptığı ziyaret esnasında önemli bir açıklamada bulunmuştu. İsmet Yılmaz açıklamasında 300 kilometre menzilli füzelerin denendiğini ve denemelerin başarılı olduğunu söylemişti. Yılmaz, Türkiye’nin 300 kilometreye kadar lazer güdümlü seyir füzesi olan SOM füzesine ve balistik füzesine sahip olduğunu açıklamıştı. Ayrıca bakan yaptığı açıklamada füzelerin mezillerin uzatılması için çalışmaların sürdüğünü ve menzillerinin 1000 kilometre üstüne çıkartılması için çalışmaların devam ettiğini söylemişti.

2 Ağustos Tarihte Bugün Ne Oldu?

Bu bilgiler ışığında yıllar önce verilen bilgilerin BORA füzesini işaret ettiğini söyleyebiliriz. Gene bu bilgiler ışığında lisans altında ürettiğimiz YILDIRIM füzeleri ile benzer veya aynı genel özelliklere sahip olabilir. Peki Yıldırım füzesinin, Kısa Menzilli Balistik Füze Özellikleri Nelerdir? 6.8 metre boya sahip olan Yıldırım Füzesinin çapı 60.5 santimetredir. 2.183 kilogram ağırlığında olan Yıldırım Füzesi 480 kiloluk savaş başlığı taşıyabilmektedir. Katı yakıtlı roket motoruna sahip olan Yıldırım Füzesinin asgari menzili ise 80 kilometredir. Azami menzili 260 kilometre olan Yıldırım Füzesinin yanılma payı ise 50 metredir. Ayrıca belirtilmelidir ki geçen yıllar ile birlikte yapılan çalışmalar sonucunda füze özelliklerinde iyileştirilmeler yapılmış olabilmektedir.

BORA füzesinin menzili kaç km?

S&H Dergisinde verilen bilgilere göre ihraç versiyonu KHAN (KAAN) füzesinin menzili 280 km iken, TSK için üretilecek BORA füzesinin menzili 360 km dir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.