kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Akciğer Filmi Nedir? Nasıl ve Nerede Çekilir?

Akciğer Filmi Nedir? Nasıl ve Nerede Çekilir? Akciğer Filmi Ne İşe Yarar? Akciğer Filmi Nereden Alınır? Akciğer Filmiyle İlgili Merak Ettiklerinizi İnceledik…

A+
A-

Gelişen tıp teknolojileri sayesinde insan ömrü yıllar içerisinde büyük ölçüde uzamıştır. 1. Dünya Savaşı döneminde ve 2. Dünya Savaşında 50 yıl yaşayan birinin ömrü uzun olarak değerlendirilmektedir. Günümüzde ise 80-90 yaşına kadar insan ömrünün uzadığından söz edilebilir. Geçmiş dönemdeki en büyük sorunlardan biri sağlık sorunlarının tespit edilememesi ve tedavi edilememesiydi. Günümüzde ise tıp teknolojisi oldukça gelişti. Örneğin akciğerde yaşanan her türlü sorun tespit edilebilir ve hemen hemen tedavi edilebilir hale geldi. Bu noktada akciğer filminin çekilmesi oldukça önemli bir yapı taşı oldu. Peki akciğer filmi nedir? Akciğer filmi nerede ve nasıl çekilir? 

Akciğer Filmi Nedir? Ne Demek?

Akciğer filmi insanların göğüs bölgesinde oluşan rahatsızlıkları, hastalıkları tespit etmek için kullanılır. Bu işlem yapılarak hastalıklara yönelik tanı koyulabilir. Akciğer filmi iki farklı şekilde çekilmektedir. Akciğerler önden ve arkadan görüntülenir ve çevre organlar ile göğüs boşluğundaki durum da görüntülenebilir. Akciğer filminin çekilmesi için hastanın ayakta durması ve derin nefes alıp vererek göğsünü şişirmesi gerekir. Ayrıca bu işlem sırasında el ve kolların göğüs bölgesine girmemesi gerekmektedir. Üstelik bu işleme girerken hiçbir metal eşyanın üzerinizde olmaması hayati derecede önemlidir.

Akciğer grafisi olarak da bilinen bu işlem yeni tip Koronavirüs salgınının tespit edilmesi için de sık sık kullanılır. Bu işlem sayesinde akciğer kanseri, kalp, doku veya kemik rahatsızlıkları da tespit edilebilir. Ancak her işlem sonuç vermeyebilir. Yani film çektirdikten sonra herhangi bir bilgi alınmama ihtimali de bulunur. Bu durumda hekim ikinci tetkik olarak akciğer tomografisi çekilmesini ister. Günümüzde Koronavirüs salgını süresince bu işlem sık sık uygulanmaktadır.

Akciğer Filmi Ne İşe Yarar?

  • Hastalıkları tespit eder.
  • Sorunları teşhis eder.
  • Tanı konulmasını sağlar.
  • Çevre organların kontrol edilmesini sağlar.
  • Göğüs boşluğundaki sorunları tespit eder.
  • Uygun tedavinin uygulanmasını sağlar.

Akciğer Filmi Nasıl ve Nerede Çekilir?

Akciğer filmi hastanelerde, verem savaş dispanserlerinde, gerekli malzemenin olduğu sağlı merezlerinde çekilebilir. Bu işlemin yapılabilmesi için radyoloji teknisyenlerine ihtiyaç duyulur. Alanında uzmanlar tarafından işlem yapılır. Bu işlem sayesinde rahatsızlıklara hastalıklara tanı konulur ve uygun tedavinin yapılması sağlanır. Hastalıkları tespit etmek ve doğru tanıyı koymak için akciğer filminin dikkatle çekilmesi gerekir. Kişi işlem sırasında ayakta durarak derin nefesler alır ve üzerinde hiçbir metal eşyanın olmaması gerekir.

Akciğer Filmi Nereden Alınır?

Akciğer filmi çektirdikten sonra sonuçların çıkması beklenmelidir. Daha sonra işlemi nerede yaptıysanız, hastane, dispanseri veya sağlık merkezine giderek akciğer film sonuçlarını alabilirsiniz. Muayene sırasında doktorunuz film sonuçlarını çıkartır ve inceler. Sizde sanal ortamdan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.