kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Ana Haber Sunucusu Maaşları 2023 Ne Kadar?

Ana Haber Sunucusu Maaşları 2023 Ne Kadar? Ana Haber Sunucusu Nedir? Kimdir? Ana Haber Sunucusu Nasıl Olunur? Türkiyedeki Ana Haber Sunucuları Kimler? Ana Haber Sunucusu Maaşları 2023 Ne Kadar?

A+
A-

Türkiye’deki en ünlü isimler arasında siyasi parti liderleri, bakanlar, ülke liderleri, şirket yöneticileri, oyuncular, müzisyenler, sporcular gelmektedir. Ancak bu trend son dönemlerde değişti. Ana haber spikerleri, ana haber sunucuları da en ünlüler arasına isimlerini yazdırmayı başardı. Özellikle de siyasi çalkantıların artması ve bu dönemlerde yaptıkları haberlerle, duruşlarıyla adlarından söz ettiren sunuculara ilgi büyük oldu. Reha Muhtar, Uğur Dündar, Mehmet Ali Birand gibi medyanın jönlerini seven bir ülke yeni dönem sunuculara da ilgi göstermeye devam ediyor. Onlar hakkında en çok merak edilen konu ise kazançları oluyor Peki ana haber spikeri maaşları 2023 ne kadar? Ana haber sunucuları ne kadar ücret alıyor?

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Maaşları Ne Kadar Oldu?

Ana Haber Sunucusu Nedir? Kimdir?

Türkiye’de milyonlarca insanın ekran başında olduğu dönemde saat 18.00 ile saat 20.00 arasında ekranlara gelen haber bültenlerine ana haber bültenleri adı verilir. Genel kabul gören saat aralığı 19.00-20.00 arasıdır. Bu saatler arasında ekrana gelen, canlı veya bant olarak haber veyan normal kanallarda yayınlanan haber bültenlerini sunan sunuculara ana haber sunucusu adı verilir. Türkiye’de onlarca ana haber bültesi ve ana haber sunucusu/spikeri denilir. Bu kişiler tarzlarına ve kanal politikalarına göre yorum yaparak, eleştiri ağırlıklı, belirli bir görüşe yatkın, belirli bir görüşe karşıt olarak sunum yapabilirler. Bir dönem erkek ağırlıklı sunucular görev yaparken günümüzde kadınlar bültenlerde daha ağırlıklıdır.

Ana Haber Sunucusu Nasıl Olunur?

Ana haber sunucusu olmanın pek çok yolu vardır. Medya uzmanınız olarak tüm bu yolları kısaca anlatacağım. Manken olarak bu işi yapmak mümkündür. Güzelliğinizle veya yakışıklı haliniz ile dikkat çekmeniz istenebilir. Muhabirlikten gelip spiker olarak görev yapmak mümkündür. Cüneyt Özdemir muhabirlikten spikerliğe kadar yükselmiştir. Ayrıca başka bir bültende spiker olarak çalışıp daha sonra ana haber sunulabilir. Bu görevi yapabilmek için dış görünüşünüzün, toplumdaki algınızın, iletişim becerilerinizin ve diksiyon becerinizin iyi olması son derece önemlidir.

DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR MESLEKLERİN MAAŞLARINI MERAK EDİYORSAN BURAYA DA GÖZ ATMALISIN!

spiker ne is yapar spiker kazanclari

Türkiye’deki Ana Haber Sunucuları Kimler?

Türkiye’de aktif, emekli veya dinlenmekte olan yüzlerce spiker ve sunucu bulunur. Bunların yanı sıra ana haber spikerliği görevini üstlenen de pek çok kişi var. Bizler de aklımıza gelen bazı isimleri sizler için listeledik.

 • Aslıgül Atasagun 
 • Nazlı Tolga 
 • Fatih Portakal 
 • Özge Uzun 
 • İrfan Değirmenci 
 • Gülbin Tosun 
 • Umut Yertutan
 • Alper Altun 
 • Burak Birsen 
 • Ekrem Açıkel
 • Mehmet Aydın
 • Ece Üner
 • Buket Aydın
 • Nazlı Çelik
 • Didem Arslan
 • Merve Dinçkol

Ana Haber Sunucusu Maaşları 2023 Ne Kadar?

Ana haber sunucularının belirli bir maaş skalası yoktur. Spikerin başarısı, deneyimi, patronla olan ilişkisi bu konuda belirleyicidir. Ayrıca spikerin ne kadar ünlü olduğu, ne kadar sevildiği, nasıl bir kitlesi olduğu da çok önem taşır. Çünkü bir televizyon kanalının en önemli bülteni, en önemli vitrini ana haber bültenidir. En büyük geliri buradan elde ettiği gibi en büyük yatırımı da buraya yapar. Bu nedenle kanallarda genellikle en yüksek maaşı ana haber spikerleri alır. Türkiye’deki ana haber spikerlerinin maaşları ise şu şekildedir:

Yerel bir kanalda, şehir kanallarında spiker maaşları 14-15 bin TL’dir.
Az izlenen ulusal kanallarda spiker maaşları 15-20 bin TL arasındadır.
Kanal D, Star TV, ATV, Show TV, TRT 1, HaberTürk, CNN Türk, NTV gibi büyük kanallarda ana haber spikeri maaşları 20 bin TL ile 100 bin TL arasında değişmektedir.

Sevindiren Haber, Korona İlaçları Sonbahara Hazır

Haber spikeri nerede çalışır?

Çoğunlukla televizyon stüdyosundan veya kayıt stüdyosundan çalışır, ancak belirli bir büyük haber olayıyla ilgili alandaki uzak konumlardan haberleri de sunabilir.

Yorumlar

 1. kader yibur Avatar kader yibur dedi ki:

  güzel bir maaş