kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Askerlikten Muaf Olma Şartları ?

Askerlikten Muaf Olma Şartları ?

A+
A-

Askerlikten Muaf Olma Şartları 2023. Askerlikten Muaf Olma Şartları Nelerdir? Askerlikten Muaf Olma Boy Kilo Oranı Kaçtır ?

 

Askerlik Kimler İçin Zorunludur ?

Askerlik 20 yaşına gelmiş, sağlıklı ,her Türk erkek birey için zorunludur. Eğer askerlik yaşına gelen bireyin tecil sebebpleri yoksa veya sağlık şartları tutuyorsa kesinlikle ilk celb döneminde birliğine teslim olması zorunludur.Gidilmediği takdirde karşılacalıcak olan bakaya durumu ve şartlarına burdan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki sağlık sebepleriyle askerlikten muaf olmak çok zor şartları olan , birden fazla muayneden geçilen zorlu bir süreçtir.Kimlerin muaf olacağı 111 Sayılı Askerlik ve Askere Alma Kanunu kapsamında belirlenmektedir. kamu haber

Bedelli Askerlik Yapan Memur Görevine Dönebilir Mi? Nasıl Döner?

Askerlikten Muaf Olma Şartları :

 1. 148 kilogramdan daha fazla olan kişiler her yıl kontrole girme şartı ile belirtilen kiloda oldukları süre boyunca askerlikten muaf sayılmaktadırlar . 41 yaşını doldurduktan sonra ise tamamen  muaf olurlar .
 2.  Silah altına alınacağı yaş itibariyle gerekli sağlık kontrollerinden geçmesinin ardından bedenen gelişmediği  açıkça belli olanlar askerlikten muaf kabul edilmektedir .
 3. Doğum öncesi süreçte veya yaşadığı bir hastalıktan dolayı yetersiz beslenmeden dolayı  beden geriliği, 1111 sayılı kanunla belirlenmiş boy-kilo indeks standardının  alt  kademesindeki değerden 21 kg veya daha fazla eksiği bulunanlar veya  üst sınırından 30 kg fazlası olan kişiler; kanunda belirtilen yaşa (20) geldiği halde   boyu 150 cm’ in altında olanlar askerlik hizmetinden tamamıyla muaf tutulur.
 4. Askerlik yaşına geldiği halde süreci devam eden bir adli soruşturması  olanlar veya yargılaması bitip hüküm giymiş kişiler , mahkumiyetleri bitinceye  kadar askerlikten muaf tutulurlar.
 5. Yurtdışında olup, hem oturma hem çalışma iznine sahip kişiler bu durumlarını belgeledikleri takdirde 38 yaşına gelinceye kadar askerlik hizmetinden muaf tutulurlar . Ancak şartları sağladıklarını her 2 senede bir   yinelemeleri gerekecektir.
 6.  Yurt içinde , yurtdışında öğrenimlerine devam eden öğrenciler, askerlik vazifesinden muaf tutulmuşlardır . Ancak eğitim sebebiyle muafiyet  29 yaşına kadardır.
 7. Göreve yeni başlamış olan devlet memurları, göreve başladıkları anda  askerlikle yükümlü olsalar bile, adaylık süresi dolana kadar  askerlik hizmetinden muaf sayılacaklardır.
 8. İki gözdeki bozukluğun toplamı alınarak (miyop astigmat dahil)  14 ve uzeri ise askerden yaş ve süre sınırı olmaksızın muaf tutulmaktadır.
 9. Aşağıdaki tabloda kırmızı kutucuk içerisindekiler muaf olmayı gerektirir , yaş dikkate alınmayacaktır.

SGK Yurtdışı Askerlik Doğum Borçlanması Nedir? Neye Yarar? Nasıl Yapılır?

İşitme Azlığı Sebebiyle Askerlikten Muaf Olmak :

1. Kulaklardan birinin fısıltı sesini yaklaşık 3  metreden (tahmini 30 dB) işittiği durumda diğer kulağın  1 metreden daha az bir (65 dB ve daha fazla) mesafeden işitmemesi, tam sağır olması veya tam sağıra oldukça yakın olması.
2. Her iki kulağın da  fısıltı sesini 1 metre ile 2 metre arası (40-65 dB’i) mesafeden işitememesi.
3. Bir kulağın işitmesi normal seviyede olduğu halde diğer kulağın total sağırlığı hali .

Fiziki diğer sebeplerle bedeni sebepler ile askerlikten muaf olunabildiği gibi ruhsal bozukluklar ile de muaf olunabilmektedir. Ancak somut krititerleri maalesef yoktur.

Askere gitmemek için çürük raporu nasıl alınır?

Muafiyet hakkı bulunan bütün yükümlülerin yoklamaları ve sevkleri sırasında askerlik şubelerine müracaat ederek taleplerini bildirmeleri gerekmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. kadir onan dedi ki:

  merhaba üst dişlerim komple damak hareketli protez ben şimdi muaf mı olacağım?

 2. kadir onan dedi ki:

  merhaba üst dişlerim komple damak hareketli protez ben şimdi muaf mı olacağım?

 3. kadir onan dedi ki:

  merhaba üst dişlerim komple damak hareketli protez ben şimdi muaf mı olacağım?