kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

İcra Müdürlüğü ve İcra Müdür Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

Adalet Bakanlığı tarafından alımı gerçekleştirilen İcra Müdür Yardımcılığı ve İcra Müdürlüğü mesleklerinin 2023 maaşı ve 2023 maaşı ne kadar? Haberimizde bulabilirsiniz.

A+
A-

Adalet Bakanlığı tarafından alımı gerçekleştirilen İcra Müdür Yardımcılığı ve İcra Müdürlüğü kadrolarının maaşı ne kadar? İcra Müdür Yardımcısı olmak için hangi aşamalardan geçmek gerekiyor? Kimler İcra Müdür Yardımcısı olabilir? İcra Müdür Yardımcılığı sınavı nasıl? Sınav konuları neler? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İcra Müdürü Maaşları Ne Kadar?

İcra Müdür Yardımcılığı Nedir? 

İcra ve İflas Kanunu hükümleri uyarınca, Asliye Mahkemeleri’nin bulunduğu yargı çevresinde yeteri sayıda İcra Dairesi kurulmakta ve bu dairelerin başında İcra Müdürleri yer almaktadır. İcra Müdürü olabilmek içinse mesleğe İcra Müdür Yardımcısı olarak girmek ve gerekli yükselme şartlarını yerine getirmek gerekmektedir. İcra ve İflas süreçlerine dair iş ve işlemlerin yürütümünden sorumlu olan İcra Daireleri’nin sevk ve idaresini gerçekleştiren yetkili personelleri İcra Müdür ve İcra Müdür Yardımcılarıdır. 

İcra Müdür Yardımcılığı Mesleği’ne Giriş Nasıl Olmaktadır?

Adalet Bakanlığı uhdesinde yer alan İcra Dairelerinde, İcra Müdür Yardımcısı ya da İcra Müdürü olarak görev yapmak isteyen adayların izleyebileceği iki yol, mesleğe giriş için iki yöntem bulunmaktadır. Bu yollar; açıktan atanma ve İcra Katipliği mesleğinden yükselme yollarıdır. Şimdi bu yollara kısaca değinelim.

Açıktan Alım ile İcra Müdür Yardımcısı Nasıl Olunur?

Açıktan atama ile yani kurumun içerisinde bulunmaksızın, direkt bu kadro için gerçekleştirilen sınava giren adaylar için yapılan sınavla İcra Müdür Yardımcısı olma yolu, Adalet Bakanlığı’nın Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM ile yaptığı protokol hükümlerince gerçekleştirilen yazılı sınav ve Bakanlık tarafından gerçekleştirilen sözlü sınav süreçlerinin başarı ile geride bırakılması şeklinde işlemektedir.

İcra Katipliği’nden İcra Müdür Yardımcılığı Mesleğine Nasıl Geçilir?

Adalet Bakanlığı bünyesinde İcra Kâtibi olarak 1 yıl fiilen çalışmış adaylardan, İcra Müdür Yardımcılığı için belirlenmiş eğitim şartlarını sağlayan ve olumlu meslek sicili olanlar; İcra Kâtiğliği Mesleğinden İcra Müdür Yardımcılığı’na geçiş sınavı açılması durumunda, sınava girerek ve başarılı olarak geçiş yapabilmektedirler. 

İcra Müdür Yardımcılığı Sınavına Başvuru Koşulları Nelerdir?

İcra Müdür Yardımcılığı sınavına başvuru yapmak isteyen adayların taşımaları gereken koşulları değerlendirdiğimiz yazımıza aşağıda yer alan yönlendirme ile ulaşabilirsiniz;

adalet bakanlyyy flama

İcra Müdür Yardımcılığı Sınav Konuları Nelerdir?

Adalet Bakanlığı’nın yapmış olduğu protokol hükümlerine göre ÖSYM tarafından gerçekleştirilen İcra Müdür Yardımcılığı yazılı sınavı aşağıdaki konulardan oluşmaktadır;

Genel Kültür – Genel Yetenek Testi (35 soru)

Genel Kültür Testi Soruları

-Türk Kültürü ve Medeniyetleri dersi (5 soru)
-Atatürk İlk. ve İnk. Tarihi dersi (5 soru)
-Temel Vatandaşlık dersi (5 soru)

Genel Yetenek Testi Soruları

-Türkçe dersi (10 soru)
-Matematik dersi (10 soru)

Alan Bilgisi Testi (35 soru)

-Türk Borçlar Kanunu’nun Genel Hükümleri (206 madde) (5 soru)
-KDV Kanunu, Harçlar Kanunu, Damga V. Kanunu (6 soru)
-İcra – İflas Kanunu, İcra – İflas Kanunu Yönetmeliği, İcra – İflas K. Tatbikatı Hk. Nizamname (12 soru)
-Hukuk Muhakemeleri K., Bölge Adl. ve Adii Yargı İlk Der. Mah. ile Cumh. Başsavcılıkları İd. ve Yazı İşleri Hizm. Yür. Dair Yön. 4. Bölümü, Tebligat K. Uyg. Dair Yön. (4 soru)
-Türk Tic. Kanunu Başlangıç Hükümleri, Tacirlerin düzenlendiği ilk kitabın birinci bölümü, Ticaret Şirketlerinin Gen. Hükümlerini düzenleyen ikinci kitap birinci bölüm, Kıymetli Evr. düzenleyen üçüncü kitap ile Deniz Tic. cebri icraya dair özel hükümleri içeren beşinci kitap sekizinci bölüm (8 soru)

İcra Müdür Yardımcılığı yazılı sınavında başarılı olmak için adayların en az 70 puan almaları ve mesleğe alınacağı Bakanlık tarafından ilan edilmiş aday sayısının iki katı kadar aday içerisinde yer almaları gerekmektedir. İcra Müdür Yardımcılığı yazılı sınavında başarılı olan adaylar Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan sözlü mülakatlara katılmaya hak kazanırlar. 

İcra Müdür Yardımcılığı ve İcra Müdürlüğü Maaşları Ne Kadar?

İcra Müdür Yardımcılığı mesleğine yerleşen bir adayın 2023 yılı itibariyle alacağı maaş yaklaşık olarak; 14520 Türk Lirasıdır. 2023 yılı Ocak ayı itibariyle bu ücretin yaklaşık olarak; 15060 Türk Lirasına yükselmesi beklenmektedir. İcra Müdürü olarak göreve başlayacak olan bir meslek mensubunun maaşı ise 2023 yılı itibariyle yaklaşık olarak 15100 Türk Lirası olacaktır. Bu ücretin 2023 Ocak ayı itibariyle yaklaşık olarak; 15690 Türk Lirasına yükselmesi beklenmektedir.

**Maaş tutarları yaklaşık olarak belirlenen tutarlardır. 2023 Ocak ayı için hesaplanan tutarda ise enflasyon farkının, zam oranını aşması durumunda oluşacak farklar dikkate alınmamıştır. Fark oluşması halinde yazımız güncellenecektir. 

İcra Müdür Yardımcılığı ve diğer kamu kurumu alımlarına dair bilgi almak, sorularınızı yöneltmek ve istişare etmek için FORUM sayfamızı ziyaret etmeyi Unutmayınız!

İcra Katibi 2023 Maaşları Ne Kadar?

İcra müdür Yardimciliği sınavı kaç soru?

 105 dakika boyunca adaylar toplam 80 soruya cevap verecekler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.