AYT Biyoloji Konuları 2020 Nelerdir? (ÖSYM – YÖK – MEB)

​​​​​​​AYT biyoloji konuları nelerdir, alan yeterlilik testine kimler girebilir, AYT’de biyoloji alanında adaylar hangi konulardan sorumludur, AYT biyoloji sorularından alınan puan hangi puan türünde kullanılmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

11.12.2019
A+
A-

Üniversiteye yerleşmek neredeyse her gencin hayalidir ve gençler bu hayallerini gerçekleştirmek için bir takım sınavlara girerler. Bu sınavların en kapsamlısı ise YKS kısaltması ile bilinen yükseköğretim kurumları sınavıdır. Adaylar YKS hakkında bilinmez gördükleri pek çok soru sahibidirler. Bizler üniversite adaylarının aklında soru işaretlerini gidermek için YKS hakkındaki yazılarımıza devam ediyoruz ve AYT ile TYT derslerinin konularını derlemeye çalışıyoruz. Bu yazımızda AYT biyoloji konuları 2020 nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

BİYOLOJİ AYT 2020 KONULARI NELERDİR?

AYT yani alan yeterlilik testi üniversite adaylarının 4 yıl ve üzeri öğrenim veren fakültelerine, yüksekokullarına yerleşebilmek için girmesi gereken bir sınavdır. AYT’ye en az ortaöğretim kurumu mezunu her aday başvuru yapabilir ve girerek puan elde edebilir.

AYT biyoloji dersinin konularını çözen adaylar SAY puan türünün hesaplanmasına katkı sağlamış olurlar. SAY yani sayısal puan türü ile de o puan türünden tercih edilebilen 4 yıllık bölümleri tercih edebilirler.

AYT biyoloji konuları 2020 listesi şu şekildedir.

Biyoloji Bilimine Giriş

İnorganik Bileşikler

Organik Bileşikler

Hücre

Madde Geçişleri

DNA

RNA

Enzimler

Protein Sentezi

Ekoloji

Canlıların Sınıflandırılması

İnsanda Üreme ve Gelişme

Hücre Bölünmeleri

Eşeyli- Eşeysiz Üreme

Kan Grupları

Mendel Genetiği

Biyoteknoloji

Evrim

Solunum – Fotosentez – Kemosentez

Bitki Biyolojisi

Cinsiyete Bağlı Kalıtım

Sistemler

Duyu Organları

Ayrıca bu dersin TYT konularından da sorumlu olunabildiği için TYT konularına da göz atmanız faydalı olacaktır.

YKS ile ilgili aklınıza takılan her türlü şeyi sormak için forum sayfalarımızı ziyaret edebilir ve tecrübe sahibi yöneticilerimizden faydalanabilirsiniz. Forum için:

FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

*Son yıllarda geliştirilen yeni nesil sorulara dair ekstra çalışmayı yapmayı ihmal etmeyin.

*AYT biyoloji konuları listesi derleyebildiğimiz en güncel haldedir fakat bazen dönem içinde devlet kurumları değişiklik yapabilmektedir. Bu değişiklikleri kaçırmamak için YÖK, MEB ve ÖSYM kurumlarının websitelerini belirli periyotlar ile ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

***Konuların isimleri bazen farklı kaynaklarda değişiklik gösterebilmektedir veya bazı konular bir başlık içinde verilmektedir. Bunu göz ardı etmeyiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.