YKS

AYT Coğrafya Konuları 2019

2019 alan yeterlilik testi coğrafya konuları nelerdir, AYT coğrafya konuları 2019 nelerden oluşmaktadır, YKS içindeki AYT coğrafya soruları hangi puan türlerinde kullanılmaktadır, AYT’ye kimler girebilir, AYT’den kimler sorumludur, YKS kaç sorudan oluşmaktadır ve AYT’ler içindeki coğrafya sorusu kaçtır gibi sorunların cevaplarını sizler için derlemeye çalıştık. Bu soruların cevapları ve AYT coğrafya konuları listemiz için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ÖSYM tarafından düzenlenen bir üniversiteye giriş sınavıdır. Alan Yeterlilik Testi (AYT) bu sınavın ikinci oturumunu kapsamaktadır. AYT’lere 4 yıl ve daha fazla öğrenim süresi olan yükseköğrenim kurumlarının bölümlerine yerleşmeyi hedefleyen herkes girebilir. AYT’den bu bölümlere yerleşmeyi düşünen herkes sorumludur fakat doğrudan sorumlu olunan AYT, girmeyi planlanan bölümün istediği puan türü ile ilişkilidir.

AYT COĞRAFYA KONULARI 2019

YKS isimli sınav TYT ve AYT isimli iki oturumdan oluşmaktadır. TYT 120 soruyu AYT ise 160 soruyu kapsamaktadır. Fakat adaylar özellikle AYT’deki 160 soruyu çözmek zorunda değillerdir. Dil sınavı dışındaki AYT’ler üzerinden üç puan türü ortaya çıkmaktadır. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık olarak adlandırılan bu puan türleri adayların girmeyi planladığı bölüme göre kullanılmaktadır. Bu yüzden de adaylar girecekleri bölüm için istenen puan türünü etkileyen AYT içindeki testlerden sorumludur.

AYT kısmında coğrafya soruları iki test grubunda çıkmaktadır.Bunlardan biri 40 soruluk türk dili ve edebiyatı ile sosyal bilimler kısmıyken diğeri ise 40 soruluk sosyal bilimler 2 kısmıdır. Bahsedilen ilk gruptaki 40 sorunun 6 tanesi coğrafya – 1 olarak geçmekte iken ikinci gruptaki 40 sorunun 11 tanesi coğrafya – 2 olarak adlandırılmaktadır. Coğrafya – 1 soruları eşit ağırlık ve sözel puan türlerine etki etmektedir. Coğrafya – 2 soruları ise sadece sözel puan türüne katkı sağlamaktadır.

YKS’nin AYT kısmında çıkan coğrafyalar için aslında aşağıdaki listedeki konular çıkıyor diyebiliriz. Ama içlerinde geçişkenlik göz önünde bulundurulduğunda TYT coğrafya konularının da AYT kısmındaki coğrafyada çıktığını söylemek yanlış olmaz. TYT coğrafya konularına da göz atmak isterseniz TIKLAYINIZ

AYT coğrafya 1 ve coğrafya 2 konuları 2019 listesi aşağıdaki gibidir. Liste yayımlandığı tarihteki en güncel halindedir, değişiklik yapılması halinde yeni bir liste halinde güncellenecektir.

Doğal Sistemler

Beşeri Sistemler

Mekansal Sentez Türkiye

Küresel Ortam (Bölgeler, Ülkeler, Ekonomi)

Çevre ve Toplum

Ekonomik Faaliyetler

Coğrafya ve diğer AYT konuları, bu derslerin soruları, üniversite bölümleri ve tercihleri, atamalar, ÖSYM sınavları ve bunlar gibi konularda takıldıklarınızı ve merak ettiklerinizi BURAYA TIKLAYARAK forum sayfamızda sorabilirsiniz.

*Yukarıdaki bilgiler ve coğrafya konuları listesi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yükseköğretim Kurulu(YÖK) ve sınav hazırlık kaynaklarından derlenmiştir. Yapılacak değişikliklerde dikkate alınması gereken resmi kurumlar bunlardır bu yüzden zaman zaman bu kurumların internet sitelerini incelemeniz faydalı olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Coğrafya en sevmediğim ders, konular çok sıkıcı değil mi sizce de? En sevdiğim ders tarih, tarih bölümü okumak istiyorum ama coğrafya çözmeden de iyi bir üniversitede okumak kolay değil, sizce ne yapabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu