kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

TYT Kimya Konuları 2019

2019 temel yeterlilik testindeki kimya kısmı hangi konulardan oluşmaktadır, TYT kimya konuları nelerdir, TYT’ye kimler girebilir sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

2019 temel yeterlilik testindeki kimya kısmı hangi konulardan oluşmaktadır, TYT kimya konuları nelerdir, TYT’ye kimler girebilir, TYT içindeki kimya konuları hangi puan türlerinde kullanılmaktadır, TYT kaç sorudan ve hangi derslerden oluşmaktadır, TYT kimya konularından kimler sorumludur gibi soruların cevaplarını sizin için derledik. Ayrıca TYT kimya konuları listesini de yazımızın içinde bulabilirsiniz. YKS

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) adayların bir yükseköğrenim kurumuna girişte başvurmak için kullandıkları puanları almalarına yardımcı olan üniversiteye giriş sınavının ilk basamağıdır. Adaylar TYT puan türü ile 2 yıllık bölümleri tercih edebildiği için hem 2 yıl hem de TYT ile birleşerek oluşan diğer puan türlerini alarak 4 yıl ve üzeri eğitim veren yükseköğrenim kurumlarına başvurabilmek içinbu sınava girebilirler. Yani bu amacı taşıyan ve herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olan adaylar TYT’ye girebilir.

TYT toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. Bu 120 soru türkçe,matematik, fen bilimleri (biyoloji, fizik, kimya) ve sosyal bilimler (coğrafya, tarih, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi) testlerini içermektedir. Bu testlerde yer alan derslerin konularının listelerini sınava hazırlık sürecinde yardımcı olması amacıyla sizler için hazırlamaya devam ediyoruz.

TYT KİMYA KONULARI 2019

TYT kimya konularından sınava girecek herkes sorumludur.Bunun nedeni fen bilimleri testinin sınav sonrası belirlenecek 5 puan türü olan DİL, SAY (Sayısal), SÖZ (Sözel), EA (Eşit Ağırlık) ve TYT puan türlerinin hepsi içinde az veya çok etkisinin olmasıdır. Tabi ki sayısal puan türüne etkisi daha fazla olduğu için özellikle sayısal programları tercih edecek adayların daha fazla yoğunlaşmasında fayda var diyebiliriz.

TYT içindeki 120 sorunun 20 tanesi fen bilimleri testinden oluşmaktadır.Bu 20 sorunun da 7 tanesi kimya dersi ile ilişkilidir. TYT kimya konuları içindeki başlıklardan toplam TYT içinde 7 soru gelmektedir.

TYT kimya konuları 2019 yılı listesi aşağıdaki gibidir. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak bir değişiklikte liste güncellenecektir, listenin yazının yayımlandığı tarihteki en güncel hali bu şekildedir.

 • Kimya Bilimi
 • Atom ve Özellikleri
 • Periyodik Sistem
 • Kimyasal Türler Arası Etkileşimler
 • Fiziksel ve Kimyasal Bağlar
 • Asit-Baz ve Tuz
 • Kimyasal Tepkimeler
 • Kimyanın Temel Yasaları
 • Maddenin Halleri
 • Bileşikler ve Özellikleri
 • Karışımlar
 • Endüstri ve Canlılarda Enerji
 • Kimya Her Yerde

* Yukarıda verdiğimiz bilgiler ve kimya konuları listemiz Yükseköğretim Kurulu (YÖK), MEB, ÖSYM ve sınav hazırlık kaynaklarının bilgileri ışığında derlenmiştir. Yapılacak herhangi bir değişiklikte bahsettiğimiz resmi kurumların yapacakları duyuru bağlayıcı olacaktır. Bu yüzden zaman zaman bu kurumların internet sitelerini ziyaret etmeniz yararlı olacaktır.

Üniversite sınavları, üniversite bölümleri, üniversite tercihleri, kimya ve diğer sınav konuları ve soruları, ÖSYM ve bunlar gibi sizin için önemli konularda takıldıklarınızı, merak ettiklerinizi birçok bilgi sahibi üyenin olduğu forum sayfamıza girerek sorabilirsiniz. Forum sayfamıza yönlenmek için TIKLAYINIZ

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.