kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Hemşirelik

Hemşire Nedir? Ne Demek? Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? Hemşire görevleri nelerdir? Hemşire çalışma şartları ve çalışma saatleri nasıl? Kimler hemşire olabilir? Hemşire olma şartları nelerdir? Hemşire nasıl olmalı? Hemşire iş olanakları nasıl?

A+
A-

Hemşirelik

Kutsal sayılan meslekler arasında hemşirelik de vardır. İnsanlar özellikle bu salgın döneminde bu mesleğin ne kadar önem arz ettiğini görmüş oldu. Hemşirelik sağlık çalışanları arasında en çok tercih edilen bölümdür.

Dünyanın en eski ve en önemli mesleklerinden biri hiç şüphesiz ‘hemşirelik’ mesleğidir. Sağlık sektörü içerisinde bulunan bu mesleği günümüzde tüm dünyada milyonlarca kişi icra etmektedir. Sağlık sektörü içerisinde faaliyet gösteren hemşireler ile ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Bu mesleği icra etmek isteyen kişiler, hemşire olmak isteyen kişiler, bu kişilerin aileleri ve arkadaşları meslek hakkında araştırma yapmaktadır. Peki hemşire nedir? Kimdir? Ne demek? Hemşire ne iş yapar? Görevleri nelerdir? Hemşire nasıl olunur? İşte meslekle ilgili tüm detaylar..

Hemşire Nedir? Kimdir?

Sağlık sektörü içerisinde yer alan hemşirelik mesleğini icra eden kişiye hemşire denir. Bu kişiler sağlık sektörü içerisinde devlette ve özel sektörde faaliyet gösterebilir. Ayrıca özel olarak bu hizmeti veren kişiler de bulunur. Doktorlar ile hastalar arasında köprü olan hemşireler sağlık hizmetlerinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Doktorlar, hekimler, yöneticiler tarafından verilen yazılı tedavi talimatlarını, reçeteleri uygular. Hastaların bakımı ve takibiyle ilgilenir. Kronik, akut, fiziksel, zihinsel hastalıklara karşı tıbbi faaliyetlerde bulunan personeller devlet ve özel hastanelerde, kliniklerde, okullarda, firmalarda, sağlık kurum ve kuruluşlarında, askeriye ve cezaevi gibi kurumlarda görev yapabilir.

Hemşire Ne Demek?

Hemşire kelimesinin kökeni Farsça’ya uzanmaktadır. Temelde kelimenin iki anlamı, iki karşılığı bulunmaktadır. İlki sağlık alanında faaliyet yürüten, doktor talimatlarını uygulayan, reçetelerde yazan tedavileri gerçekleştiren, hasta bakımını ve kontrollerini gerçekleştiren kişi anlamındadır. İkinci anlamı ise kız kardeş veya bacı anlamına gelmektedir. Türk Dil Kurumu bu sözcüğün kökeni hakında bilgi verirken Türk Edebiyat dünyasının ünlü simalarından örnekler de kullanmıştır.

Hemşire Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Sağlık hizmetlerinin merkezinde bu personeller bulunur. Bu nedenle hemşirelerin çok sayıda önemli görev ve sorumluluğu üstlendiğini söylemek mümkündür. Doktorlar ve hastalarla direkt olarak iletişimde olan, iki taraf arasında köprü olan, ana uygulayıcı olan personeller bunların yanı sıra pek çok önemli görevi de icra etmektedir. İşte hemşirenin görevleri..

Hastaların tedavisi, bakımı için gereken işlemleri yaparlar. Süreci planlar ve değerlendirirler.

Hastalar için inceleme, kontrol ve tetkikler hazırlarlar.

Ameliyat öncesinde, operasyon öncesinde, işlem öncesinde hastayı hazırlar. İşlem sonrasında ise

İlaç tedavisi, fizyoterapi,serum ve bakımları uygularlar.

Hastaların tedavi süreçlerini, tıbbi işlem süreçlerini takip eder ve rapor haline getirirler.

Hastalara aşı yaparlar, kan örneği alırlar, bunları kayıt ederler.

Hastaların tansiyon, şeker, kan basıncı, ateş, ağrı ölçümlerini yaparak uygun tedaviyi uygularlar.

Hastalara, hasta yakınlarına, ailelere, personellere maddi ve manevi olarak destek verirler.

Personeller çalıştıkları kurumda, birimde temizliği ve düzeni sağlarlar.

Sağlık alanında çalışan personellerle koordineli olarak çalışırlar ve hastalar ile görevliler arasında köprü olurlar.

Hemşire Nasıl Olunur?

Sağlık alanında çalışan ve bu hizmetleri veren personellerde eğitim şartı aranır. Hemşire olmak isteyen kişilerin gereken eğitimleri alması gerekir. Adaylar sağlık meslek liseleri, hemşirelik yüksekokulları ile sağlık yüksekokullarının ‘hemşirelik’ bölümlerinde eğitim almalıdır. Ayrıca sağlık bilimleri fakültelerinde ve sağlık hizmetleri programlarında da eğitim alınabilir.

Üniversite eğitimini tamamlayan hemşire adayları daha sonra özel sektöre giderek sınavsız bir şekilde iş bulabilir ve çalışabilir. Ancak devlette hemşire olarak çalışabilmek için KPSS’ye girmek, yüksek puan almak ve atanmak gerekmektedir. Personeller devlet ve özel hastanelerde, kliniklerde, aile hekimliklerinde, okullarda çalışabilir.

Hemşire olmak isteyen adayların üniversite eğitimi alması şarttır. Lisans eğitimi veren üniversitelerin 4 yıllık Hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümlerinden mezun olan adaylar hemşire olabilir. Sağlık Meslek Lisesinden mezun olan adaylar ise ‘yardımcı hemşire’ olmaktadır. O adaylar üniversite eğitimi alarak hemşire olmaya hak kazanır. Bu kapsamda eğitim alacakları okulları araştırırken hemşirelik puanları kontrol edilmeli ve hemşirelik dersleri ile ilgili bilgi toplanmalıdır.

hemsire calisma sartlari is olanaklari

Kimler Hemşire Olabilir? Hemşire Olma Şartları

Hemşire olmak isteyen kişiler eğitim şartlarını karşılamalıdır. 4 yıllık eğitim veren ve lisans programalarını barındıran üniversitelerde ilgili programlardan mezun olmak şarttır. Daha sonra Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) yüksek puan almak gerekmektedir.

Son olarak da Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan iş ilanlarına başvuru yapmak gerekmektedir. Üniversiteden mezun olduktan sonra sınava girmeden hemşire olmak için özel sektöre başvuru yapmak gerekir. Hemşire olmak isteyen adaylarda ise devlette ve özel sektörde bazı şartlar aranabilir.

Adayların iletişim becerilerinin yüksek olması gerekir.

Adayların empati yapabilmesi, şefkatli ve merhametli olması şarttır.

Adayların fiziksel ve ruhsal olarak görev yapmaya uygun olmaları gerekmektedir.

Adayların arşiv ve güvenlik soruşturmalarının olumlu sonuçlanması önemlidir.

Adayların adli sicilinin temiz olması önemlidir.

Hemşire Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri

Hemşireler özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde, özel kliniklerde, muayenehanelerde, aile hekimliklerinde çalışabilir. Görev yerleri son derece steril, temiz ve düzenlidir. Kendilerine ait bir yaşam alanı ve oda bulunur. Genellikle mobil olarak birimler ve odalar arasında hareket eder.

Hastalarla, hasta yakınları ile ve sağlık personelleri ile ilgilenir ve iletişim kurar. Son derece stresli bir iş yaptıkları için zaman zaman zorlanmaları mümkündür. Çalıştıkları birime göre personellerin iş yükü, yaşadığı zorluklar da değişebilir. Örneğin acil servislerde çalışan personellerin ne denli zorluk yaşadığı unutulmamalıdır.

Devlette çalışan hemşireler haftada en fazla 45 saat görev yaparlar. Ayrıca nöbet ve vardiya sistemi de yaygın olarak uygulanmaktadır. Personeller 12-24 sistemiyle 12 saat çalışıp 24 saat dinlenebilirler. Ayrıca akşam saatlerinde ve gece yarısı da personeller görev yapabilir. Personeller genellikle günde 9 saat çalışırlar. Özel sektörde de durum bundan farklı değildir. Sadece devlete kıyasla özelde şartların daha ağır olabileceği unutulmamalıdır.

Hemşirelerin Kullandığı Alet ve Malzemeler

Personeller pansuman aletleri, ilk yardım malzemeleri, ilaçlar ve hasta odalarında bulunan malzemeleri kullanırlar. Hemşireler ameliyat ve operasyonlar için gereken tüm aletleri kullanırlar. Personeller sıcaklık, tansiyon, şeker ölçen aletleri kullanırlar ayrıca fiziksel, bedensel bakım için gereken aletleri de kullanırlar. Personeller hemşire forması ve hemşire terliği ile görev yaparlar.

Hemşire Çalışma Olanakları ve İş Potansiyeli

Personeller sağlık alanında hizmet veren her kuruluşta görev yapabilir. Hemşirelerin işsiz kalması pek düşünülemez. Çünkü devlet ve özel hastanelerde, özel kliniklerde, aile hekimliklerinde, sağlık ocaklarında, firmalarda, okullarda, kamu kuruluşlarında çalışabilir. Ayrıca personeller özel ve devlet üniversitelerinde de çalışabilir.

Hemşire Nasıl Olmalı?

Dünyanın en önemli mesleklerinden birini icra eden personellerin yalnızca okuldan mezun olmaları ve sınavda başarılı olmaları yetmez. Bu kişilerin ahlaki ve etik olarak bazı özelliklere sahip olmalıdır. Örneğin hastalara kötü davranarak insanları hastanelerden soğutmamak gerekir.

Personeller devlet görevlisi olduklarını yani devleti temsil ettiklerini unutmamalıdır. İnsanların söz konusu sağlık olduğunda panik ve endişeli olabildiklerini bilmeli ve buna göre davranmalıdır.

Hemşireler yüksek bir algıya, el becerilerine ve sorun çözme becerilerine sahip olmalıdır.

Empati yapabilen, duyarlı, yardımsever, sorumluluk sahibi olmalıdır.

Mesleği yapmak için gereken fiziksel ve ruhsal sağlık şartlarını taşımak zorunludur.

Mesleğinizi sevmeli ve yaparken keyif almalısınız.

Sağlık alanında çalışmak son derece zordur. Bu nedenle stresle baş edebilmeli ve çözüm odaklı olmalısınız.

Görevinizi kötüye kullanmamalı, hastalara kötü davranmamalısınız.

Liyakatli bir şekilde görevinizi yapmalı, israftan ve hırsızlıktan kaçınmalısınız.

Yorumlar

  1. Kaan Avatar Kaan dedi ki:

    Hemşire mesleğinden ziyade meslek garantisi vermesi ön plana çıkıyor. Bence yakın zamanda da ölecek bir meslek değil, uzun süre epey alım olacaktır.