kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Azerbaycan Nüfusu Ne Kadar Olmuştur?

İnsan sayısının yıllar içerisinde artışı devam ederken kardeş ülkemiz Azerbaycan'ın nüfusu ne yönde değişmektedir? Azerbaycan nüfusu kaç olmuştur? Azerbaycan'da kaç şehir bulunmaktadır, başkenti hangi şehirdir, Azerbaycan şehirleri nüfusu kaçtır? İşte detaylar…

A+
A-

Azerbaycan nüfusu ne kadar olmuştur, özellikleri nelerdir, hakkındaki diğer bilgiler ve dini inançları nelerdir gibi pek çok sorunun cevabını sizler için derledik. Aynı zamanda yazımızda Azerbaycan şehirlerinin nüfuslarını da paylaştık.

Dünya nüfusu 8 milyara yaklaşmıştır. Bu nüfusun çok büyük bölümü Asya Kıtası üzerinde bulunan ülkelerde yaşamaktadır. Dünya nüfusunun yaklaşık %60’ı Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan içerisinde yaşamaktadır. İki ülkenin toplam nüfusu dünyanın toplam nüfusunun üçte birinden fazlasını oluşturmaktadır. Bu iki ülke dışında Asya Kıtası üzerinde; Endonezya, Pakistan, Bangladeş, Japonya, Filipinler, Vietnam ve Türkiye içerisinde de nüfus yoğunluğu fazladır.

Ülkemizin nüfusu da 85 milyona yaklaşırken Asya’da yer alan ve her daim kardeş ülke olarak kabul ettiğimiz Can Azerbaycan’ın nüfusu merak edilmektedir. Bildiğiniz üzere, Azerbaycan çok fazla nüfusa sahip olmayan, ülkemize kuzeydoğudan komşu olan bir ülke konumundadır. Azerbaycan ile komşu olmamız bir tarafa her şartta ve koşulda bir bütün olarak hareket eden bir ülke konumundayız. Bu nedenle ülkemiz kadar bilmemiz gereken Azerbaycan nüfusu yılında ne kadardır? Sorusuna cevap vermek istedik.

Azerbaycan Nüfusu Ne Kadar Olmuştur?

Azerbaycan nüfusu her yıl olduğu gibi artışına devam etmiştir. Aşağıda paylaştığımız görsel üzerinden de Azerbaycan nüfusunun son bir yıl içerisinde Belirtmiş olduğumuz bu nüfus, yaklaşık 62 bin civarında bir artış göstermiştir. Doğum ve ölüm oranları üzerinden yapılan analizler sonucu ulaşılan rakamı göstermektedir. Bu durum Azerbaycan’da doğurganlık oranlarının azaldığını ve nüfusun yaşlanma eğiliminde olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca, şunu da belirtmek gerekir ki Azerbaycan’da yaşayan nüfusun dört katı kadar Azeri kendi ülkesi dışında diğer ülkelerde yaşamaktadır. Azerilerin çoğunlukla bulunduğu ülke İran olarak bilinmektedir.

Azerbaycan nüfusu 10 milyon 191 Bin 397

Azerbaycan Nüfusu Özellikleri Nelerdir?

Azerbaycan nüfusunun %56,2’si kentlerde yaşamaktadır. Nüfusun yaş ortalaması 32,3 olarak hesaplanmıştır. 10 milyondan fazla nüfusa sahip Azerbaycan nüfus olarak dünyada 90. sırada yer almaktadır. Azerbaycan toprakları toplam 82,658 kilometrekaredir. Nüfusun yaklaşık yarısı erkeklerden oluşurken diğer yarısı da kadınlardan oluşmaktadır.

Azerbaycan Hakkında Diğer Bilgiler

Azerbaycan üzerine konuşmak istediğimizde en önemli konu; Türkiye ile ezeli ve ebedi tek dost ülke olmasıdır. Azerbaycan’ın dostluğunu her daim ve her yerde, iyi günde kötü günde her daim gördüğümüz bilinmelidir. Bu vesile ile de 26 Şubat 1992 tarihinde Ermeni çetelerince gerçekleştirilen, Hocalı katliamında ölen Azeri şehitlerimize Allah’tan rahmet dileriz. Azerbaycan Kafkaslarda yer alan, 86,6 bin kilometre kare alan içerisine konuşlanmış, 27 yıllık bağımsızlık tarihi bulunan bir Türk yurdudur. Azerbaycan’ın Kazakistan, İran ve Rusya’yla su sınırı mevcutken; Rusya, Gürcistan, Ermenistan, İran, ve Türkiye ile de kara sınırı mevcuttur. Hazar Denizi’ne kıyısı olan üç Türk devletinden biridir. Azerbaycan’ın Ermenistan ile olan sınır kapısı 26 yıldır kapalıdır. Azeriler para birimi olarak manat kullanmaktadır, oldukça değerli bir para birimidir.

https://tercihiniyap.net/wp-content/uploads/2021/10/baku.jpg

Azerbaycan’da 77 şehir bulunmaktadır. 77 şehir içerisinde 11 tanesi büyükşehirdir. Şirvan, Bakü, Gence, Handenki, Lenkeran, Mingeçevir, Naftavan, Nahçivan, Şeki, Sumgayıt ve Yevlan. En önemli ve en kalabalık şehri olan Bakü aynı zamanda başkettir. Azerbaycan şehirlerinin nüfusları:

 • Bakü nüfusu 2021 : 2,307,462
 • Gence nüfusu 2021 : 645,398
 • Sumgayıt nüfusu 2021 : 546,209
 • Lenkeran nüfusu 2021 : 495,018
 • Mingeçevir nüfusu 2021 : 196,633
 • Saatli nüfusu 2021 : 179,220
 • Şirvan nüfusu 2021 : 144,653
 • Nahçivan nüfusu 2021 : 133,393
 • Seki nüfusu 2021 : 129,837

Azerbay’da Din ve İnanç

Azerbaycan Cumhuriyeti’nde yaşayanların %95’i islam dinine inanmaktadır. Azerbaycan’da herkesin din ve inanç özgürlüğü olduğu ve devletin bunu koruyacağı anayasada düzenlenmiştir. Bu nedenle 500’ün üzerinde dini topluluk yer bulunmaktadır. Ortodoks, Katolik, Yahudi, Budist ve diğer din ve inançlara bağlı olanlar da bulunmaktadır.

Yorumlar

 1. dennoy Avatar dennoy dedi ki:

  hayır olsun.